Medicína

Zimní pasti na vaše oči

Sbírání lístečků

Na závěr roku bývá v očních ambulancích rušno. Oslavy silvestra provázené zábavnou pyrotechnikou představují velké riziko úrazů.

Dělbuchy a rakety jsou v posledních letech velmi oblíbené. Je však třeba s nimi umět zacházet a být opatrný. Nevěřili byste, jak každého kluka a chlapa podráždí, když mu raketa hned napoprvé nevystřelí – i jde se zblízka podívat, proč to nevybuchlo? A ono to právě vybuchne. Se zpožděním. A do obličeje. Tak lze v jediném okamžiku přijít o obě oči naráz.

Brýle jako komplikace

K zimním komplikacím, i když méně dramatickým, patří vlastně i brýle. Každý, kdo je nosí, dobře ví, jak se mu skla zamlží, když přijde ze zimy do tepla! Děje se to nejen při vstupu do vyhřáté místnosti, ale též vejdeme-li do tramvaje nebo autobusu. Před námi je pak jen bílá mlha. Stačí, když se dopravní prostředek pak rychle rozjede, cukne – padáme – a nehoda je na světě.

Chlad a vítr

Nepříjemné bývá také zarudnutí víček nebo zvýšené slzení způsobené chladem a větrem. Příčiny však mohou být i chorobné, je tedy vhodné poradit se s očním lékařem. „Například množství produkovaných slz zjistí precizní vyšetřovací metoda: Schirmerův test,“ prozrazuje MUDr. Novák z Refrakčního centra něco z lékařské alchymie pro laika tak tajuplné a složité.

Zimní sporty

Větší starost obrýlenému člověku způsobují zimní sporty. Nikdo nepochybuje o tom, že má na horách chránit před sluncem pokožku. Používají se ochranné krémy s vysokými UV filtry. Ale sítnice oka je z ještě jemnějších a citlivějších tkání! A na horách slunce pěkně připéká. Na lyžích pochopitelně potřebujeme na sněhové pokrývce a při ostrém slunečním svitu ochranné brýle s UV filtrem.

A tu už bývá prvním problémem a starostí, aby se pod ně vešly dioptrické brýle. Sluneční brýle navíc podléhají módě. Drahé dioptrické brýle rovnou s UV filtrem si může dovolit málokdo. A stále střídat dvojí brýle je složité stejně jako manipulace ve dvojích brýlích přetažených ještě čepicí.

Skleněné brýle nejsou vhodné ani při bruslení. Na snowboardech jsou úrazy ještě horší. Všichni víme, co znamenají skleněné střepiny v očích. „Střep poruší všechny struktury oka, rohovku, duhovku, čočku a sítnici. Operace bývají složité a málokdy se podaří oko zachránit…“ Lepším řešením jsou v tomto období kontaktní čočky. Ale i ty mají v zimě své nevýhody. Někdo je vůbec nesnáší, protože mráz činí vzduch sušší a nošení čoček je nepříjemnější. „A nejsou rozhodně tou nejlevnější variantou. Kdo je nosí odmalička, utratil už za ně statisícové částky,“ dodává MUDr. Novák. Na internetu zahraniční firmy často nabízejí levné kontaktní čočky – ale bez lékařských kontrol mohou znamenat velká rizika. Navíc jejich nevhodný výběr činí problémy třeba u pacientů s astigmatismem.
Nejlepší variantu ale nabízí laserová operace na klinice, která má dobrou pověst. „Po laserovém zákroku je možné jít lyžovat prakticky po několika dnech! Stačí pak vzít jen brýle ochranné, aby do operovaných očí nevlétl zmrzlý sníh,“ vysvětluje oční lékař.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
11. 12. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků