Jak se snižuje venkovní teplota, máme tendenci hermeticky uzavírat svoje domovy. Ale to je chyba, protože čerstvý vzduch potřebujeme stále. My i naše děti.
Je třeba si pořád připomínat, že přirozené větrání představuje jeden z klíčových faktorů zdravého bydlení.
Na co pozor
Na důsledky pobytu v uzavřeném prostoru, kde je špatné mikroklima, upozorňuje výzkum Healthy Homes Barometer 2016. Tu zpracovala Humboldtova univerzita ve spolupráci se společností VELUX pro 14 evropských zemí včetně České republiky. Co z ní vyplývá? Mezi největší potíže patří krční či nosní infekce, ty pravidelně trápí téměř 70 procent Čechů. Velkým problémem se jeví i duševní pohoda. Výzkum současně potvrzuje, že si každý čtvrtý člověk stěžuje na nedostatek energie. Navíc nadměrné horko v našich domovech přispívá ke špatnému spaní.
Zajímavé informace
Někteří Evropané žijí v nevhodném prostředí, kde je zima a vlhko. V takových obydlích se zvyšuje o 50 procent pravděpodobnost výskytu chorob jako kašel, rýma nebo chřipka. Ve vlhkých obytných prostorech se rovněž daří plísním, které uvolňují toxiny, považované za strůjce alergií a ekzémů.
Větrání a děti
Nedostatek čerstvého vzduchu a špatné vnitřní prostředí také může zhoršovat soustředění při práci nebo učení. Podle zmiňovaného výzkumu zdravé vnitřní prostředí zvyšuje soustředění dětí až o 15 procent! Jistě, čerstvý vzduch je velmi zásadní také ve školách, ale to rodiče neovlivní. Doma ho však ovlivnit můžete. Proto pravidelně větrejte bez ohledu na to, jaké je venku počasí. Jak dlouho? Pomůže jednoduchá rada. Otevřete okna nejlépe na opačných stranách svého domova, a postavte se do pomyslného středu. Jakmile ucítíte závan čerstvého vzduchu, můžete okna zavřít.
Pro lepší spaní
Kvalitu vzduchu vyjadřuje koncentrace oxidu uhličitého. Tento skleníkový plyn vzniká při úplné oxidaci organických sloučenin – při spalování a dýchání. V domácnosti jsou hlavním zdrojem především lidé, přispívají také zvířata, například velký pes se v tomto ohledu vyrovná člověku.
Připravila: Věra Hájková