Vánoce jsou svátky hojnosti a mnozí z nás chtějí dopřát i svým čtyřnohým kamarádům. Právě těm, ač v dobré víře, kolikrát nabídneme pochoutku, která jim může přivodit velké trápení. Nikdo z nás nechce trávit vánoční svátky v ordinaci veterinární kliniky.
Především je nepřekrmujte. Mějte na paměti, že psi jsou příležitostní lovci a stačí jim větší potrava v delších časových rozestupech. To kočky si chodí „zobnout“ menší porce několikrát denně. A většina koček se ani není ochotná přejíst.
Čokoláda
Zatímco kočky jsou zarputilí masožravci, psi neodmítnou ani dětmi nenáviděnou brokolici. A právě děti by se možná chtěly podělit o čokoládovou figurku. Mezi pejskaři je naštěstí již známo, že čokoláda je kvůli obsažené látce theobromin pro jejich mazlíčky silně toxická. Pes, který si smlsne na velké dávce čokolády, tak může mít srdeční problémy, které vedou až k úmrtí. Obzvlášť nebezpečná je čokoláda na vaření. Bílá čokoláda má této látky sice minimálně, ale vysokým obsahem tuku a cukru způsobuje bolestivé křeče. Ještě nebezpečnější než čokoláda je však řada bonbonů a žvýkaček, které obsahují, pro psy škodlivé, náhradní sladidlo xylitol.
Cukroví
Cukroví k Vánocům neodmyslitelně patří. A asi víte, že pokud ho necháte na dosah psům, moc vám nezbyde. Psům zcela jistě chutná, pro jejich zdraví to ale není nic dobrého. Pokud malý pes sní, byť jen kousek perníčku, je to jako byste si na posezení dali půl krabice vanilkových rohlíčků.
Tip: Nechcete-li svého mazlíčka o vánoční dobroty ošidit, upečte mu třeba sušenky. Není to nic složitého a existuje hned několik variant – s tuňákem, játry, sýrem anebo ovocem či zeleninou. Anebo vsaďte na kupované chuťovky, které mají hlídané vyvážené složení.
Ovoce
O škodlivosti čokolády a vánočního cukroví pro psy a kočky má většina z nás aspoň nějaké povědomí. Ale věděli jste, že život psa i kočky může vážně ohrozit už pár rozinek? Hroznové víno a rozinky způsobují u našich čtyřnohých parťáků otravu. Projevuje se zvracením, průjmem, nechutenstvím a někdy i nadměrnou žízní. Obzvlášť pozor dejte na to, když kočka nebo pes přestanou chodit na malou. Mohlo by to znamenat problémy s ledvinami.
Tip: Daleko vhodnějším ovocem jsou pro psy jablka, avšak zbavená jadérek, která obsahují kyanid. Kočce neuškodí třeba pár kuliček borůvek, ale pravděpodobně nad nimi ohrne nos.
Ořechy
Pozor si dávejte především na vlašské a makadamové ořechy. Ty jsou pro psí organismus vysoce toxické a způsobují alergické reakce, špatnou koordinaci i třesavku. Smrtelné mohou být pro psy, kteří mají vrozené srdeční potíže.
Cibule
„Cibule psovi bohužel ve větším množství škodí, protože obsahuje látky, které ničí červené krvinky. Nehledě na to, že cibule psa velmi nadýmá. Vhodná není ani pažitka, jak syrová, tak ve vařeném stavu,“ říká Martin Pučálka odborník na výživu psů.
Alkohol
Popíjení drinků ke svátečnímu setkávání zkrátka patří. Vánoce se neobejdou bez vaječného likéru, svařeného vína, punče, grogu, nebo také piva a vína. Mnohdy bohužel nepřijdou zkrátka ani naši domácí mazlíčci, kteří se neostýchají nabídnout si z volně odložené sklenice. Jakýkoliv alkohol je však pro zvířata zcela nevhodný, a to i v malém množství, které se může zdát zanedbatelné.
Tip: Trváte-li na slavnostním přípitku, vsaďte na pár lžic nekořeněného (a nesoleného) vývaru. U koček se rozhodně vyhněte podávání mléka. Pohádky jsou pohádky, ve skutečnosti kočky v dospělosti mléko nejsou schopny strávit a zaděláte jim jen na břichabol.
Připravila: Katka Soušková