Zatímco oněkterých nemocech se stále mluví a píše, jiné stojí v pozadí. A mezi tyto „popelky“ patří i zánětlivá střevní onemocnění. Na otázky ohledně zánětlivých střevních onemocnění odpovídal MUDr. Vladimír Zbořil.
Co je pro tyto nemoci charakteristické?
Takzvané idiopatické střevní záněty (IBD), jako jsou například ulcerózní kolitida či Crohnova choroba, patří do skupiny chronických, imunitně podmíněných chorob. Konkrétně pak při ulcerózní kolitidě nemoc zasahuje tlusté střevo, kdežto při Crohnově nemoci může být postižená kterákoli část trávicí trubice. „V současné době dokážeme onemocnění zmírnit, ale ne zcela vyléčit. Pokud je nemoc diagnostikovaná včas a zahájí se vhodná léčba, dá se předejít nevratnému poškození trávicího traktu. Pacient tak může žít aktivní život. Naším cílem je dostat ho co nejdříve z aktivní fáze nemoci do jejího útlumu a v této fázi pacienta co nejdéle udržet a zabránit komplikacím.
Koho postihují?
Pacienti s IBD, u nichž se choroba diagnostikuje, můžou být už dospělí, ale někteří ani neodrostou dětským střevíčkům. Zkrátka tyto nemoci se nevyhýbají ani dětem – například Crohnova choroba se objevuje dokonce u předškoláků a kojenců. U dětí bývá průběh nemoci často závažnější, zánět ve střevě má větší rozsah, a proto vyžaduje intenzivní a včasnou léčbu.
Na co si dát pozor?
Všímejte si u sebe, ale i u dětí, nechodíte-li přííliš často na toaletu, zda vás netrápí bolesti břicha, teploty, nebo zda i nehubnete. To vše jsou příznaky vážných nemocí, které není dobré podceňovat. Co vás čeká u lékaře, nejlépe gastroenterologa? Několik vyšetření – od zhodnocení rodinné anamnézy a klinických projevů, přes laboratorní testy (krevní obraz, laboratorní ukazatele zánětlivé aktivity, výživové parametry, kalprotektinové testy ve stolici hodnoticí zánět ve střevním traktu) až po endoskopii, ultrazvuk či magnetickou rezonanci trávicího traktu.
Které léky pomáhají?
Léčba začíná podáváním léků zvaných aminosalicyláty, pokračuje se kortikosteroidy, dále imunosupresivy a u nejtěžších případů se volí biologická léčba. V případě dětí se však postupuje odlišně. Například u Crohnovy choroby se začíná výlučnou enterální výživou, což je roztok s přesně určeným složením živin (cukrů, tuků, bílkovin, minerálů, stopových prvků, vitamínů), současně s ní se zahajuje i protizánětlivá léčba převážně typu imunosuprese. V dlouhodobé léčbě mají své místo také chirurgické výkony.
Co ještě pomůže?
Součástí léčby bez ohledu na věk je i řešení úzkostí a depresí, které mnohdy IBD choroby provázejí. Opomenout samozřejmě nelze ani vyváženou vysokokalorickou stravu bohatou na bílkoviny, případně obohacenou o vitamíny, minerály a stopové prvky. A do třetice připomeňme, že hodně „hraje“ rovněž přístup okolí, zejména těch nejbližších. Podpořit nemocné v jejich správné cestě, pochopit je, usnadnit jim život a také je neustále motivovat totiž můžou příbuzní, přátelé i kamarádi. Stačí jen chtít.
Připravila: Věra Hájková