Medicína

Chronické záněty střev trápí dospělé i děti

Zatímco určité nemoci jsou takzvaně trendy, stále se o nich mluví a píše, jiné stojí v pozadí. A mezi tyto „popelky“ patří i zánětlivá střevní onemocnění. Oč vlastně běží a jak se léčí?

Některé choroby si nevybírají: zánětlivá onemocnění střev sice nejvíce postihují generaci do 35 let, ovšem postihnout můžou i daleko mladší, třeba lidi kole „dvacítky“, či dokonce i děti.


Ne na chvíli, ale napořád

Takzvané idiopatické střevní záněty (IBD), jako jsou například ulcerózní kolitida či Crohnova choroba, patří do skupiny chronických, imunitně podmíněných chorob. Konkrétně pak při ulcerózní kolitidě nemoc zasahuje tlusté střevo, kdežto při Crohnově nemoci může být postižená kterákoli část trávicí trubice. „V současné době dokážeme onemocnění zmírnit, ale ne zcela vyléčit. Pokud je nemoc diagnostikovaná včas a zahájí se vhodná léčba, dá se předejít nevratnému poškození trávicího traktu. Pacient tak může žít aktivní život. Naším cílem je dostat ho co nejdříve z aktivní fáze nemoci do jejího útlumu a v této fázi pacienta co nejdéle udržet a zabránit komplikacím,“ říká doc. MUDr. Vladimír Zbořil, vedoucí Centra IBD při Fakultní nemocnici Brno.
 

Koho postihuje

Pacienti s IBD, u nichž se choroba diagnostikuje, můžou být už dospělí, ale někteří ani neodrostou dětským střevíčkům. Zkrátka tyto nemoci se nevyhýbají ani dětem – například Crohnova choroba se objevuje dokonce u předškoláků a kojenců. „U dětí bývá průběh nemoci často závažnější, zánět ve střevě má větší rozsah, a proto vyžaduje intenzivní a včasnou léčbu,“ vysvětluje MUDr. Katarína Mitrová, Ph.D. z Pediatrické kliniky FN v Motole. Jedním z vážných projevů Crohnovy nemoci u dětí pak bývá porucha růstu.


Na co si dát pozor

Všímejte si u sebe, ale i u dětí, nechodíte-li přííliš často na toaletu, zda vás netrápí bolesti břicha, teploty, nebo zda i nehubnete. To vše jsou příznaky vážných nemocí, které není dobré podceňovat. Co vás čeká u lékaře, nejlépe gastroenterologa? „Několik vyšetření – od zhodnocení rodinné anamnézy a klinických projevů, přes laboratorní testy (krevní obraz, laboratorní ukazatele zánětlivé aktivity, výživové parametry, kalprotektinové testy ve stolici hodnoticí zánět ve střevním traktu) až po endoskopii, ultrazvuk či magnetickou rezonanci trávicího traktu,“ upřesňuje docent Zbořil.
 

Které léky pomáhají

Léčba začíná podáváním léků zvaných aminosalicyláty, pokračuje se kortikosteroidy, dále imunosupresivy a u nejtěžších případů se volí biologická léčba. V případě dětí se však postupuje odlišně. Například u Crohnovy choroby se začíná výlučnou enterální výživou, což je roztok s přesně určeným složením živin (cukrů, tuků, bílkovin, minerálů, stopových prvků, vitamínů), současně s ní se zahajuje i protizánětlivá léčba převážně typu imunosuprese. V dlouhodobé léčbě mají své místo také chirurgické výkony.
Co je dobré vědět? Biologická léčba se nasazuje u pacientů s onemocněním v okolí konečníku nebo těžkým postižením střeva. Ve srovnání s dospělými na ni děti ovšem reagují lépe a také ji lépe snáší.
 

Co/kdo také pomůže

Součástí léčby bez ohledu na věk je i řešení úzkostí a depresí, které mnohdy IBD choroby provázejí. Opomenout samozřejmě nelze ani vyváženou vysokokalorickou stravu bohatou na bílkoviny, případně obohacenou o vitamíny, minerály a stopové prvky. A do třetice připomeňme, že hodně „hraje“ rovněž přístup okolí, zejména těch nejbližších. Podpořit nemocné v jejich správné cestě, pochopit je, usnadnit jim život a také je neustále motivovat totiž můžou příbuzní, přátelé i kamarádi. Stačí jen chtít.
 

Hodí se vědět

V rámci České republiky existuje 26 specializovaných IBD center, přičemž 11 z nich má i dětské oddělení.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
25. 9. 2019
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků