Co nám chybí, když nás trápí alergie? Než sáhnete po pilulkách, zkuste změnit svůj jídelníček. Ale nezapomeňte, že v případě závažných onemocnění je třeba nejprve respektovat doporučení vašeho ošetřujícího lékaře!
Máme alergii
Když organismus reaguje přehnaně (je nadmíru citlivý) při kontaktu s dráždivou látkou, a to opakovaně, zvyšuje se produkce histaminu a alergie je na světě. Mezi nejčastější alergeny patří plísně, léky, prach, dále chemické přísady v potravinách. A nejtypičtější projevy pak představují rýma, pálení a slzení očí, potíže s dýcháním, vyrážka. Tipnete si, co se léčí nejčastěji? Senná rýma a astma.
Co vám prospěje
V první řadě vitamin C, jde o přirozené a účinné antihistaminikum (paprika, brokolice, kapusta, zelené bylinky, černý rybíz, jahody), dále je důležité konzumovat hojně vápníku a vitamin B1. Pochutnejte si na zakysaných mléčných výrobcích, posilujících odolnost organismu, protizánětlivě působí například mrkev, červená řepa, brokolice, květák, cibule, pórek, česnek a jiné. Ze sezónního ovoce dejte přednost broskvím a švestkám. Vhodným lékem může být i med (1 lžíce denně po dobu několika měsíců před pylovou sezonou – pak by měla být alergická reakce menší než obvykle). A také některé bylinky, třeba čaj z anýzu, zázvoru, máty peprné nebo kopřivy.
S čím opatrně
Mezi nejčastější alergeny patří mléko a některé mléčné výrobky, potraviny s lepkem, vejce (hlavně bílek), mořské ryby, ořechy, výrobky ze soji, kyselé zelí a další.
Tip Jarmily Mandžukové, autorky knihy Co nám chybí, když
Ostropestřec mariánský regeneruje játra, která jsou u alergiků zatížená. Zmírnit příznaky alergie pomáhá i aromaterapie, vzduch vyčistěte například eukalyptovým olejíčkem nebo si domů kupte blahovičník v květináči. Od věci není ani působení gemmoterapie – léčby výtažky pupenů rostlin a stromů.
Připravila: Věra Hájková