Medicína

Jak nám prospějí ryby: obsahují dostatek bílkovin i vitaminu D

Sbírání lístečků

Už od ranného dětství jsme si museli povinně dávat lžičku rybího tuku a alespoň k vánoční večeři dostali smažený řízek z kapra. Právě ryba je totiž zdrojem omega 3 mastných kyselin.

Ryby jsou skvělým zdrojem kvalitních bílkovin, obsahují také vitaminy D. „Zajímavé srovnání obsahu vitaminu D v rybách a rybích olejích shrnul ve své zprávě Statní zdravotní ústav. Z ní vyplývá, že nejvyšší obsah vitaminu D se nachází v oleji z tresčích jater. Co je ale nadmíru pozitivní, je jeho vyšší obsah v nejčastěji u nás konzumovaných sladkovodních rybách, a to kaprovi i pstruhovi,“ vysvětluje Ing. Vít Kotlín, DiS., z Rybářského sdružení České republiky.

Co se týče možností sehnat si rybu, těch je opravdu mnoho. Trh, rybník, moře, obchodní centrum atd. Všude je ryb mnoho, ať už sladkovodních, tak těch mořských.

Ryby jsou prospěšné

Ryby jsou v běžné stravě potřeba. „Každý člověk by si měl rybu dopřát alespoň dvakrát týdně. Nejvýhodnější jsou ryby mořské jako losos, sardinky nebo tuňák, díky vysokému obsahu omega 3 mastných kyselin. Pozor ale na způsob přípravy. V podobě smažených rybích prstů více škodí než prospívají. Rybám nejlépe svědčí lehčí úpravy, jako je dušení anebo šetrné pečení. Např. pstruh na grilu s bylinkami, opečenou cuketkou, potřenou olivovým olejem a šťávou z limetky je ideální příprava,“ vysvětluje výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.

Ryby patří mezi nejlepší zdroje bílkovin a nenasycených tuků, proto mají místo nejen v nabíracích jídelníčcích, ale i v redukčních,“ dodává výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.

Při nákupu dávejte přednost rybám čerstvým, tedy chlazeným a vcelku, u kterých lze podle šupin a očí určit kvalitu. Čerstvou rybu poznáte podle napjaté kůže s kovovým leskem, tmavě červených až fialových žaber bez slizu nebo pěny, jasných a vypouklých nezakalených očí a příjemné vůně. Pokud do masa uděláte prstem důlek, měl by u čerstvé ryby za chvíli zmizet.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Statní zdravotní ústav, akademiekvality.cz, výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků