U některé ženy přichází dříve, u jiné později. Řeč je o menopauze, kterou kromě jiného provází řada tělesných změn.
Klimakterium může prožívat každá žena odlišně. Z některé stále srší energie, jiná se ale cítí unaveně. Mnohdy se mění nálady, a stejně tak i chutě.
Začínáme u tuků
V tomto období a po něm je třeba myslet na celou řadu věcí, včetně používání tuku. Jejich složení a množství může zásadně souviset s rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob. Obecně platí, že je třeba redukovat jejich množství a z velké nabídky tuků si umět správně vybírat. Vhodné jsou tuky s převahou nenasycených mastných kyselin, jako například řepkový nebo olivový olej a roztíratelné rostlinné tuky. A když máte chuť na chleba s máslem nebo sádlem, tyto tuky byste měly raději omezit. Omezení rovněž platí pro dnes tak oblíbený kokosový olej. Z pohledu tuků je také lepší dát přednost rybám a oříškům, samozřejmě v rozumném množství, před koláčky a uzeninami.
Vápník
Konzumace vápníku představuje důležitou prevenci proti osteoporóze, s tím souvisí také příjem vitamínu D, který podporuje ukládání vápníku. Teoreticky by ženám mohlo stačit „déčko“ získané ze slunečního záření, prakticky to však může být jinak, právě s ohledem na aktuální roční období, váš fototyp a podobně. Jako dostatečný příjem vitamínu D se uvádí 2 vejce/denně nebo alespoň obden 100 g tučnější ryby.
Optimálním zdrojem vápníku se jeví mléčné výrobky a mléko, a to z pohledu množství, které byste měly denně zkonzumovat, i jeho využitelnosti. Například k pokrytí denní dávky vápníku byste měly sníst 140 g tvrdého sýru. Mléčné produkty je vhodnější přijímat odpoledne, protože vápník se dobře ukládá během spánku. Nezřídka se doporučuje i mák nebo chia semínka či špenát. Všechno to jsou dobré zdroje, avšak využitelnost vápníku je nižší a doporučené denní množství těžko někdo zvládne sníst (v případě špenátu jde téměř o jeden kilogram denně).
Na co ještě myslet
Nebojte se vlákniny. Najdete ji v mnoha luštěninách, celozrnných výrobcích, také v ovoci a zelenině. Naopak se snažte méně konzumovat zahuštěné omáčky a polévky. Se sladkostmi je potíž snad v každém věku; kdo je miluje, málokdy zůstane u malého množství (pokud možno sladkosti nejezte na lačno – v tom případě jich téměř vždy sníte více). A trochu jinak je třeba naložit také s alkoholem a kofeinem. Větší množství může například podporovat návaly horka a vést i ke změnám nálad.
Připravila: Věra Hájková