Pokud se klepete zimou i doma v teple obýváku, zpozorněte. Na vině může být nízká hmotnost i některé zdravotní neduhy.
Špatně prokrvené končetiny
Máte stále studené nohy, i když jste v teple? Podle webu health.clevelandclinic.org můžete trpět syndromem studených končetin, neboli Raynaydovým syndromem, který se projevuje přechodným nedokrvením prstů. Nejčastěji se objevuje po vystavení rukou nebo nohou chladu, ale může to být i následek emocionálního stresu. Stačí, když z vedra přijdete do klimatizované místnosti nebo se napijete vychlazeného nápoje. Na vině je stažení cév, takže jsou prsty málo prokrvené.
Jaké je řešení?
U primárního i sekundárního Raynaudova syndromu je pak nutné především dbát na to, aby ruce a nohy zůstávaly v teple. Do jídla si můžete přidávat česnek, skořici, chilli papričky a pepř.
Snížená funkce štítné žlázy
Nedostatečná, nebo naopak zvýšená činnost štítné žlázy trápí mnoho lidí. Podle Margarity R. Rohr, MD, specialistky na interní lékařství z centra Joan H. Tisch na NYU Langone – pokud je málo činná, hovoříme o tzv. hypofunkci. Tělo funguje zpomaleně, je vám často chladno, cítíte se unavená a špatně se soustředíte. Někdo může trpět i poruchami paměti a přibýváním na váze. Po čase se příznaky zhoršují: suchá kůže, lámavé nehty, zácpa, bolesti a křeče svalů, pomalý srdeční tep a u žen dochází k prodloužení intervalů v menstruačním cyklu a k silnějšímu krvácení.
Jaké je řešení?
Je potřeba zajít k lékaři. Bez užívání hormonů se neobejdete. Jedině tak totiž organizmu nahradíte to, co mu chybí. Správný lék a dávkování se musí stále sledovat.
Nízká hmotnost
Dr. Rohr upozorňuje na to, že častými pocity chladu a zimomřivostí trpí lidé, kteří mají poruchy s příjmem potravy. Nejčastěji jde o anorexii nebo bulimii. Mezi další fyzické projevy patří i extrémní ztráta hmotnosti vedoucí k vyhublému zjevu, poruchy spánku, anemie a dehydratace.
Jaké je řešení?
Zatím nejsou známé léky, které jsou určeny speciálně pro léčbu anorexie. Uplatňují se spíše jako pomocná terapie, kdy pomáhají při příznacích a následcích anorexie (deprese, úzkost). Důležité je také užívání vitamínů, železa a léků podporujících chuť k jídlu. V léčbě poruch příjmu potravy je nezbytná také psychoterapie.
Připravila: Věra Hájková