Nezařazené

Více světla v interiéru zlepšuje náladu

Nemáte rádi podzim a zimu jen proto, že se venku brzy stmívá a často nejste v pohodě? Snadná pomoc – rozšiřte svůj domácí „světelný“ park a používejte optimální zdroje.

Každý potřebuje k životu určitou míru světla. Někdy se může zdát až nadbytečnou, a jindy nám naopak chybí. Což se děje právě teď. Proč vlastně a jak z toho ven?


Když je málo serotoninu

Dlouhodobý nedostatek přirozeného denního světla vede ke snížené tvorbě hormonu serotonin. Tomu se lidově říká hormon štěstí. Jenže radujte se, když máte v těle málo „štěstí“. Výsledek? Může jím být špatná nálada, skleslost, únava, nedostatek energie. Hůře se nám pracuje, hůře se nám žije. Přitom zlepšit tento stav není nijak složité – prostě to, co nám přirozeně chybí, nahradíme uměle. Správným osvětlením.


Více světel prospívá

Jedním ze stále přetrvávajících nešvarů některých domácností je nedostatek světelných zdrojů. Jedno centrální světlo a jedna lampička v místnosti nestačí. Klást důraz na větší počet svítidel není jen marketingový tah obchodníků, ale holá realita – více zdrojů rovná se větší světelný komfort. Vybírejte je podle funkcí daného prostoru a současně i svých preferencí.

Na skok do koupelny

Jako příklad si uveďme koupelnu. Abyste se ráno záhy „probudili“, obecně je vhodnější studená barva světla, která se blíží tomu dennímu. Ale tu volte tehdy, když skutečně oceníte rychlý start, ocž neplatí pro všechny. A pro relaxační večerní koupel je zase více vhodná teplá barva světla. Ovšem jen tehdy, když nejdete na noční směnu, kdy naopak potřebujete „nakopnout“ – čili opět jsme u studené barvy světla.

Plnospektrální zdroje

Nyní však pomiňme funkce místnosti i vaše preference a zaměřme se na zdravotní aspekt. Eliminovat podzimní a zimní splíny, ale také zrakovou únavu, pomáhají speciální světelné zdroje. Označují se jako plnospektrální a nabízejí světlo, které se z pohledu složení barev co nejvíce podobá tomu venku. A i když o tom nevíte, vaše tělo reaguje na každou složku barevného spektra, například nedostatek modré může vést k únavě.

Co byste měli vědět při výběru svítidel

než si v obchodě vyberete plnospektrální zdroj nebo rovnou celé svítidlo?
Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz doporučuje sledovat zejména:

  • hodnotu CRI (někdy také označovaná jako Ra), která by měla být nad 91 procent, aby se co nejvíce blížila reálnému dennímu světlu (100 procent),
  • teplotu světla neboli teplotu záře umělého zdroje (odborně se označuje jako chromatičnost a uvádí se v kelvinech).

Pokud chcete doma navodit co nejvěrnější denní světlo, doporučuje se obvykle sahat po žárovkách s hodnotou mezi 5000 až 6500 kelviny,” říká odborník. Právě světlo o těchto hodnotách je ideální pro různé domácí práce, protože podporuje aktivitu. Naopak zdroj s chromatičností kolem 2700 kelvinů vytvoří atmosféru vhodnou pro relaxaci.


Tip navíc: soukromé sluníčko

Pro cílenou terapii jsou určené simulátory slunce, jež by měly pomáhat při řešení očních potíží, zlepšovat ostrost vidění, eliminovat oční únavu a odstraňovat projevy sezonní afektivní poruchy. Mezi tyto projevy kromě změn nálad patří například i nadměrná chuť na sladké… Tak než se zakousnete do tabulky čokolády, nejprve si na ní raději posviťte.

Připravila: Marcela
Foto: Philips Lighting
20. 8. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků