Medicína

Světlo v interiéru: jeho množství i kvalita ovlivňuje náladu

Sbírání lístečků

Nemáte rádi podzim a zimu jen proto, že se venku brzy stmívá a často nejste v pohodě? Rozšiřte svůj domácí „světelný“ park a používejte optimální zdroje.

Každý potřebuje k životu určitou míru světla. Někdy se může zdát až nadbytečnou, a jindy nám naopak chybí. Což se děje právě teď. Proč vlastně a jak z toho ven?

Když je málo serotoninu

Dlouhodobý nedostatek přirozeného denního světla vede ke snížené tvorbě hormonu serotonin. Tomu se lidově říká hormon štěstí. Jenže radujte se, když máte v těle málo „štěstí“. Výsledek? Může jím být špatná nálada, skleslost, únava, nedostatek energie. Hůře se nám pracuje, hůře se nám žije. Přitom zlepšit tento stav není nijak složité – prostě to, co nám přirozeně chybí, nahradíme uměle. Správným osvětlením.

Osvětlení patří mezi důležité faktory ovlivňující celkové zdraví člověka a cílem by mělo být přiblížit se co nejvíce přirozenému, dennímu světlu. Správný režim spánku bývá narušen umělým osvětlením, což se pak projevuje ospalostí během dne, poruchami soustředění a spánku, ale i psychosomatickými chorobami,“ říká MUDr. Michaela Vančatová.

Více světel prospívá

Jedním ze stále přetrvávajících nešvarů některých domácností je nedostatek světelných zdrojů. Jedno centrální světlo a jedna lampička v místnosti nestačí. Klást důraz na větší počet svítidel není jen marketingový tah obchodníků, ale holá realita – více zdrojů rovná se větší světelný komfort. Vybírejte je podle funkcí daného prostoru a současně i svých preferencí.

Na skok do koupelny

Jako příklad si uveďme koupelnu. Abyste se ráno záhy „probudili“, obecně je vhodnější studená barva světla, která se blíží tomu dennímu. Ale tu volte tehdy, když skutečně oceníte rychlý start, což neplatí pro všechny. A pro relaxační večerní koupel je zase více vhodná teplá barva světla. Ovšem jen tehdy, když nejdete na noční směnu, kdy naopak potřebujete „nakopnout“ – čili opět jsme u studené barvy světla.

Plnospektrální zdroje

Nyní však pomiňme funkce místnosti i vaše preference a zaměřme se na zdravotní aspekt. Eliminovat podzimní a zimní splíny, ale také zrakovou únavu, pomáhají speciální světelné zdroje. Označují se jako plnospektrální a nabízejí světlo, které se z pohledu složení barev co nejvíce podobá tomu venku. A i když o tom nevíte, vaše tělo reaguje na každou složku barevného spektra, například nedostatek modré může vést k únavě.

Co byste měli vědět při výběru svítidel

Než si v obchodě vyberete plnospektrální zdroj nebo rovnou celé svítidlo, je dobré sledovat:

  • hodnotu CRI (někdy také označovaná jako Ra), která by měla být nad 91 procent, aby se co nejvíce blížila reálnému dennímu světlu (100 procent),
  • teplotu světla neboli teplotu záře umělého zdroje (odborně se označuje jako chromatičnost a uvádí se v kelvinech).

Pokud chcete doma navodit co nejvěrnější denní světlo, doporučuje se obvykle sahat po žárovkách s hodnotou mezi 5000 až 6500 kelviny. Právě světlo o těchto hodnotách je ideální pro různé domácí práce, protože podporuje aktivitu. Naopak zdroj s chromatičností kolem 2700 kelvinů vytvoří atmosféru vhodnou pro relaxaci.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.researchgate.net/publication/283459751_The_importance_of_light_to_health_and_well-being, MUDr. Michaela Vančatová
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL