Medicína

Zdravotní sestra: její kompetence a nároky na vzdělání

Sbírání lístečků

Také někdy máte chuť zeptat se zdravotní sestry na to či ono, ale nakonec si to raději rozmyslíte? Nevadí, udělali jsme to za vás. Pro začátek jsme si sami položili několik otázek, na něž odpovídá hlavní sestra Alena Šmídová.

Co musí sestřička dělat? A kde si můžeme stěžovat, pokud neplní to, co má?

Sestry a také další zdravotnická nelékařská povolání mají stanovené činnosti (kompetence) vyhláškou č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků. Jejich práce je rozmanitá, část činností provádí na základě indikace lékaře (podání léků, injekcí, odběry), ale velkou část řeší i samostatně na základě svých rozhodnutí, celoživotním vzdělávání a zkušenostech (péče o potřeby pacienta, preventivní opatření, edukace pacientů a další).

Pokud sestra neplní své povinnosti, je nejvhodnější stěžovat si u její nadřízené (staniční, vrchní nebo hlavní sestry), aby se co nejdříve zjednala náprava. Nejste-li s řešením stížnosti spokojení, můžete se obrátit na vedení tohoto zařízení nebo na zřizovatele, kterým je například krajský úřad, ministerstvo zdravotnictví nebo jiný příslušný rezort.

V nemocnici jsme viděli, jak sestřička dává lidem léky jen tak položené na dlani. Je to v pořádku?

Toto není běžná praxe. Existují určitá pravidla – standardy, řešící provádění ošetřovatelských výkonů. Také sestry se v rámci výuky učí, jak mají konkrétní druh léku podat. Velice důležité je to, aby byl podaný správný lék předepsaný lékařem ve správný čas, v ordinovaném dávkování a správným způsobem. Tablety léku se podávají pacientovi v lékovce, nikoli na dlani sestry. Sestra by na lék neměla rukou sahat, i při chystání léku používá pinzetu nebo vymáčkne lék přímo z folie nebo ho vyklepne do lékovky z lahvičky.

Jak rozeznáme jiný zdravotní personál, tedy kromě zdravotní sestry a lékaře?

Každý pacient má právo znát jméno a příjmení zdravotnických pracovníků, kteří ho léčí a ošetřují. Většina poskytovatelů zdravotních služeb si zavedla systém označení těchto pracovníků jmenovkou. Některá zařízení odlišují určitý druh povolání rozdílnou barvou pracovního oblečení, ale není to jejich povinnost. Pokud si nejste jistí, kdo vás léčí nebo ošetřuje, zeptejte se ho. Uvítali bychom, kdyby se zdravotničtí pracovníci sami osobně představili pacientovi.

Je pravda, že zdravotní sestra dnes už musí mít vysokou školu?

Změna ve vzdělávání nastala od školního roku 2004/2005 na základě přijaté evropské směrnice, která sjednotila systém vzdělávání sester a porodních asistentek. Od té doby se všeobecná sestra  může zdělávat na vyšší odborné škole zdravotnické nebo v bakalářském oboru na vysokých školách. Jejich vzdělávací program je obdobný a po absolvování mají stejné kompetence. Povolání sestry se v průběhu let změnilo, vykonávají více odborných výkonů, které v minulosti prováděli lékaři, stoupají nároky na jejich odborné vědomosti a znalosti. Nejsou jen pouhými vykonavatelkami příkazů lékaře, ale samostatnými pracovníky, kteří pracují s lékaři v týmu.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: hlavní sestra Alena Šmídová
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků