Univerzální návod na hubnutí neexistuje. Pokud se neobrátíte na odborníky a rozhodnete se hubnout sami, lze počítat s tím, že někdy neuděláte vše správně. Chybovat je lidské. Nicméně některé chyby mohou mít negativní dopad nejen na vaše hubnutí, ale také zdraví.
Většina chyb se týká zejména stravování a úpravy životosprávy. Zkusme si přiblížit, které nejčastější chyby děláme, když se snažíme bojovat s nadbytečnými kilogramy a jak se jim vyhnout. Více informací o zdravém hubnutí najdete na adrese www.spravnehubnuti.cz.
1. Pocit hladu
Ačkoliv se o tom dočtete téměř všude, stále mnoho lidí věří, že pokud budou „hladovět“, váha půjde dolů. Mylně se domnívají, že vynechání některých jídel je vlastně ideální dieta, která bude mít své výsledky. To je ovšem obrovská chyba, které vede spíše k žaludečním nevolnostem a anorexii.
Nepleťte si dietu s hladovkou. Nejde vůbec o to, abyste pociťovali hlad, ale naopak je potřeba udržovat žaludek stále „sytý“. Odborníci stále více apelují na to, že pravidelnost jídelníčku hraje velmi významnou roli.
Pokud máte doma malé děti, jistě jim nedáváte jídlo jen třikrát denně. Naopak je stále kontrolujete, aby dodržovaly svačiny.
U dospělého člověka to funguje stejně, jen skladba jídelníčku je trochu jiná, než u dětí. Pokud většinu dne trávíte mimo domov, je vhodné u sebe stále nosit alespoň jablko, banán či müsli tyčinku pro případ zasycení.
Volte raději menší porce, jezte pomalu, jídlo si vychutnávejte a rozhodně nevynechávejte svačiny.
2. Málo pijete
Dalším velmi častým nešvarem je nedostatek tekutin v průběhu dne. O tom, jak je pití důležité ví snad každý, ale jen málokdo z nás to skutečně dodržuje. Většina lidí se napije až v době, kdy pociťuje žízeň a to je špatně. Opět zde můžeme uvést příklad malých dětí.
Rodiče apelují na to, aby dostatečně pily a volí zejména neslazené nápoje. Sami však na svůj pitný režim zapomínají. Zkuste více myslet na pravidelné doplňování tekutin. Ovšem nepočítá se káva či černý čaj. Raději zvolte čistou neperlivou vodu nebo ovocné čaje.
V létě je velmi osvěžující sklenka vody s citrónem. Za den je potřeba vypít minimálně 2 litry tekutin, v létě a při námaze ještě o litr více.
3. Poslední jídlo v 17 hodin
Tento mýtus se traduje poměrně dlouho a nikdo neví, kdo s tím vlastně přišel. Nicméně podle odborníků na výživu je to nesmysl. Jediný výsledek, který to bude mít je, že půjdete spát hladoví.
Poslední jídlo byste měli mít 2 až 4 hodiny před spánkem a mělo by se jednat o lehce stravitelné jídlo, například salát či jablko. Pokud tedy večeříte v 18 hodin a chodíte spát ve 22 hodin, pak si dopřejte ve 20 hodin ještě malou druhou večeři.
4. Vynechání snídaně / nevhodná snídaně
Toto je prohřešek mnoha „zaneprázdněných“ lidí, kteří si myslí, že snídaně je ztráta času a raději si prodlouží ranní spánek. Nicméně pravda je taková, že snídaně je základ dne.
Jde o velmi důležité jídlo, které má za úkol nastartovat metabolismus a dodat mu potřebnou energii pro začátek nového dne.
Další dietní chybou je, že zvolíte snídani bohatou na tuky, cukry a naopak chudou na vlákninu a další potřebné látky. Pokud snídáte koblihu, pak svému stravování ani hubnutí rozhodně neprospějete.
Naopak pokud si dáte celozrnné pečivo se sýrem a rajčetem, nebo jogurt s cereáliemi, budete se cítit mnohem lépe a váš metabolismus zajásá.
5. Nedostatek pohybu
Nelze opomenout ani pohyb. Mnoho lidí při snaze zhubnout se zaměří pouze na skladbu jídelníčku, ale ne na pohyb. Pravidelný a přiměřený pohyb hraje při hubnutí téměř klíčovou roli. Je v podstatě jedno, jakou pohybovou aktivitu zvolíte. Především by vás měla bavit a je potřeba se jí věnovat pravidelně, to znamená několikrát týdně.
Komerční prezentace
Foto: Thinkstock
10. 4. 2018