Wellness

Prevence bolesti kloubů: pomůže vhodný pohyb i strava

Sbírání lístečků

Přestože bolesti kloubů můžou vznikat z mnoha příčin, bojovat proti nim se dá komplexně za každých okolností. Někdy na problém s klouby upozorní bolest, avšak není to všeobecně platná pravda. Počáteční potíže nemusíte vůbec pociťovat.

Pozor na podpatky

Pokud to nevyžaduje vaše profese či společenská událost, je vhodné přezouvat se také v práci. Vysoké podpatky vám sice zvednou nejen sebevědomí, avšak pro dlouhodobé nošení nejsou vhodné. Podle webu verywellhealth.com nezdravě zatěžují pohybový aparát. Jako optimální výška podpatků se udává 3 až 4 centimetry. Pánové to mají snazší, v jejich případě jde o 2,5 cm. Při zkoušení nové obuvi si ověřte, zda vás netlačí oblast kolem prstů a to nejen vpředu. Je velká pravděpodobnost, že tento tlak obrazně ani doslova nerozchodíte.

Pozor na pohyb

Přestože se stále připomíná, jak je pohyb zdravý, některé aktivity vaše klouby přece jen zatěžují více. Podle webu my.clevelandclinic.com se mějte na pozoru zejména tehdy, pokud vedete sedavý způsob života, nebo naopak svoje tělo nadměrně fyzicky zatěžujete. Samozřejmě zásadní je také to, zda jste někdy v minulosti prodělali zdravotní zákrok, úraz či onemocnění, při nichž došlo k narušení kostí, vazů či šlach. To vše i jiné faktory ovlivňují vhodný výběr sportovní aktivity. Menší zátěž kloubů slibuje oblíbené plavání, jízda na kole, chůze.

Pozor na stereotypy

Vzpomínáte na poznámky vašich rodičů, abyste neseděli u stolu shrbení a chodili rovně? Dnes je možná říkáte zase svým dětem. Ale je třeba se jich také držet. U sezení to jde snáz; když už nevydržíte sedět rovně vy, pomůžou nejrůznější anatomické a balanční polštáře a výplně. S chůzí je to složitější, jako „berličku“ používejte vzdálený bod, ve vodorovném směru vašich očí. Správným sezením a držením těla ulevíte kloubům, svalům i šlachám.

Správná výživa

Podle webu webmd.com si v první řadě hlídejte složení stravy, aby měla dostatek omega-3 mastných kyselin, které kromě ryb obsahuje například lněný olej. Ty pomáhají organismu vytvářet protizánětlivé látky. Nezapomínejte ani na ovoce, zeleninu; například vitamín K, který podporuje správné využití vápníku, najdete v brokolici či špenátu. Pro klouby jsou rovněž významné ořechy a semena s mononenasycenými tuky a velké množství bílkovin.

Prevence

Máme rádi rychlá řešení a ta, která trvají příliš dlouho a rychle nepřinášejí efekt, nezřídka opouštíme. Přesto je nutné obrnit se trpělivostí. Investice do vašeho zdraví je velice důležitá, protože léta běží každému. A byla by škoda ve zralém věku litovat, co vše jste pro své klouby mohli udělat zamlada.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.verywellhealth.com/high-heeled-shoes-bad-for-the-body-1337771, my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17752-joint-pain, www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/ss/slideshow-keep-joints-healthy
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků