Přestože bolesti kloubů můžou vznikat z mnoha příčin, bojovat proti nim se dá komplexně za každých okolností. Nabízíváme vám pět praktických rad. Vyzkoušíte je?
Někdy na problém s klouby upozorní bolest, avšak není to všeobecně platná pravda. Počáteční potíže nemusíte vůbec pociťovat. Proč? Chrupavka chránící kloubní zakončení není propojená s nervovým systémem. Jinak řečeno – o své klouby se raději starejte preventivně!
1. Pozor na podpatky
Pokud to nevyžaduje vaše profese či společenská událost, je vhodné přezouvat se také v práci. Vysoké podpatky vám sice zvednou nejen sebevědomí, avšak pro dlouhodobé nošení nejsou vhodné – nezdravě zatěžují pohybový aparát. Jako optimální výška podpatků se udává 3 až 4 centimetry. Pánové to mají snazší, v jejich případě jde o 2,5 cm.
Nepřehlédněte: Při zkoušení nové obuvi si ověřte, zda vás netlačí oblast kolem prstů a to nejen vpředu. Je velká pravděpodobnost, že tento tlak obrazně ani doslova nerozchodíte.
2. Pozor na pohyb
Přestože se stále připomíná, jak je pohyb zdravý, některé aktivity vaše klouby přece jen zatěžují více. Na pozoru se mějte zejména tehdy, pokud vedete sedavý způsob života, nebo naopak svoje tělo nadměrně fyzicky zatěžujete. Samozřejmě zásadní je také to, zda jste někdy v minulosti prodělali zdravotní zákrok, úraz či onemocnění, při nichž došlo k narušení kostí, vazů či šlach. To vše i jiné faktory ovlivňují vhodný výběr sportovní aktivity. Menší zátěž kloubů slibuje oblbené plavání, jízda na kole, chůze…
Nepřehlédněte: Pokud chrupavka nevylučuje dostatek tekutiny tlumící nárazy, vzniká bolest.
3. Pozor na stereotypy
Vzpomínáte na poznámky vašich rodičů, abyste neseděli u stolu shrbení a chodili rovně? Dnes je možná říkáte zase svým dětem. Ale je třeba se jich také držet. U sezení to jde snáz; když už nevydržíte sedět rovně vy, pomůžou nejrůznější anatomické a balanční polštáře a výplně. S chůzí je to složitější, jako „berličku“ používejte vzdálený bod, ve vodorovném směru vašich očí.
Nepřehlédněte: Správným sezením a držením těla ulevíte nejen kloubům, svalům i šlachám, ale také vnitřním orgánům.
4. Pozor na výživu
Výživa je dvojího druhu. V první řadě si hlídejte složeníí stravy, aby měla dostatek omega-3 mastných kyselin, které kromě ryb obsahuje například lněný olej. Ty pomáhají organismu vytvářet protizánětlivé látky. Nezapomínejte ani na ovoce, zeleninu; například vitamín K, který podporuje správné využití vápníku, najdete v brokolici či špenátu. Pro klouby jsou rovněž významné ořechy a semena s mononenasycenými tuky a velké množství bílkovin.
Druhou formu výživy představují doplňky stravy. Optimální jsou ty, jenž obsahují komplex látek: kolagen typu II, glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, mimo jiné je nabízí Proenzi® 3 plus.
Nepřehlédněte: Účinek kvalitních doplňků stravy přetrvává ještě dva až tři měsíce poté, co je přestanete užívat.
5. Pozor na sebe
Máme rádi rychlá řešení a ta, která trvají příliš dlouho a rychle nepřinášejí efekt, nezřídka opouštíme. Přesto je nutné obrnit se trpělivostí. Investice do vašeho zdraví je velice důležitá, protože léta běží každému. A byla by škoda ve zralém věku litovat, co vše jste pro své klouby mohli udělat zamlada. Zkrátka – mějte rádi nejen své bližní, ale také sami sebe.
Nepřehlédněte: Chrupavka se opotřebovává pomalu, postupně, zato neustále. A totéž platí i pro její regeneraci, která rovněž vyžaduje dlouhodobou péči.
Připravila: mar
Foto: Proenzi
21. 6. 2018