Wellness

Ájurvédské olejové masáže: pomohou vám se uvolnit

Sbírání lístečků

Nečekejte, až vám zatuhne například krční páteř nebo vás začnou bolet záda, a vyzkoušejte si doma masáže s teplými oleji. Podle ájurvédy jimi blahodárně ovlivníte celé tělo.

Podle webu pereaclinic.com je pro ájurvédskou masáž typické citlivé provádění a relaxační i regenerační působení. V podstatě jde o jemné vtírání teplého oleje do pokožky. Přitom tlakem působíte na akupresurní body, ale také na největší orgán těla – kůži. V ní se nachází tisíce nervových zakončení, jež kůži spojují s orgány a tkáněmi.

Co olejové masáže nabízejí

Podle webu pereaclinic.com prohřívají tělo, povzbuzují metabolismus, přispívají k detoxikaci organismu, podporují trávení i krevní či lymfatický oběh. Rovněž uvolňují ztuhlé svaly, zlepšují hybnost a chrání před kloubními potížemi. Snižují krevní tlak, naopak zvyšují imunitu, uklidňují a současně posilují nervovou soustavu. Také zlepšují paměť a snižují hladinu stresových hormonů. Abyste však dosáhli dobrých výsledků, je třeba masáže provádět pravidelně a k tomu pokud možno si jednou měsíčně zajít na proceduru k profesionálovi.

Jaké použít oleje

Můžete se inspirovat v knize Detoxikace léčivými oleji. My jsme z ní vybrali tyto:

  • sezamový – používá se nejčastěji, působí antibakteriálně,
  • olivový – ochlazuje a proto se hodí jeho aplikace hlavně v létě, ale i na podzim a zkraje zimy,
  • mandlový – také zahřívá, doporučuje se především pro masáže obličeje a vlasové části,
  • santalový – je vhodný například při kožních problémech, navozuje rovnováhu,
  • kokosový – ochlazuje, proto se na něj sází spíše v teplejších měsících. A kdybyste ho použili na chodidla před tím, než půjdete do postele, přináší klidný spánek.

Příprava oleje před masáží

Z doporučené nabídky si vyberte takový, který je vám příjemný, byť podle ájurvédy je vhodné volit správný olej i s ohledem na roční období. Už poměrně běžně seženete například zmiňovaný sezamový, u něhož se doporučuje takzvané zrání. Tento olej byste měli zahřát na mírném ohni na teplotu 100 stupňů, pak ho odstavte z plotny a počkejte, až vychladne. Následně přelijte do lahve. Uvádí se, že pokud bude láhev červená, olej se v ní zahřeje, a v modré lahvi se zase ochladí. Takto upravený olej byste měli spotřebovat v průběhu jednoho měsíce.

Kdy a jak často

Podle webu pereaclinic.com je nejvhodnější doba ráno, přestože právě tehdy zpravidla nejvíce spěcháte. Ale má to svůj důvod – toxické látky se po nočním odpočinku dobře uvolňují celou plochou kůže a také dutinou ústní. Ideální by bylo provádět je denně. Nestíháte to? Pak denně aplikujte masáže chodidel před spaním a k tomu přidejte alespoň dvakrát týdně masáže celého těla.

Náš tip

Masáž hlavy provádějte zhruba hodinu před mytím hlavy.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: pereaclinic.com/ayurvedic-massage-why-is-it-different-from-other-massages/, kniha Detoxikace léčivými oleji, Jiří Kuchař a David Frej, Eminent 2014
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků