Wellness

Ájurvédské olejové masáže: zvládnete je i doma – 1. díl

Nečekejte, až vám zatuhne například krční páteř nebo vás začnou bolet záda, a vyzkoušejte si doma masáže s teplými oleji. Podle ájurvédy jimi blahodárně ovlivníte celé tělo a třeba si i prodloužíte život.

Pro ájurvédskou masáž je typické citlivé provádění a relaxační i regenerační působení. V podstatě jde o jemné vtírání teplého oleje do pokožky. Přitom tlakem působíte na akupresurní body, ale také na největší orgán těla – kůži. V ní se nachází tisíce nervových zakončení, jež kůži spojují s orgány a tkáněmi.

Co olejové masáže nabízejí

Prohřívají tělo, povzbuzují metabolismus, přispívají k detoxikaci organismu, podporují trávení i krevní či lymfatický oběh. Rovněž uvolňují ztuhlé svaly, zlepšují hybnost a chrání před kloubními potížemi. Snižují krevní tlak, naopak zvyšují imunitu, uklidňují a současně posilují nervovou soustavu. Také zlepšují paměť a snižují hladinu stresových hormonů. Abyste však dosáhli dobrých výsledků, je třeba masáže provádět pravidelně a k tomu pokud možno si jednou měsíčně zajít na proceduru k profesionálovi.

Jaké použít oleje

Mezi vhodné druhy patří například tyto:
 

  • sezamový = používá se nejčastěji, působí antibakteriálně,
  • olivový = ochlazuje a proto se hodí jeho aplikace hlavně v létě, ale i na podzim a zkraje zimy,
  • mandlový = také zahřívá, doporučuje se především pro masáže obličeje a vlasové části,
  • santalový = je vhodný například při kožních problémech, navozuje rovnováhu,
  • kokosový = ochlazuje, proto se na něj sází spíše v teplejších měsících. A kdybyste ho použili na chodidla před tím, než půjdete do postele, přináší klidný spánek.

Příprava oleje před masáží

Z doporučené nabídky si vyberte takový, který je vám příjemný, byť podle ájurvédy je vhodné volit správný olej i s ohledem na roční období. Už poměrně Běžně seženete například zmiňovaný sezamový, u něhož se doporučuje takzvané zrání. Tento olej byste měli zahřát na mírném ohni na teplotu 100 stupňů, pak ho odstavte z plotny a počkejte, až vychladne. Následně přelijte do lahve. Uvádí se, že pokud bude láhev červená, olej se v ní zahřeje, a v modré lahvi se zase ochladí. Takto upravený olej byste měli spotřebovat v průběhu jednoho měsíce.

Kdy a jak často

Jako nejvhodnější doba se uvádí ráno, přestože právě tehdy zpravidla nejvíce spěcháte. Ale má to svůj důvod – toxické látky se po nočním odpočinku dobře uvolňují celou plochou kůže a také dutinou ústní. A právě ranní masáže zabraňují toxinům, aby se „vracely“ zpět do těla. Ideální by bylo provádět je denně. Nestíháte to? Pak denně aplikujte masáže chodidel před spaním a k tomu přidejte alespoň dvakrát týdně masáže celého těla.

Náš tip

Masáž hlavy provádějte zhruba hodinu před mytím hlavy.

Nepřehlédněte!

Příště si prozradíme, jak si správně provádět domácí masáž a přidáme také návod na olejovou očistu nosu.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Detoxikace léčivými oleji (David Frej, Jiří Kuchař)  www.eminent.cz
Foto: iStock
7. 8. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků