Jsem tady opět s dalším voňavým povídáním. Prázdniny jsou za dveřmi a tak třeba zbude troška času na malé pomazlení se s vašimi dětmi.
Děti jsou velice specifické bytosti. Mají svoje potřeby, projevují své nálady, mají svobodnou mysl, ale zároveň jsou i velmi spoutaní se svojí matkou a další rodinou. Matka a dítě /případně i další rodina/ tvoří spojené nádoby, které musí tvořit harmonický celek. Pokud dojde k narušení rovnováhy v tomto systému, vzniká problém. Děti nedokáží popsat svoje problémy, neumí přesně říct, jak a co je bolí či trápí. Dospělí u nich zaznamenají změny nálady, rozmrzelost, únavu, podrážděnost. Pokud se v zápětí nedostaví teplota, rýma, kašel nebo jiný příznak, který by mohl být vysvětlením daného problému, přesunou většinou tyto první příznaky do kategorie „ZLOBENÍ“. Dětský problém se prohlubuje, až nakonec vyústí v nějaké onemocnění, kterému dospělí rozumějí a které mohou začít řešit.
Je báječné pracovat s rodiči, kteří mají zájem naučit se masírovat své dítě. Během své praxe jsem učila kojeneckou masáž i několik tatínků a věřte, že to byl nejen pro ně úžasný zážitek.
Na počátku je potřeba navázat co nejkvalitnější vztah se všemi zúčastněnými – matkou, otcem i dítětem a toto spojení je třeba oprašovat, posilovat a pečovat o něj. Pokud se toto podaří, je to pro všechny ten největší dar. Aromaterapií pak už jen můžeme velmi citlivě dolaďovat, co je třeba a prohloubit společný celkový prožitek.
Recept pro příjemnou masáž je velmi jednoduchý:
Rp.:
- 1 polévková lžíce základního oleje
- několik kapek éterických olejů
- příjemná relaxační hudba
- příjemné, teplé a klidné prostředí
- něžný dotek
- a hodně, hodně lásky
Pokud se podaří z těchto ingrediencí namíchat harmonickou směs, dokážeme téměř nemožné. Tak jednoduše můžeme ovlivňovat fyzický, ale i duševní vývoj těch malých človíčků a jejich nejbližších.
Vezměme to ale všechno po pořádku:
LÁSKA
Je to, co můžeme dopřát svému miminku, dávno před tím, než se narodí. Už v prenatálním vývoji dítě poslouchá tlukot matčina srdíčka, vnímá její hlas i rozpoložení. Je mu příjemně, když se s ním maminka v duchu mazlí, povídá si s ním a dává mu najevo, že se těší, až se narodí. Po narození se dítě dostává z příjemného prostředí, na které bylo zvyklé do světa, ve kterém se najednou ztrácí. Jedinou jeho jistotou než se dokáže zorientovat je milující matka.
DOTEK
Má základní životní význam. Dotek znamená kontakt. Dotek dodává pocit jistoty, lásky, tepla. Jedním z prvních smyslů, kterým novorozenec poznává svět je hmat. Hlazení a mazlení, jehož se nám v dětství dostává, nám pomáhá vytvořit si tu správnou představu o sobě samých. Dotek je také jistota, že když se nás někdo dotýká, tak nás zároveň přijímá a miluje. A pokud jsme přijímání, můžeme získat důvěru v okolní svět. Prostřednictvím doteku lze navodit relaxaci i pocit pohody a to nejen u dětí, které masáž přijímají, ale také u dospělých, které ji poskytují. Vzájemná masáž pomůže zlepšit vzájemné vztahy mezi jednotlivými členy rodiny, prohlubuje schopnost vnímat osobu, s níž jste při masáži v kontaktu.
PROSTŘEDÍ
Místo, kde budeme masáž provádět, by mělo být příjemné a dostatečně vyhřáté. Nachystáme si pleny, osušky a vše co budeme k masáži potřebovat. Pod dítě rozprostřeme prostěradlo, osušku, nebo plenu. U nedonošených dětí je vhodné použít jako podložku ovčí rouno, jehož teplo a doteky miminko zklidňují. Zajistíme, aby nás po dobu masáže nic nerušilo.
HUDBA
Je nejjednodušším lékem proti stresu. Hudbu nevnímáme pouze sluchem, ale zvukové vibrace pociťuje celé naše tělo. Hudba působí na nervový systém, ale i na jednotlivé orgány v těle. Relaxační hudba pro děti uvolňuje tělo i mysl a naladí organizmus na příjemné působení masáže.
Vůně, láskyplný dotek, hudba, příjemné prostředí – to vše ovlivňuje energii, která v tu chvíli proudí mezi rodičem a dítětem. Těch 20 minut denně upevní jejich vztah na celý život a pomůže vyřešit mnohé problémy.
Někdy se stane, obzvlášť ve chvíli, kdy naše miminko už trochu povyrostlo, že naší masáž odmítá. To není důvod ke smutku a eliminaci doteků z našeho života. Jen prostě máme před sebou človíčka, který potřebuje běhat a poznávat svět a masáž je pro něj dlouhá. I v tomto případě se však můžeme společně „ňuchňat“. Stačí, když si vyčíháme dobu, kdy je naše děcko lehce unavené, posadíme si ho na klín a bez oleje, jen tak přes oblečení, hladíme, „šudláme“ a drbáme mu zádíčka, ruce nebo nožky. Můžete si zahrát i hru na pečení pizzy, štrůdlu nebo na obložený rohlík. Se slovním doprovodem sypeme dohromady suroviny (tady můžeme lehce poklepávat po zádech prsty nebo dlaní), hněteme, zaděláváme těsto, mažeme různé suroviny (máslo, sýr…), klademe šunku, zeleninu (a vše samozřejmě provázíme doteky, hlazením či jemnými poklepy)… Je na vás, jakou dobrotu společně s dětmi „upečete“. Uvidíte, že si Vaše zvídavé děcko ani nevšimne, že je chvilku v klidu a vy ho masírujete. V tuto chvíli nezáleží na způsobu jednotlivých tahů, ale na DOTEKU. Děcko si za krátko samo řekne, které tahy jsou mu nejvíce příjemné.
Protože nás čekají krásné letní dny, můžete zkusit přidat pár tahů navíc i k mazání krémem či olejem proti sluníčku. A rozhodně si nenechejte ujít i péči Vašich dětí o Vás. Děti moc rády mažou záda, nohy a opětují, co je jim příjemné. Tak hurá do toho.
Jelikož jsme se v tomto díle aromaterapii trochu vyhnuli, snad jen pár rad k péči o sluncem opálenou pokožku:
Pro péči po opalování jsou vhodné produkty obsahující KARITÉ, které zabraňuje vysoušení a podporuje hydrataci a regeneraci pokožky, CAROTINO samostatně nebo v kombinaci např. s ALOE VERA – hydratuje, ochlazuje, dodává vitaminy a z éterických olejů LEVANDULE, která je hojivá, protizánětlivá, i s lehkým analgetickým účinkem (tu dávkujte do základního oleje, cca 5-10 kapek levandule na 30 ml oleje). Pozor – u dětí volíme koncentrace nižší (do 5 kapek na 30 ml oleje).
Autor: Stáňa Pujmanová, www.lucnikonik.cz
Foto: iStock
31. 5. 2012