Wellness

Biologické hodiny a denní režim: jak je sladit

Sbírání lístečků

Kromě tradičních hodin, které nám měří čas, existují i naše vnitřní, biologické, a ty ovlivňuje hlavně světlo. Aby se vám lépe žilo a prospěli jste i svému zdraví, měli byste do svého života vnést řád. Organismu nejvíce prospějete, když budete určité aktivity vykonávat v určitou dobu.

5.30 – 7.30 hodin = probouzíme se

Vstávat před východem slunce působí pozitivně – i když si to možná nemyslíte. Ale nevstávejte rychle, po probuzení se třeba chvíli převalujte, přemýšlejte o příjemných věcech, a pak teprve „vyskočte“ z postele.

6 – 8 hodin = cvičíme a myslíme na hygienu

Možná si říkáte – jak to mám ráno stíhat? Ale zkuste to. Vždyť víte, že pohyb prospívá všem tělesným orgánům, zbavuje nás toxických látek, odbourává tuky… A také zlepšuje náladu, což se po ránu, kdy máme před sebou celý den, vždycky hodí. Ráno nejsilněji fungují plíce, proto se doporučují dechová cvičení. Ale i relaxační, podporující koncentraci a také imunitu.

7 – 8 hodin = snídáme

Nebo bychom se o to měli alespoň snažit. Sedmá hodina je optimální pro „skřivany“, osmá pro „sovy“.
Náš tip: S přicházejícím podzimem je lepší výživnější a teplé jídlo, například obilná kaše s ovocem.

9 – 11 hodin= plánujeme

Každý den se zvládne lépe, když budete mít představu, co je třeba a kdy udělat. Těch několik minut, které věnujete plánování, se vám bohatě vrátí
Náš tip: Tato doba se jeví jako optimální pro řešení obtížných úkolů.

11.30 – 13 hodin = hurá na oběd

Mezi snídaní a obědem by měla být pauza asi čtyř hodin. Pokud nejste v práci, klidně si pak jděte na deset minut lehnout. A pokud jste a můžete obědvat mimo pracovní prostor, dopřejte si cestou zpět do práce krátkou procházku.
Náš tip: První hodinu po obědě je každý trochu unavený, proto byste měli řešit jednodušší pracovní úkoly nebo se věnovat rutinní činnosti.

14 – 18 hodin = pokračujeme v práci, učíme se, hýbeme se

Schopnosti něco si zapamatovat a bystře reagovat jsou nyní na velmi dobré úrovni, využijte toho jak v práci, tak třeba při učení nejen cizích jazyků. Rovněž nyní přichází  ideální doba k tomu, abyste „protáhli“ tělo.
Náš tip: Právě v tento čas je váš organismus schopný podávat největší výkon, navíc nyní je prokazatelně nejmenší riziko případných zranění. Také vaše plíce mají odpoledne vysokou kapacitu. To vše je dobré využít právě při pohybových aktivitách.

18 – 19hodin = něco na zub

Obecně se doporučuje jíst nejpozději tři hodiny před tím, než si půjdete lehnout. Nejde o diety, ale o fakt, že pak se vám bude lépe usínat a ráno snáze vstávat. Volte spíše lehčí pokrmy.
Náš tip: Sovy, které neřeší nadváhu, můžou povečeřet i poději, tedy do 20 hodin.

21 – 0 hodin = večer podle vašich představ

Věnujte se těm aktivitám, které vám dělají dobře (včetně sexu) a postupně připravte svůj organismus ke spánku. Skřivani můžou usínat už ve 22 hodin, sovy mnohem později, přestože možná vědí, že za optimální dobu „jít na kutě“ se považuje 22. až 23. hodina.
Náš tip: Unaveným chodidlům či krční páteři prospěje krátká masáž, unavené mysli zase oddechová muzika nebo četba.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Biologické hodiny, David Frej, Eminent 2013
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků