O fytoterapii – léčivé síle rostlin – lidé věděli už několik tisíc let před naším letopočtem. Moderní civilizace se k nim postupně stále vrací, tak proč byste to nezkusili i vy?
Když nás trápí zdravotní nepohoda, ne vždy je třeba hned sahat po tabletkách. Což platí i pro potíže typu úzkost, stres či nespavost. Které bylinky vám můžou prospět?
Relaxační hloh
Tento keř může dorůst až do výšky 7 metrů, ale vás jistě bude více zajímat, co obsahuje. Mezi jeho účinné složky patří flavonoidy, oligomerické prokyanidy, triterpenové kyseliny, aminopuriny, saponiny… To abychom si na překlad těchto slov vzali na pomoc slovník, viďte. Pojďme se tedy spíše zaměřit na to, kdy vám prospěje. Podporuje srdečně-cévní systém, mimo jiné se doporučuje při doléčování po infarktu, protože rozšiřuje věnčité tepny, zlepšuje metabolismus srdečního svalu, upravuje srdeční arytmii, snižuje krevní tlak a podobně. Rovněž působí sedativně, proto se hodí pro lidi, jež trápí nespavost z důvodů duševní nepohody. Oceníte ho i ve chvílích stresového vypětí, které provází pocení.
Pohodový kozlík
Známá léčivá bylinka eliminuje pocity úzkosti a strachu, celkově zklidňuje mnohdy pocuchané nervy. Proto je velice vhodná pro relaxování ještě před tím, než si půjdeme lehnout. Kromě tohoto působení nás zaujal i fakt, že jde o rostlinu, která pomáhá při odvykání kouření (přidává se do tabáku, jenž pak nemá zrovna dobrou chuť). Většina z nás ho však může využít i jako pomocníka proti kašli.
Podobně jako u jiných bylinek je však třeba vědět, zda právě vy můžete využít jejich pozitivních účinků. A pokud berete léky, vždy svůj záměr užívat rovněž léčivé rostliny konzultujte s lékařem. Například hloh se nedoporučuje lidem s nemocnými játry, těhotným a kojícím ženám a podobně.
Přírodní antidepresivum třezalka
Jste úzkostní? Neklidní? Trápí vás déletrvající psychické vypětí? Pak byste mohli zvážit užívání třezalky. Mimo jiné se uvádí, že může prospět i lidem, kteří zejména v tomto ročním období trpí mírnými depresivními poruchami z nedostatku přirozeného sluníčka a denního světla vůbec. Třezalka je dále užitečná i v případech metabolismu, chronické únavy, premenstruačního syndromu, či díky svému protizánětlivému působení.
Sedativní mučenka
Tato rostlina zaujme už napohled svými krásně tvarovanými květy a jedlými plody. A tělo i duši potěší také díky uklidňujícímu působení, podporuje zdravý spánek, tlumí úzkostné stavy a celkově přispívá k duševní pohodě. Kromě těchto účinků ji ženy můžou vyžívat při bolestech provázejících menstruaci, protože uvolňuje hladké svaly.
Připravila: Marcela s využitím zdroje Arkokapsle.cz
Foto: iStock
11. 1. 2019