Krása

Bezpečné opalování: Chraňte se před sluncem

Sbírání lístečků

Máme tady horké dny plné slunečních paprsků. Nezapomeňte, že ostré slunce, ačkoliv má své pozitivní účinky, může vaší pokožce pořádně uškodit. Největším nepřítelem je pro nás nebezpečné UV záření, které je současně jedním z viníků předčasného stárnutí pleti.

Zjistěte svůj fototyp

Než si půjdete koupit vhodný opalovací krém, zjistěte, jaký jste fototyp. To znamená, jak vaše kůže reaguje na první pobyt na slunci.

  • Pokud mate světlou pleť s pihami, vaše vlasy jsou nazrzlé a velmi lehce se spálíte, pak jste fototyp1 a potřebujete krémy s vysokými UV faktory.
  • Jestli se vracíte z pláže celá červená a vaše kůže po opalování zhnědne jen zřídka, máte blond až hnědé vlasy, vaše oči jsou modré, zelené nebo šedé, jste fototyp2.
  • Fototyp3 jste v případě, že vaše kůže je světle hnědá, dobře se opalujete, jste blondýna nebo brunetka a oči máte šedé až hnědé.
  • Pokud jste fototyp4, máte tmavé vlasy a tmavou pleť, asi jste nikdy netrpěli spálenou pokožkou od sluníčka. I tak byste se měli chránit, jelikož škodlivé sluneční záření proniká hluboko do pokožky a může způsobit nebezpečné onemocnění.

Dodržujte základní pravidla slunění

  • Vyhýbejte se prudkému slunci a nevystavujte se nadměrně slunečnímu záření mezi 11.00 a 15.00 hodinou, kdy je jeho intenzita nejvyšší.
  • Nezapomínejte na sluneční brýle s UV ochranou a pokrývku hlavy.
  • Zvolte si vždy vhodnou sluneční ochranu, která odpovídá vašemu fototypu a lokalitě vašeho pobytu.
  • Aplikujte opalovací produkty rovnoměrně na všechny nezakryté partie těla a dle potřeby během dne opakujte. Ideální množství produktu na opalování celého těla odpovídá cca 3 polévkovým lžícím. Aplikaci ochranného prostředku provádějte 20 – 30 min před sluněním. A důsledně ji opakujte s přihlédnutím k frekvenci koupání nebo intenzity pocení. Jako nejdelší interval opakované aplikace je možno akceptovat cca 2 hodiny.

Co je to SPF

Hodnota SPF zjednodušeně vyjadřuje násobky doby pro relativně bezpečný pobyt na slunci, aniž dojde k navození solárního zánětu kůže se zrudnutím kůže. Tato doba se pro neošetřenou kůži pohybuje pro osoby s fototypy kůže II – III, které jsou v naší zeměpisné šířce obvyklé, v rozmezí 5 – 10 minut, u velmi tmavého fototypu kůže IV max. 30 minut. Prostředek označený např. SPF 10 by měl zajistit prodloužení doby bezpečného pobytu na slunci, aniž dojde k navození solárního zánětu kůže, zhruba desetkrát.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Piz Buin, Biersdorf, Bioderma
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků