Určitě si pamatujete z hodin biologie či zdravovědy, že klouby jsou „obalené“ chrupavkami. Právě chrupavka slouží jako perfektní tlumič, abychom se mohli snadno a pokud možno bezbolestně pohybovat. Co jí prospěje?
V lidském těle je více než dvě stě kostí, které spojují klouby, a to už je docela pěkná „nálož“. A jak jsme už uvedli, každý kloub pokrývá chrupavka.
Jak funguje
Když se hýbeme, chrupavka vylučuje tekutinu do kloubní štěrbiny, a právě díky ní se ještě lépe tlumí nárazy. Když se zastavíme, vyloučená tekutina se z kloubní štěrbiny vrací do chrupavky a naváže se na proteoglykany – což je základ chrupavky. Tvorbu proteoglykanů výrazně ovlivňují glukosamin a chondroitin sulfát (obrazně řečeno je označme jako „cihly“) a aby dobře držely pospolu, tomu zase napomáhá kolagen.
Je to věkem?
Jistě, i chrupavka se postupně opotřebovává, a ubývá ji, navíc v pokročilém věku se může přidat také osteoartróza (při ní dochází k degeneraci chrupavky). Za všechno může fakt, že zmiňované proteoglykany se tvoří v menší míře a kolagenová pojiva se poškozují. A k tomu všemu se přidává vyšší obsah vody, který je ale nechtěný. Výsledek? Menší odolnost chrupavky.
Na celé situaci je však zrádné to, že mnoho let nepociťujete, že se něco děje – v chrupavce nejsou nervová zakončení.
Klouby bolí i mladší
Nadváha a špatné pohybové stereotypy – to jsou další příčiny, které vedou k degeneraci chrupavky. Můžou se týkat téměř kohokoliv, i v mladším věku. Přestože samozřejmě platí: čím déle se s určitými problémy potýkáte, a neřešíte je, tím spíše pak pociťujete jejich následky. Pravdou ovšem zůstává, že i většina lidí sedavých profesí, kteří ke své práci potřebují počítač, patří mezi rizikové skupiny. Časem se přihlásí zatuhnutí, snížená ohebnost kloubů, bolest páteře… Na pozoru by se rovněž měli mít i ti, kteří prodělali chirurgický zákrok, trpí vrozenými vadami, případně je trápí endokrinologická, neurologická nebo infekční choroba.
Poznámka nikoliv na okraj: nejen páteř, kolena či lokty, ale i drobné klouby palců u nohy můžou signalizovat, že se něco děje. Pokud vás bolí a současně se vám jeví zatuhlé, měli byste začít svou situaci řešit.
Jak předcházet potížím
Nejlepší samozřejmě je snažit se podobným problémům předcházet. Což se dá nejen vhodnou pohybovou aktivitou, ale také preventivním užíváním optimální kloubní výživy, která se skládá z glukosamin sulfátu, chondroitin sulfátu a kolagenu (zmiňované složky obsahuje například Proenzi 3 plus). Ostatně glukosamin sulfát a chondroitin sulfát prospějí vašemu tělu i proto, že představují součást dalších pojivových tkání, například šlach.
Připravila: mar
Foto: archiv Proenzi
11. 4. 2019