Ve všech odvětvích medicíny platí – je lépe zdravotním problémům předcházet, než je někdy až příliš složitě řešit. Pokud dbáte na prevenci, a chcete se dozvědět více o mozkové mrtvici a jak jí přecházet, přijďte tento pátek na pražské Hlavní nádraží od 8 do 20 hodin.
Přestože o mozkové mrtvici víme mnoho, ne vždy se dostatečně snažíme, aby nás minula. A nejlépe velkým obloukem. Co to znamená prakticky? Na vzniku cévní mozkové příhody (CMP), lidově mrtvici, se podílí známé rizikové faktory – zejména zvýšený krevní tlak, kouření, cukrovka nebo zvýšený cholesterol. Ovšem další významné riziko představuje také nejčastější porucha srdečního rytmu – fibrilace síní.
Na vlastní kůži
Co v této souvislosti říká Jan Dohnálek, zakladatelem neziskové organizace ICTUS, která pomáhá lidem po CMP? Sám ji totiž prodělal: „Moje chyba? Nekontroloval jsem si vysoký tlak, vysoké nasazení v práci, nepoznal jsem malého ,bratříčka, který mě měl varovat. Do dvou měsíců přišel větší, silnější. Ale dnes už jsem moudřejší. Hlídejte si tlak, nechte si zkontrolovat fibrilaci síní, například při našich akcích během Dnů prevence programu POMOC. Dodržujte životosprávu, neužeňte se, a mladé ženy, které používáte hormonální antikoncepci, nechte si zkontrolovat, co dělá vaše krev.“
Na co pozor
Někdy se lidé domnívají, že právě je akutně postihla „mrtvička“, jiní naopak podceňují i základní příznaky. Které to jsou? Odborníci říkají, že bychom si měli zapamatovat hlavně následující:
- pokleslý koutek úst, vytékající sliny,
- neschopnost udržet předmět v rukou, asymetrie pohybu pravé a levé paže,
- neschopnost mluvit nebo i obtížně rozumět řeči.
Pak není důvod otálet ani minutu, protože u mrtvice platí – čas je váš nepřítel. Anebo přítel, pokud ho nepromarníte. Proto je lepší i v případě, kdy si člověk není jistý, okamžitě volat první pomoc, nebo se třeba s pomocí rodiny dopravit do nemocnice.
Nechceme strašit, ale…
Hodně lidí si stále myslí, že mrtvička sice není žádná „legrace“, ale dá se přece vyléčit, ne? Ano, někdy se skutečně dá docela dobře léčit, a jindy zase ne. Bohužel platí, že CMP u nás představuje druhou nejčastější příčinu úmrtí. A i kdybychom nebrali v potaz tento fatální faktor, je dobré vědět, že:
- zhruba u 50 až 60 procent lidí se hovoří o pětiletém přežití,
- asi 45 procent postižených ochrne na polovinu těla,
- přibližně 40 procent zůstane závislých na pomoci další osoby,
- asi 1/4 bude mít problémy s chůzí,
- zhruba 15 procent lidí musí počítat s poruchou řeči.
Navíc odborníci uvádějí, že přibližně do 5 let hrozí riziko recidivy (další mrtvice) u 20 až 40 procent lidí!
V pátek na „HLAVÁKU“?
Tento pátek 19. 6. máte jedinečnou příležitost dozvědět se cokoliv, co vás zajímá ohledně prevence nebo i léčby CMP. Stačí přijít na pražské Hlavní nádraží, kde od rána do večera, přesněji od 8 do 20 hodin, budou přítomní specialisté na slovo vzatí, lékařem počínaje a zástupci pacientských organizací konče. Kromě jiného můžete dopoledne využít bezplatné měření cholesterolu a glykémie v krvi, a po celý den si prohlížet obří nafukovací model srdce. To totiž v případě fibrilace síní někdy skrývá i krevní sraženinu, která putuje krevními cestami a může vést právě k mozkové mrtvici.
Více informací o prevenci mozkové mrtvice objevíte například na www.mozekasrdce.cz.
Připravila: Marcela
Foto: archiv Bayer
16. 6. 2015