Divizna je někdy nazývána „královská svíce“ nebo „pochodňová květina.“ Její léčebné účinky byly oceňovány už ve starověku, kde se zároveň používala i k barvení látek a vlasů na zlatožlutý odstín.
Divizna velkokvětá (Verbascum thapsiforme, syn. densiflorum) je dvouletou bylinou. V prvním roce tvoří širokou růžici velkých plstnatých listů, druhým rokem vyhání i více než dvoumetrovou lodyhu se zářivě žlutými květy, které se otevírají od července do září.
Léčivé účinky
Podle webu webmd.com divizna pomáhá tělu vylučovat přebytečný hlen, usnadňuje odkašlávání, mírní dráždivý kašel. Pomáhá při nachlazení, zánětu horních cest dýchacích a bronchitidě. Na sliznicích vytváří protizánětlivý povlak. Má protivirové i antibakteriální účinky. Pomáhá při zánětu středního ucha.
Příprava čaje
1 – 2 čajové lžičky sušených květů zalijeme horkou vodou a necháme 10 – 15 minut louhovat. Čaj můžete pít 3 – 4 x denně.
Ostatní využití
- Květy divizny mohou dodat zvláštní aroma likérům.
- Při barvení přírodními barvivy se z květů divizny získává krásný zlatožlutý odstín.
- Potíráním tváří diviznovými listy vytvoříme přirozený ruměnec.
- Pozor, semena divizny jsou jedovatá – dříve se používala k mámení ryb.
Kdy sklízet a jak uchovávat
Rostliny nalezneme na slunných stanovištích, přičemž divizny nejsou vybíravé co se půdy týče. Lze je bez problémů i pěstovat. Sklízíme nejčastěji květy, výjimečně i listy.
Divizny rozkvétají postupně po několik měsíců, každý den se otevře několik květů. Ty už v poledne uvadají, proto je nutné vydat se na sběr už ráno nebo dopoledne. Dalším omezením je počasí – nesbíráme květy vlhké nebo mokré, těsně po dešti. Kalich (zelenou spodní část květu) nesbíráme.
Drogu rychle sušíme ve stínu při teplotě do 50oC. Květy by si měly zachovat svou zlatou barvu a medovou vůni. Diviznu uchováváme v suchu a bez přístupu světla. Vhodné jsou vzduchotěsné nádoby nebo sáčky, při uložení do papíru droga natáhne vlhkost a zhnědne.
Připravila: Věra Hájková