Dobromysl obecná (Origanum vulgare) je nenápadná modrofialově kvetoucí trvalka. Známe ji jako koření pod názvem oregano. Můžeme se setkat i s lidovými jmény „zimní majoránka“, „pamajorán“ nebo „voněkras.“
Léčivé účinky
Podle webu health.com má antioxidační, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Používá se při zažívacích obtížích, nechutenství, k uvolnění křečí. Dále jako mírné antidepresivum, proti stresu, napětí, podrážděnosti, při migrénách způsobených nervovým vypětím a poruchách spánku. Prospívá také během nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích.
Zevně ji používáme při bolení v krku jako kloktadlo, zánětech v ústní dutině na vyplachování, špatně se hojících ranách jako obklady.
Dávkování:
Nejčastěji používáme odvar či nálev. Při kašli, rýmě a migrénách se dobře osvědčilo vdechování par (inhalace). Pro přípravu nálevu (čaje) použijeme 1-2 lžičky drcené dobromysli, zalejeme horkou vodou a necháme 15 minut luhovat. Při přípravě odvaru napřed drogu ještě asi 3 minuty povaříme. Podáváme 3x denně, vždy před jídlem. Pro používání dobromysli nejsou žádná omezení.
Využití v kuchyni
Oregano je hojně využíváno zejména v italské kuchyni k dochucení těstovin, mas a rajčatových jídel. Neodmyslitelně patří zejména k přípravě pizzy. Výborně se kombinuje třeba s bazalkou. S dobromyslí se ale setkáme i v mexických jídlech, například v chilli con carne, kde doplňuje chuť chilli. Můžeme ji použít i do karbanátků, jídel se zapečeným sýrem, zapečených brambor nebo dušené zeleniny.
Kdy sklízet a jak uchovávat
Sklízíme kvetoucí nebo nakvétající nať v průběhu června až srpna, někdy i v září. Nežádoucí je nať s plody, odkvetlá nebo příliš dřevnatá. Nejvhodnější doba pro sběr je těsně před polednem, kdy je obsah silic nejvyšší. Stonky odřezáváme cca 5 cm od země. Silná rostlina zvládne za období 2-3 sklizně.
Dobromysl sušíme velmi opatrně, buď rozloženou, nebo ve svazečcích na stinném místě. Nejvhodnější je nechat ji schnout při přirozené nebo umělé teplotě nepřekračující 35 oC. Silice se při vyšších teplotách velmi rychle odpařují. Droga nesmí při sušení zhnědnout, měla by mít tmavě zelenou barvu, výrazné aroma a typickou nahořklou chuť.
Dobromysl skladujeme v papírových nebo jutových pytlích v tmavé místnosti. Listy je také možné zamrazit nebo naložit do oleje či octa.
Připravila: Věra Hájková