Kdo by si nepřál vypadat o pár let mladší? Naštěstí je dnešní estetická dermatologie natolik pokročilá, že nám umožňuje nechat se trochu vylepšit i bez složitých operativních zákroků – a hlavně bez bolesti. Pokud toužíte po změně zevnějšku, možná vás osloví některá z moderních dermatologických metod.
Na vrásky zabere botox
Přípravky obsahující botulotoxin byly po dlouhá léta nejčastější první pomocí proti začínajícím vráskám. Vyhlazují již existující vrásky a účinně brání ve vzniku nových tím, že umrtvují nervová zakončení ve svalu – tedy zabraňují nám v tom, abychom se mračili. Botox je proto ideální na odstranění mimických vrásek, ale také vrásek na čele a nad kořenem nosu. Ošetření je ambulantní a velmi nenáročné. Provádí se tenkými jehličkami a nezabere více než 5 – 15 minut. Efekt po první aplikaci sice vydrží jen několik měsíců, při opakovaném zákroku se však protahuje až na rok. Protože se jedná o mimořádně populární zákrok, je ovšem třeba varování: nepřežeňte to. Příliš botoxu může bohužel znamenat strnulý výraz v obličeji a nepřirozenou mimiku.
Stará známá kyselina hyaluronová
O výplních na bázi kyseliny hyaluronové, která v estetické dermatologii úspěšně vytěsňuje botox, jste už jistě slyšeli. Tato látka má jednu obrovskou výhodu: je přirozeně obsažena v lidském organismu, takže se do těla nedostává žádný jed. Aplikuje se pomocí tenoučkých jehliček, přičemž obvykle není třeba znecitlivění, nebo si vystačíte jen s umrtvujícím krémem. Je ideální pro vyhlazení vrásek, vyplnění objemu obličeje, kruhů pod očima, ale i na omlazení dekoltu a krku. Používá se také ke zvětšení rtů. Nevýhodou je, že efekt nevydrží navždy, to ale u žádné z injekčních výplní. Těšit se z něj můžete 6 – 12 měsíců, pak je třeba zákrok opakovat.
Hloubková hydratace kůže
Prvním pravidlem péče o kůži je pravidelná hydratace, jen tak jí zajistíme hebkost a pružnost. Dodržování pitného režimu a používání krému ovšem vždy nestačí, zvláště v letních měsících, kdy pleť vystavujeme ostrému slunci. Navíc ať se snažíme sebevíc, kosmetické produkty proniknou pouze do těch nejsvrchnějších vrstev kůže. Pokud máte pocit, že by vaše pokožka potřebovala trochu oživit, pak by pro vás mohl být tím pravým zákrok zvaný „skinbooster“ – účinná hloubková hydratace kyselinou hyaluronovou. Zvláčnění pleti po tomto snadném zákroku bude patrné po celý rok, a navíc má omlazující efekt.
Facelifting pomocí nití
Pokud jste dosud měli lifting spojený výhradně s plastickou chirurgií, jistě vás potěší zjištění, že kýženého efektu dnes můžete dosáhnout i bez skalpelu. Nejnovějším hitem na poli estetické dermatologie je lifting pomocí miniinvazivního zákroku, kdy je obličej tvarován nitěmi ze vstřebatelných biokompatibilních materiálů. Účinně napraví kontury obličeje, dokážou také vyplnit vrásky, zvednout koutky a hodí se i pro lifting krku, poprsí a dalších částí těla. Jedná se o ambulantní metodu prováděnou v lokálním umrtvení, kdy se nitě zavádí do kůže pomocí kanyl, což vyžaduje pouze drobný vpich. Zavedené nitě se postupně vstřebávají, avšak jejich efekt přetrvává, protože okolní tkáň na jejich přítomnost reaguje tvorbou nové kolagenové kostry v podkoží. Trápí-li vás mírně povislý obličej, určitě se vyplatí přečíst si o metodě víc.
Kouzlení s laserem
Paprsky frakčního laseru jsou dalším schopným pomocníkem v boji za krásnou pokožku. Slouží nejen k rejuvenaci pleti, ale především ke korekci různých nedokonalostí, mezi něž patří vrásky, jizvičky po akné či neštovicích nebo pigmentové skvrny. Omlazující efekt laseru je ovšem také významný, dochází totiž k obnově tvorby kolagenu, a to již při použití na svrchní vrstvu kůže. Ani tento ambulantní zákrok není bolestivý, ucítíte pouze mírné štípání. Drobnou nepříjemností je, že se kůže musí po dva až tři měsíce chránit před přímým sluncem, nejlepší proto je nepodstupovat ošetření laserem v létě.
Krev má omlazující účinky
Nebojte se, nemluvíme zde o tom, že byste se měli koupat v krvi panen, jako to dělala Čachtická paní. Řeč je o relativní novince na poli estetické dermatologie, takzvané plazmaterapii. Používají se při ní vaše vlastní krevní destičky a zejména plasma. Tato směs se aplikuje do pokožky a donutí ji k produkci kolagenu. Skvělé je, že jde o látku vlastní vašemu tělu, takže nehrozí žádná alergická reakce. Musíte se ale připravit na klasický odběr krve, z níž se směs připraví a vstříkne do pleti drobnými jehličkami. Pro lepší účinek je možné plazmalifting zkombinovat s kyselinou hyaluronovou.
Informace ke článku poskytla klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie www.perfectclinic.cz.
KP
Foto: Perfect Clinic