Krása

Opalování a bezpečný pobyt na slunci

Sbírání lístečků

Slunce nám zlepšuje náladu, nabíjí nás energií a většina z nás se na něj po zimě moc těší. V létě trávíme venku mnohem více času, a i když se přímo neopalujeme u vody, musíme myslet na správnou ochranu před slunečními paprsky.

Co to je sluneční ochranný faktor SPF a co udává?

Přemýšlíte, jak vysoké SPF byste měli zvolit? Hodnota SPF zjednodušeně vyjadřuje násobky doby pro relativně bezpečný pobyt na slunci, aniž dojde k navození solárního zánětu kůže se zrudnutím kůže. Tato doba se pro neošetřenou kůži pohybuje pro osoby s fototypy kůže II – III, které jsou v naší zeměpisné šířce obvyklé, v rozmezí 5 – 10 minut, u velmi tmavého fototypu kůže IV max. 30 minut. Prostředek označený např. SPF 10 by měl zajistit prodloužení doby bezpečného pobytu na slunci, aniž dojde k navození solárního zánětu kůže, zhruba desetkrát. Jako nejnižší přípustná ochrana u prostředku, který bude deklarovat ochranu proti slunečnímu záření, je stanovena hodnota SPF 6.

Jako první se po nadměrné expozici a opalování objevuje solární zánět kůže se známým zarudnutím a otokem kůže. Je způsobován UVB složkou slunečního záření. Také při rozvoji různých typů rakoviny kůže se uplatňuje především UVB záření, i když podíl UVA není zanedbatelný. UVA záření má delší vlnovou délku, a proto proniká hlouběji do kůže. Negativně se podílí na předčasném stárnutí kůže s tvorbou vrásek a vzniku deformací hlubších vrsev kůže. Obě složky ultrafialového záření potlačují při zvýšené expozici reakce imunitního systému. Snížená imunita zvyšuje nejen riziko nádorů, ale i řady oportunních infekcí, např. virových. Přirozenou ochrannou reakcí kůže na sluneční záření je ztluštění kůže, a to zejména její rohové vrstvy, a rozvoj pigmentace kůže.

Co ovlivňuje intenzitu slunečního záření

Při ochraně nezapomeňme, že intenzita UV záření se zesiluje odrazem od sněhu, ledovců, bílého písku, vodních ploch, a to až o 85 %. Například v nadmořské výšce 1500 m je intenzita záření asi o 20 % větší než na hladině moře. Oblaka pohlcují záření jen omezeně, v letních dnech proniká až 90 % intenzity slunečního záření. UV záření proniká i do hloubky vodní plochy. Asi půl metru pod hladinou stále přertvává intenzita asi 40 % intenzity na hladině.

S těmito faktory je nutno počítat zejména u osob s tzv. nízkým fototypem, jejichž kůže je nápadně světlá, vlasy rezavé a oči modré. Jsou to osoby, které se při expozici slunečnímu záření vždy spálí a jejichž kůže nikdy nebo jen málokdy slabě zhnědne. U těchto osob by expozice slunečnímu záření bez použití ochranných prostředků neměla přesahovat 5 – 10 min a nejlépe by se, podobně jako kojenci a malé děti, měli přímé expozici vyhnout vůbec.

Co všechno by měla zahrnovat ochrana při slunění?

Měla by zahrnovat včasnou a opakovanou aplikaci prostředků na kůži v dostatečném množství a s přiměřenou výší ochrany proti UVA i UVB složce slunečního záření. Aby bylo dosaženo ochrany vyznačené ochranným slunečním faktorem, je třeba aplikovat 2 mg/cm². To je na pokrytí celého těla cca 6 čajových lžiček nebo až třetinu menší lahvičky (tj. asi 36g). Aplikaci ochranného prostředku proveďte 20 – 30 min před zahájením slunění. A důsledně opakujte s přihlédnutím k frekvenci koupání nebo intenzity pocení. Jako nejdelší interval opakované aplikace je možno akceptovat cca 2 hodiny.

Ochrana zraku i hlavy

Myslete i na ochranu zraku použitím protislunečních brýlí, zajistit dostatečný přívod tekutin a zajistit i vhodnou pokrývku hlavy. Významnou úlohu mají i prostředky určené k péči o kůži po slunění. Jejich úkolem je hydratace, regenerace a zklidnění podrážděné osluněné kůže.

Nezapomínejte, že dětská kůže je citlivější a prostupnější pro UV záření, než je kůže dospělých osob. A nemá ještě vyvinuty všechny přirozené ochranné mechanismy v dostatečné výši. Ochranný film obnovujte častěji než u dospělých a nejlépe nevystavujte děti přímému slunění vůbec. Děti na slunci musejí mít vždy pokrývku hlavy i sluneční brýle. I jejich zrak je proti záření méně odolný než zrak dospělých.

Pozor by si měli dát nemocní lidé, kteří jsou léčeni některými fotosensibilizujícími látkami, které zvyšují citlivost na UV záření. Jde např. o některá antibiotika, např. tetracyklin, psychofarmaka jako chlorpromazin, sulfonamidy, některá antirevmatika a další. U nich dramaticky stoupá riziko všech negativních účinků slunečního záření.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Piz Buin, Biersdorf, Bioderma
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků