Wellness

Jak na úklid s pomocí páry

Sbírání lístečků

Mít čistý domov a současně se vyvarovat používání chemie se zdá být téměř nemožné. Přesto to můžete zkusit i bez saponátů, písků či dezinfekčních přípravků – jen si vezměte na pomoc parní čistič.

Abychom měli doma čisto, a také jsme se zbavili bakterií a mikrobů, spoléháme se na všelijaké čistící prostředky, podle odborníků dokonce až nadbytečně. Pokud však někdo z vaší rodiny je na tyto typy přípravků alergický, patrně se budete zamýšlet – jak mít uklizeno bez chemie? Věřte nevěřte, jde to i s obyčejnou vodou s kohoutku.

Pára jako dezinfekce

Ekologicky totiž dokáže zlikvidovat i zašlou špínu obyčejná voda, která je v plynném skupenství za vysokých teplot velmi účinná. Stačí si připomenout, že už při teplotách nad 80 °C hubí bakterie a další neviditelné „vetřelce“. Právě proto je stostupňová pára, vycházející z parního čističe, vítaným pomocníkem.

Jak to funguje

Do parního čističe natočíte vodu z kohoutku, zapojíte spotřebič do zásuvky, počkáte několik minut, až se zahřeje na provozní teplotu, a můžete začít s úklidem. S malým parním čističem nastříkáte páru na požadované místo a špínu setřete utěrkou z mikrovlákna. U větších přístrojů se tyto utěrky připevňují na nástavec a pak s nimi pracujete podobně jako s koštětem a hadrem. Zašpiněné utěrky stačí vyprat. Navíc spotřebiče obsahují i řadu dalších nástavců, například hubici na okna, trysku na špatně přístupné rohy, ruční hubici například na čištění sanity a obkladaček v koupelně a podobně.

Co všechno vyčistíte

Začněte třeba od podlahy, pak se pusťte do oken. Zvládnete i žaluzie, pokračujte úklidem celé kuchyně (včetně varné desky nebo třeba digestoře), koupelny (velmi dobře zabírá i na spáry mezi dlaždičkami), a když budete mít energii, ještě stihnete třeba i dveře nebo na balkoně vyčistíte gril. A váš partner se pak pustí do úklidu interiéru auta. Méně obvyklé pak je využití parního čističe jako generátoru páry na žehlení nebo teplé sprchy pro rostliny, ale proč to nezkusit.

Na co ještě myslet

  • Před čištěním podlahy je lepší ji napřed zamést, přestože to není nezbytně nutné. Pokud byste si však chtěli práci ještě více usnadnit, poohlédněte se po kombinaci vysavače a parního čističe.
  • I když se bavíme o použití velmi horké páry, práce s přístrojem je bezpečná. Nejvyšší teplota se nachází u nástavce, a k němu jistě nebudete dávat ruku, abyste si to ověřili na vlastní kůži. Přibližně půl metru od něj se pak teplota snižuje na zhruba 40 °C.

Čističe se prodávají jednokomorové a dvoukomorové. Dvoukomorový je výhodnější pro větší domácnosti, protože si může průběžně doplňovat vodu z takzvané netlakované nádobky. A i kdyby voda „docházela“, signalizace vás upozorní. Jednokomorový je v tomto ohledu méně komfortnější – jak vodu spotřebujete, je třeba spotřebič vypnout, a chvíli počkat, až vychladne. Pak dolít novou vodu, zapnout čistič a zase několik minut čekat, až se ohřeje na potřebnou teplotu.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Kärcher, Tefal
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL