Mnohé situace nám způsobují stres. Samozřejmě, jistá dávka stresu je normální, aby bylo tělo schopné pohotově reagovat na změny.
Podle webu www.news-medical.net pokud je však stresových situací příliš, má to negativní vliv na náš organismus a imunitu. Naše tělo totiž pracuje na základě neuro-endokrinního imunitního systému, který nás má chránit před vnějšími vlivy, ale rovněž před změnami v našem těle.
Stres oslabuje imunitu
I když je stres čas od času dobrý, neměl by trvat příliš dlouho, protože se může stát chronickým. Jeho příznaky jsou nespavost, podrážděnost, ale například i únava.
Podle webu www.healthline.com je za nadměrnou produkci stresového hormonu kortizolu zodpovědný stres. Jeho hlavní funkcí je zvýšení pohotovosti během vypjatých situací a podílí se také na obranných reakcích. Pokud jsme ve stresu, jeho hladina stoupne, zatímco se snižuje hladina jiných hormonů. Takto je náš organismus v nerovnováze a imunitní systém nedokáže rychle reagovat na vlivy vnějšího prostředí.
Co pomáhá proti stresu?
Základem je dostatek odpočinku. Odměnou pro vás bude správné fungování imunitního systému.
Naučte se říkat „NE“
Ač to zní velmi jednoduše, bývá to pro mnohé to nejtěžší. Pokud máte své práce nad hlavu, rozhodně další úkoly odmítněte. Vysvětlete svému nadřízenému, že v tuto chvíli máte jinou práci, kterou musíte dokončit. Pokud trvá na tom, že nové záležitosti musíte vyřešit právě vy, domluvte se spolu na prioritách a tedy, že něco z toho, na čem nyní pracujete, odložíte.
Jak podpořit imunitu
Podle webu health.umms.org, který cituje Americkou psychologickou asociaci, může stres snížit počet lymfocytů v těle, které jsou potřebné v boji s viry. Stres může dokonce způsobit, že imunitní systém vyvolá zánětlivou reakci.Pokud je váš organismus často vystavován například stresu v práci a vaše imunita trpí, zkuste dodržovat tzv. „5S“, které jsou základem pro lepší fungování imunity. A které to jsou?
- spánek
- strava
- smích
- spokojený život
- sport
Někdo se zdravě stravuje, někomu zase více vyhovuje sportovat, každý by si měl najít alespoň něco z výše zmíněných „5S“, aby byl jeho život o něco lepší a především zdravější.
Připravila: Věra Hájková