Jetel luční (Trifolium pratense) je známá a rozšířená fialově kvetoucí bylina. Jetele u nás roste několik druhů, proto je třeba správně rozlišit jetel luční. Prakticky stejné účinky má však i jetel plazivý.
Léčivé účinky
Jetel díky svým dezinfekčním schopnostem účinkuje proti:
– průjmu
– střevním kolikám
– otravě jídlem
– zvracení
– bronchitidě
– nachlazení
– rýmě
– chřipce
– revmatismu
– oteklým fymfatickým uzlinám
– cukrovce
– katarům zažívacího traktu
Jetel je mírný prostředek a nemá žádné vedlejší účinky, proto jeho používání není nijak omezeno. Zevně může být nálev používán pro jemnou dezinfekci pokožky při ekzémech a akné. Díky obsahu látek velmi podobných ženským hormonům dokáže jetelový čaj pomoci při potížích spojených s menopauzou (nespavost, návaly horka, nevolnost).
Další využití
Čaj z jetele je velice chutný, proto jej můžeme pít i jen pro jeho chuť. Jetel je také výbornou a hodnotnou pícninou. Často je spojován i s magií – čtyřlístek má svému nositeli přinést štěstí, dvojlístek nového milence.
Kdy sklízet a jak uchovávat
Léčivá je celá nadzemní část rostliny, nejvíce však květy. Proto se většinou sbírají jen růžové, vzácně i bílé hlavičky jetele. Kvete po celé léto na loukách a pastvinách. Vybíráme plně rozkvetlá květenství, kterým ještě nezačaly hnědnout okraje. Spolu s květy můžeme utrhnout i několik přilehlých listů.
Jetel sušíme ve stínu venku nebo v dobře větrané místnosti, nemusíme ho otáčet, Teplota by neměla přesáhnout 35oC. Sušená droga si musí zachovat původní barvu, zhnědlé hlávky odstraníme. Skladujeme v papírových obalech nebo skleněných uzavřených nádobách v suché tmavé místnosti. Sušený jetel je třeba chránit před sluncem.
Autor: www.pestovani.in
7. 8. 2015