Wellness

Hubnutí: správné stravování i pohyb

Sbírání lístečků

Snažíte se zhubnout, sportujte a kila stále nejdou dolů? Možná někde děláte chybu. Na co si dát pozor vám poradí nutriční terapeutka, sportovní dietoložka a trenérka Bc. Renata Křivohlavá.

Sport ráno nalačno

Když se ráno probudíte, máte jen velmi malé zásoby glykogenu. Je to způsobeno “nočním lačněním“, kdy tělo, během toho co spíte, spotřebovává na svůj provoz zásoby glykogenu uskladněné v játrech a svalech. Proto je vhodné, aby vaše snídaně obsahovala porci sacharidů, a vy jste tak znovu doplnili potřebné zásoby. Pokud ráno sportujete, aniž byste se předtím nasnídali, tělo nemá z čeho brát, a vlivem vysokého vyplavování katabolického hormonu (kortizolu) začne ve zvýšené míře štěpit svaly. K tomu, abyste pálili tuky, potřebujete paradoxně cukry. Pokud tedy chcete sportovat ráno, určitě si před začátkem vaší aktivity dejte alespoň kousek banánu nebo jiného ovoce, sladký nápoj či müsli tyčinku.

Mlsání sladkostí

Nezřídka se stává, že nás po cvičení přepadne neodolatelná chuť na něco dobrého. V tu chvíli nás nejvíce lákají tučná sladká, či slaná jídla. Čím to a jak se tomu vyvarovat? Chutě mají obvykle 2 hlavní původce, kterými jsou nepravidelný režim a špatná skladba jídelníčku. Pokud je vašim cílem redukce váhy, měla by následovat adekvátní odměna za strávený čas ve fitness centru. Vaše první kroky by tedy v žádném případě neměly vést do cukrárny či lahůdek. Pokud míváte chutě na sladké, odměnou by vám měla být kvalitní proteinová tyčinka či např. tvaroh nebo bílý jogurt oslazený medem s hrstkou oříšků semínek a sušeného ovoce. Pakliže vás pronásleduje chuť na něco slaného, dejte si například kuřecí steak s dušenou zeleninou. Byla by opravdu škoda, kdybyste své těžce spálené kalorie ihned doplnili.

Střídání období sportu a nicnedělání

Pokud hubneme, je naším hlavním cílem zbavit se přebytečného tuku, který je neforemný a pro tělo nepotřebný. Jakmile tělu začnete dávat jen minimální množství energie nebo držíte dokonce hladovku, váha sice bude strmě klesat, ale tukové zásoby se vás budou držet dál. Jediné, čeho se tímto způsobem zbavíte, je svalovina a na ni vázaná voda. Tyto složky jsou pro nás velmi důležité a při redukci váhy i následném “udržování“, bychom si svalstvo měli naopak budovat a ne o něj přicházet. S rychlým hubnutím se pojí následný jojo-efekt a snížení bazálního metabolismu.

Hubnutí bez pohybu

Ano, hubnout beze sportu opravdu lze, je s tím ale spojeno spousta negativ, jako například zpomalení metabolismu, podvýživa zapříčiněná nedostatečným krytím základních živin, minerálních látek a vitaminů, nutných pro správný chod organismu, špatná kvalita vlasů a nehtů, únava, náladovost a v neposlední řadě i zvýšené riziko nadváhy v pozdějším věku. Zdravé hubnutí by mělo vždy jít ruku v ruce s pravidelným pohybem.

Autor: nutriční terapeutka, sportovní dietoložka a trenérka Bc. Renata Křivohlavá

Zdroj informací: elixirstudio.cz, nutriční terapeutka, sportovní dietoložka a trenérka Bc. Renata Křivohlavá
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL