Co myslíte, může nemocný se štítnou žlázou užívat jód? A je pravda, že díky poruchám štítné žlázy tloustneme? A co říkáte na tvrzení – čím větší množství jódu přijmeme, tím lépe pro naše tělo?
Možná je vám známo, že hlavní rolí štítné žlázy je tvorba hormonů, které ovlivňují řadu klíčových procesů v našem těle. Základní složkou těchto hormonů je jód – když ho není tolik, kolik je třeba, pak štítná žláza nefunguje správně. To vše a mnohem více se o jódu samozřejmě ví. Avšak přesto o tomto prvku stále panují mýty. Co je tedy pravda?
Nedostatečná práce štítné žlázy = obezita?
S tímto tvrzením jste se určitě setkali – mnoho obézních či silnějších lidí si myslí, nebo spíš namlouvá, že díky léčbě štítné žlázy přibrali zbytečné kilogramy. Ve skutečnosti sice může onemocnění štítné žlázy za tloušťku, avšak jde o zcela výjimečné případy a určitě se nedá ani tehdy říci, že právě léčení štítné žlázy představuje hlavní důvod. „Snížená funkce štítné žlázy se projeví zpomalením metabolismu, únavou a zadržováním tekutin, avšak nikoli obezitou. Pokud se s obezitou potýkáte, navrhla bych spíše vyvážit jídelníček a dopřávat si pravidelný pohyb,“ říká MUDr. Eliška Potluková, Ph.D. ze 3. interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.
Porucha štítné žlázy = zákaz příjmu jódu?
Velmi rozšířeným mýtem, který si patrně předávají budoucí maminky mezi sebou, je tvrzení: když jsem těhotná nebo kojím, a současně řeším poruchu štítné žlázy, pak bych neměla přijímat jód. „Opak je pravdou. Jód je hnacím motorem této žlázy s vnitřní sekrecí, která hraje zcela zásadní roli při správném vývoji mozkové tkáně plodu i v období dětství,“ podotýká lékařka. Štítná žláza navíc podporuje správný růst i pohlavní dospívání.
Najdeme však situace, kdy se jód skutečně přijímat nesmí? Ano, i takové, byť vzácné výjimky existují . V případech Gravesovy-Basedowy choroby nebo karcinomu štítné žlázy není jód žádoucí, jeho náhrada se pak řeší užíváním vhodných preparátů.
Hodně jódu = budeme se cítit lépe?
Přestože je jód pro náš organismus velmi potřebný, není žádoucí, abyste se jím předávkovali. „Lidé, kteří nadměrně konzumují například mořské řasy nebo minerální vody s vysokým podílem jódu a podobně, mohou zvýšit riziko vzniku autoimunitního zánětu štítné žlázy,“ připomíná lékařka.
Co se tedy doporučuje? Státní zdravotní ústav Praha spolu s Endokrinologickým ústavem Praha uvádí jako doporučený denní příjem u běžné populace v dospělém věku 150 mikrogramů, přičemž u těhotných a kojících žen by se měl denní příjem jódu pohybovat okolo 250 mikrogramů.
Připravila: Marcela s využitím zdroje Femibion
Foto: archiv Merck
22. 9. 2021