Přepadlo vás onemocnění virového původu neboli chřipka? Poradíme vám, co byste měli pít, abyste se co nejdříve cítili lépe.
Přestože chřipka není nic zvláštního, každý se s ní už jistě někdy „potkal“, dovede pěkně potrápit. Vyšší teploty, bolesti kloubů, hlavy, návaly kašle… Správně byste měli zůstat doma a léčit se, což předpokládá také zvýšit svůj obvyklý pitný režim.
Domácí recepty na chřipku
Jarmila Mandžukové ve své publikaci Co pít, když… mimo jiné doporučuje speciální nápoj. Pokud smíte konzumovat alkohol, nabízí se ho vyzkoušet: potřebujete 200 ml vody, 100 ml slivovice, 1 citron, 1 lžíci medu. Vodu se slivovicí ohřejte k bodu varu, přidejte med a citronovou šťávu. Snažte se pít nápoj co nejvíce teplý a pak se znovu zachumlejte do postele. A pokud alkohol nesmíte, uvařte si domácí čaj. K tomu budete potřebovat 1 větší cibuli, 600 ml vody, 1 lžičku semen fenyklu a med. Oloupanou cibuli nakrájejte na plátky, které povařte v půl litru vody. Mezitím si spařte semínka fenyklu vařící vodou. Vývar z cibule sceďte a smíchejte s fenyklovým čajem, který dochuťte medem. Popíjejte vlažné.
Osvědčené mléko i bylinky
Pokud chřipku „chytl“ váš potomek, zkuste mu připravit horké mléko s medem. Ostatně možná si vzpomenete, že právě tento nápoj chystaly už naše babičky. Asi 200 ml mléka zahřejte na teplotu kolem 40 stupňů a přimíchejte do něj med. A pokud dítko mléko odmítá, nachystejte mu bylinkový čaj. Mezi osvědčené tipy patří nápoj z bezových květů, který slibuje protizánětlivé účinky a posílení dýchacích cest, případně květy smíchejte s mátovými listy (což snižuje teplotu, působí antibakteriálně, pomáhá tělu zbavovat se toxických látek). A do třetice nabízíme další kombinaci – lipový květ doplnit řebříčkem. Stále jste si nevybrali? Pak vsaďte na domácí šípkový čaj. Usušené šípky, které obsahují velké množství vitamínu C, nejprve rozdrťte a následně zalijte vařící vodou.
Když chraptíme
Chrapot může vzniknou z mnoha důvodů, například jako důsledek zánětu sliznice hrtanu, bolestí v krku a podobně. Co s tím? Uvařte si jablečnou dobrotu: dvě nebo tři jablka oloupejte a i s jádřinci pokrájejte, potom spařte půl litrem vařící vody a nechte dvě hodiny odstát. Nakonec přeceďte, oslaďte, případně přidejte citronovou šťávu. Další možnost nabízí popíjet slézový nebo šalvějový čaj. A když budete mít nápojů už trochu dost, dejte si nastrouhaný křen s medem, samozřejmě v rozumném množství; zhruba každou hodinu jednu kávovou lžičku.
Připravila: Marcela s využitím zdroje Co pít, když… www.nakladatelstvi-start.cz
Foto: Thinstock
23. 11. 2017