Přestože si tuto výrazně aromatickou rostlinu stále spojujeme s francouzskou Provence, vypěstovat si ji můžete také u nás. A kdyby se vám do toho nechtělo, usušené květy jsou běžně k dostání. A nejen ony. Kdy se levandule hodí?
Osvědčená rada pro hospodyňky zní – usušené květy v plátěném pytlíčku uložte či zavěste do skříní a skříněk, pomůžou vám odpuzovat moly a navíc daný prostor příjemně provoní. Jelikož nám však v této rubrice jde hlavně o zdraví, doporučíme vám nyní i jiné možnosti použití.
Z rostliny se v létě sbírají hlavně květy, které se suší, dále se pak využívá celá nať. Používání levandule ovšem není výdobytkem moderní společnosti, už v dobách antického Říma si ji lidé přidávali do koupelí. Spoléhali se na ni rovněž při přípravě zkrášlovacích produktů (levandule čistí pleť), dobře ji znali také v kuchyni a samozřejmě neopomínali ani její vliv na zdraví.
Voní a uklidňuje
Podle fytoterapeuta (absolvent studia léčivých rostlin na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové) Pavla Váni levandule přispívá k tlumení bolestí hlavy z psychických příčin, protože uklidňuje. Toho můžete využít i při nespavosti, pokud je zapříčiněná myšlenkovým neklidem ve vaší hlavě. Dále eliminuje křeče trávicího ústrojí, a tím podporuje pravidelné smršťování svalstva v této oblasti a vylučování žluči. Působí mírně močopudně, ulevuje bolestem při revmatismu, má antibiotické účinky. Rovněž dokáže zklidnit podrážděné sliznice v důsledku senné rýmy a přispívá k léčení neuralgie v obličeji.
Jak se užívá
Vnitřně ve formě čajů, na revmatické bolesti v podobě odvaru přidaného do koupele, na potírání podle druhu volte například obklad s levandulovým výluhem nebo potírání silicí či olejíčkem, při senné rýmě uleví inhalace a podobně.
Vyrobte si sami levandulový obklad
Levandulový obklad si připravíte velice rychle: zalijte 4 čajové lžičky květů půl litrem vařící vody a nechte 5 minut vyluhovat. Do výluhu namočte například bavlněnou tkaninu a horké přikládejte na bolavé místo (ulevuje bolestem při neuralgiích). Ovšem obklad se doporučuje také používat na zlomeniny.
Levandule a senná rýma
Připravte si 10 g květů, které zalijte 1 l vody a krátce povařte, nechte 10 minut vyluhovat. A můžete začít inhalovat. Inhalaci, která prospívá při senné rýmě, si dopřávejte několikrát denně.
Připravila: Věra Hájková