Zelená lékárna

Komu prospěje levandule?

Přestože si tuto výrazně aromatickou rostlinu stále spojujeme s francouzskou Provence, vypěstovat si ji můžete také u nás. A kdyby se vám do toho nechtělo, usušené květy jsou běžně k dostání. A nejen ony. Kdy se levandule hodí?

Osvědčená rada pro hospodyňky zní – usušené květy v plátěném pytlíčku uložte či zavěste do skříní a skříněk, pomůžou vám odpuzovat moly a navíc daný prostor příjemně provoní. Jelikož nám však v této rubrice jde hlavně o zdraví, doporučíme vám nyní i jiné možnosti použití.
 

Květy levandule v první řadě

Z rostliny se v létě sbírají hlavně květy, které se suší, dále se pak využívá celá nať. Používání levandule ovšem není výdobytkem moderní společnosti, už v dobách antického Říma si ji lidé přidávali do koupelí. Spoléhali se na ni rovněž při přípravě zkrášlovacích produktů (levandule čistí pleť), dobře ji znali také v kuchyni a samozřejmě neopomínali ani její vliv na zdraví.
 

Voní a uklidňuje

Levandule přispívá k tlumení bolestí hlavy z psychických příčin, protože uklidňuje, což můžete využít i při nespavosti, pokud je zapříčiněná myšlenkovým neklidem ve vaší hlavě. Dále eliminuje křeče trávicího ústrojí, a tím podporuje pravidelné smršťování svalstva v této oblasti a vylučování žluči. Působí mírně močopudně, ulevuje bolestem při revmatismu, slibuje antibiotické účinky. Rovněž dokáže zklidnit podrážděné sliznice v důsledku senné rýmy a přispívá k léčení neuralgie v obličeji.
 

Jak se užívá

Vnitřně ve formě čajů, na revmatické bolesti v podobě odvaru přidaného do koupele, na potírání podle druhu volte například obklad s levandulovým výluhem nebo potírání silicí či olejíčkem, při senné rýmě uleví inhalace a podobně.
 

Vyrobte si sami levandulový obklad

Levandulový obklad si připravíte velice rychle: zalijte 4 čajové lžičky květů půl litrem vařící vody a nechte 5 minut vyluhovat. Do výluhu namočte například bavlněnou tkaninu a horké přikládejte na bolavé místo (ulevuje bolestem při neuralgiích). Ovšem obklad se doporučuje také používat na zlomeniny.
 

Levandule a senná rýma

Připravte si 10 g květů, které zalijte 1 l vody a krátce povařte, nechte 10 minut vyluhovat. A můžete začít inhalovat. Inhalaci, která prospívá při senné rýmě, si dopřávejte několikrát denně.
 

Aktuálně doporučujeme

Levandulovou silici nebo olejíček využijete, když si vy nebo děti přinesete například z vycházky v přírodě nezvaného hosta – klíště. Problematické místečko pokapejte a „vetřelce“ odstraňte.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla, který vydalo nakladatelství Eminent www.eminent.cz

Foto: SXC
3. 4. 2020
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků