Wellness

Konec únavy a nemocí, jedna návštěva sauny týdně stačí

Sbírání lístečků

Do sauny choďte v létě i v zimě, spíš k večeru, ale hlavně pravidelně. Saunování posiluje vaši obranyschopnost, zbaví vás nemocí i nadměrného pocení a zlepší psychickou pohodu. Jak často do sauny chodit, abyste z ní načerpali všechny zdravotní benefity?

Typické severské klima s sebou nese pošmourné počasí a tmu po většinu roku. Ani přesto však Finové nejsou nemocní častěji než na jihu žijící Italové. Za jejich odolností totiž stojí pravidelný pobyt v sauně.

Saunování má prokazatelně pozitivní vliv na lidské tělo. Při vysoké teplotě se zregenerují svaly a po náročném dni se odpočine také mysl. Výsledkem je odolnost proti nemocem i stresu – a to se v dnešní době zatraceně hodí.


Saunujte se správně

Při saunování dochází k pocení, při kterém se vyplavují nečistoty z těla. Horko tělu navodí umělou horečku a tím se zlepšuje vaše imunita. Jistě si dokážete představit, že tělo dostane v sauně pořádně zabrat, proto mu nechte alespoň den na regeneraci.

Abyste při pobytu ve finské sauně odplavili maximum nečistot, opakujte 3 až 4 saunovací cykly v rámci jedné návštěvy. Doba jednoho cyklu by neměla být delší než čtvrt hodiny, začít můžete s klidem i na 5 minutách a postupně přidávat. Nezapomeňte na důkladné ochlazení pod studenou sprchou nebo v bazénu.

Pobyt ve finské sauně působí na tělo 7 až 10 dní. Zařaďte návštěvu sauny do svého pravidelného programu a navštěvujte ji minimálně 1× týdně.

Do sauny choďte pravidelně – alespoň 1x týdně

Do sauny choďte pravidelně – alespoň 1x týdně

 

Cítíte-li se ale dobře, není důvod si saunu odpírat a zkušení saunaři mohou saunu navštěvovat klidně 2 až 3× týdně. Nikdy však do finské sauny nechoďte nemocní či příliš unavení. Zbytečně byste tělu přitěžovali a efekt ze saunování by se minul účinkem.

 

Do infrasauny choďte i několikrát týdně

Preferujete-li nižší teploty, infrasauna je ideální volba. Oproti finské sauně vyhřáté na teplotu kolem 100 °C vám infrasauna se svými 40 až 60 °C může zprvu připadat příliš chladná. Po pár minutách však zjistíte, že tady nejde o pocení, ale vaše tělo hluboce prohřívají infračervené paprsky.

Ty uvolňují ztuhlé svaly a klouby. Bojují také proti celulitidě a akné, zlepšují elasticitu kůže a pomáhají redukovat tuky. Ideální je navštívit infrasaunu po sportovním výkonu nebo ji zařadit jako beauty proceduru.

Infrasauna

Infrasaunování je vhodné pro lidi, jež preferují nižší saunovací teploty
 

 

Oproti finské sauně relaxujte v infrasauně 30 až 45 minut v jediném cyklu, aby se tělo dokonale prohřálo infračervenými paprsky. Infrasaunu tak můžete navštěvovat 3 – 4× týdně. Pokud se cítíte dobře, nic nebrání tomu, abyste si odpočinek v infrasauně dopřávali i dennodenně.

 

Celoroční saunování přináší ovoce

Chcete-li čerpat benefitů, které finská sauna či infrasauna nabízí, navštěvujte ji pravidelně a ideálně po celý rok.

Zvlášť pokud s pobytem v sauně začínáte, je léto ideální čas, kdy se do saunové procedury pustit. Vedle všech výhod pobytu v sauně nabízí letní saunování také další výhody:
 

  • reguluje nadměrné pocení, které vás v horkých dnech může trápit,
  • zlepšuje přirozenou termoregulaci těla, díky tomu lépe snášíte přechody z tepla do zimy a vyhnete se letnímu nachlazení z klimatizace,
  • pomáhá při dýchacích obtížích spojených s letními alergiemi.
Pobyt v sauně prokazatelně pomáhá vašemu zdraví

Pobyt v sauně prokazatelně pomáhá vašemu zdraví

 

Saunujte se kdykoliv v pohodlí domova

Ať už si vyberete finskou saunu, infrasaunu anebo budete oba typy kombinovat, důležitá je pravidelnost. Docházení do sauny ve městě zabere čas a často nenabízí takový komfort, jaký byste si představovali. Výhodou domácí infrasauny či finské sauny je její okamžitá dostupnost.

V dnešní nabídce není problém zvolit saunu, která se hodí i do panelákového bytu. Při výběru se obraťte na tradiční českou firmu Sauna System. Sauny z těch nejodolnějších skandinávských dřevin prošpikované německými a rakouskými technologiemi vám vyrobí na míru přesně podle vašich potřeb. Nic lepšího si pro váš domácí saunovací rituál nemůžete přát.

KP
Foto: saunasystem
31. 10. 2017
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků