Nemáte rádi zimu a husí kůže vám naskakuje už při představě, že byste se měli nechat zavřít do místnosti, kde je mráz větší než na Sibiři? Pokud se přemůžete a zjistíte si o terapii chladem (kryoterapii) víc, možná se osmělíte a polárium vyzkoušíte.
Polárium je vlastně taková sauna naruby. Zatímco v sauně se ohřejete, v poláriu promrznete. Chladová terapie totiž využívá účinku extrémních hodnot kolem mínus 120 °C. Probíhá v u zavřeném mrazivém prostoru. Nemusíte se bát, že vám mráz uškodí. Žádné omrzliny nečekejte.
V kryosauně je totiž upravený suchý vzduch, technicky zbavený vlhkosti. Vůbec tedy nedojde ke snížení teploty uvnitř těla, pouze se výrazně ochladí jeho povrch. Tento tepelný kontrast způsobí obrovské periferní prokrvení, jež má velký zdravotní přínos pro celý organizmus
Kdy kryoterapie prospívá
Pode webu healthline.com bývá kryoterapie doplňkem léčení a rehabilitace u revmatologických, neurologických, ortopedických i kožních nemocí a poúrazových stavů. Dále je možno metodu celotělové kryoterapie využívat k léčení potíží při menopauze, k posílení výkonnosti imunitního systému, proti zánětům a zpomalení procesu stárnutí organizmu.
Co vás čeká
Podstoupit kryoterapii bývá na poprvé pro někoho tak trochu adrenalinový zážitek. Uklidnit vás může fakt, že jste stále pod dohledem zkušeného odborníka a z mrazivé místnosti můžete kdykoli odejít.
- Na začátku procedury vyplníte dotazník o svém zdravotním stavu, dostanete bavlněné trenky a tílko, čelenku a roušku přes ústa, která zachytí vlhkost z vydechovaného vzduchu.
- Sestoupíte ke kryokomoře, kde je už pořádně chladno. Tady chvilku počkáte, aby se tělo trošku adaptovalo. Následně dostanete od zdravotníka pokyn, že můžete vstoupit do „mrazáku“. Tady strávíte 2-3 minuty chozením, po celou dobu vás personál sleduje skleněným oknem.
- Až vyjdete z komory, zacvičíte si, aby se vaše svaly pořádně rozhýbaly a prokrvily.
Pro dlouhodobý efekt léčby a zdravotního stavu se doporučuje kúra deseti až dvaceti vstupů do kryosauny.
Kryoterapie není pro každého
Tento druh léčby není vhodný pro každého člověka. Podle webu medicalnewstoday.com na polárium raději zapomeňte, jestliže máte alergii na chlad, potíže s nedokrvováním končetin, nádorové onemocnění, nějaké srdečně cévní onemocnění, zánět žil nebo jste těhotná.
Připravila: Věra Hájková