Zelená lékárna

Léčivé rostliny (nejen) pro seniory

Ani zralý věk, někdy nepříliš pozitivně nazývaný stářím, nemusí vždycky znamenat jen zdravotní potíže. A když už přijdou? Zkuste se spolehnout také na bylinky!

I když člověka v požehnaném věku trápí lecjaké neduhy, neznamená to, že musí okamžitě běžet k lékaři. Na druhé straně je však zbytečné podceňovat varovné příznaky. Ideální cesta? Ptejte se odborníků, konzultujte svůj zdravotní stav a pokud je to možné, využijte léčivou sílu bylinek.


Jinan dvoulaločný

Tento zelený pomocník je známý rovněž pod jménem Ginkgo biloba a nejvíce roste v Číně a v Japonsku. Ale i vy si ho můžete vypěstovat na zahradě, a bez problémů! Pak si třeba utrhnete pár lístků a uvaříte si z nich čaj, ovšem větší účinek mají speciálně připravené produkty. V tradiční čínské medicíně se běžně používají semínka a kořen, která léčí astma nebo zánět močového měchýře, používají se i proti kašli nebo na podporu trávení. Listy zase ovlivňují vysoký krevní tlak a poruchy periferních částí krevního oběhu. Vědecké výzkumy dále potvrzují, že extrakt z listů podporuje cirkulaci krve v mozku a tak prospívá při cévní mozkové nedostatečnosti, migrénách, závratích a poruchách paměti.

Preventivně lze tento extrakt používat pro zpomalení procesu stárnutí i jako ochranu před mozkovou mrtvicí. Ginkgo totiž zlepšuje mozkové funkce, kromě paměti jde o bystrý úsudek nebo schopnost zpracování informací, takže je jasné, že prospívá a současně v určitých fázích dokáže pomáhat s léčbou předčasné senility nebo Alzheimerovy demence.

 

Lékořice uralská

Řekli byste, že tato rostlina patří mezi nejstarší zelené „prostředky“ používající se k léčbě? Vidíte a mnozí z nás ji ani neznají, přestože v tradiční čínské medicíně má stejně důležité postavení jako ženšen.I lékořici uralskou si můžete vypěstovat v našich podmínkách. Kořen se používá při nachlazení, zánětech v krku a průdušek, u diabetu, cirhóze jater a dalších potížích v oblasti trávicího systému, dále snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Zevně pomáhá při kožních problémech. Nejčastěji se používá odvar, případně lze žvýkat plátky sušeného kořene (šťávu spolkněte, zbytky plátků vyhoďte). A na zmiňované kožní trable prospěje koupel v odvaru po dobu 5 minut a potom je třeba dané místo opláchnout čistou vodou.

 

Chmelík vejčitý

Patří do bylin z čeledi jitrocelovitých, ale když řekneme latinský název – Psyllium – asi budete mít hned jasno. Nejdůležitější složkou je totiž vláknina, která ovlivňuje práci střev a vstřebávání některých látek, jako například tuků. Kdo má potíže s vyprazdňováním, měl by vlákninu užívat pravidelněě, navíc vzniklý gel uklidňuje stěny žaludku i střev. Ovšem tento gel pomáhá také při potížích s přebytečnými kilogramy (evokuje dojem sytosti) a snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi. Vlákninu můžete přidat do vody, promíchat a hned vypít, ale pro mnohé bude chutnější ji dávat do polévek, omáček, jogurtů…

 

Juka

Indiáni Severní a Střední Ameriky tuto rostlinu považovali za strom života. A přestože se mnohdy pěstuje hlavně pro svůj půvab, yucca shidigera dokáže pomoci i vašemu zdraví. Přípravky z ní vyrobené zlepšují vstřebávání potravy a podporují detoxikační procesy. Juka dokáže čistit žaludek a střeva, napomáhá tvorbě trávicích enzymů, přispívá k odstranění chronických chorob tlustého střeva stejně jako při potížích s vyprazdňováním. A rovněž pozitivně ovlivňuje cukrovku 2. typu. Ale to ještě není všechno – také se uvádí, že účinné složky z juky podávají pomocnou ruku při léčbě revmatoidní artritidy i nerevmatických zánětů kloubů. Látky zvané saponiny navíc usnadňují vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích. Juka dále snižuje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje celkovou imunitu.


Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé rostliny třetího tisíciletí www.nakladatelstvi-start.cz

Foto: iStock
26. 6. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků