Ani zralý věk, někdy nepříliš pozitivně nazývaný stářím, nemusí vždycky znamenat jen zdravotní potíže. A když už přijdou? Vyzkoušejte bylinky. Bylinky jsme vybrali z knihy Léčivé rostliny třetího tisíciletí.
Jinan dvoulaločný
Tento zelený pomocník je známý rovněž pod jménem Ginkgo biloba a nejvíce roste v Číně a v Japonsku. Ale i vy si ho můžete vypěstovat na zahradě, a bez problémů. Pak si třeba utrhnete pár lístků a uvaříte si z nich čaj, ovšem větší účinek mají speciálně připravené produkty. Podle fytoterapeuta (absolvent studia léčivých rostlin na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové) Pavla Váni se běžně používají semínka a kořen, která léčí astma nebo zánět močového měchýře, používají se i proti kašli nebo na podporu trávení. Listy zase ovlivňují vysoký krevní tlak a poruchy periferních částí krevního oběhu. Extrakt z listů podporuje cirkulaci krve v mozku a tak prospívá při cévní mozkové nedostatečnosti, migrénách, závratích a poruchách paměti.
Preventivně lze tento extrakt používat pro zpomalení procesu stárnutí i jako prevenci před mozkovou mrtvicí. Ginkgo zlepšuje mozkové funkce, kromě paměti jde o bystrý úsudek nebo schopnost zpracování informací. Prospívá a současně v určitých fázích dokáže pomáhat s léčbou předčasné senility nebo Alzheimerovy demence.
Lékořice uralská
Řekli byste, že tato rostlina patří mezi nejstarší zelené „prostředky“ používající se k léčbě? Vidíte a mnozí z nás ji ani neznají, přestože v tradiční čínské medicíně má stejně důležité postavení jako ženšen. I lékořici uralskou si můžete vypěstovat v našich podmínkách. Podle fytoterapeuta Pavla Váni se kořen používá při nachlazení, zánětech v krku a průdušek, u diabetu, cirhóze jater a dalších potížích v oblasti trávicího systému, dále snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Zevně pomáhá při kožních problémech. Nejčastěji se používá odvar.
Chmelík vejčitý
Patří do bylin z čeledi jitrocelovitých, ale když řekneme latinský název – Psyllium – asi budete mít hned jasno. Podle fytoterapeuta Pavla Váni je jeho nejdůležitější složkou vláknina, která ovlivňuje práci střev a vstřebávání některých látek, jako například tuků. Kdo má potíže s vyprazdňováním, měl by vlákninu užívat pravidelněě, navíc vzniklý gel uklidňuje stěny žaludku i střev. Ovšem tento gel pomáhá také při potížích s přebytečnými kilogramy (evokuje dojem sytosti) a snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi. Vlákninu můžete přidat do vody, promíchat a hned vypít, ale pro mnohé bude chutnější ji dávat do polévek, omáček, jogurtů.
Juka
Indiáni Severní a Střední Ameriky tuto rostlinu považovali za strom života. A přestože se mnohdy pěstuje hlavně pro svůj půvab, yucca shidigera dokáže pomoci i vašemu zdraví. Podle Pavla Váni přípravky z ní vyrobené zlepšují vstřebávání potravy a podporují detoxikační procesy. Juka dokáže čistit žaludek a střeva, napomáhá tvorbě trávicích enzymů, přispívá k odstranění chronických chorob tlustého střeva stejně jako při potížích s vyprazdňováním. A rovněž pozitivně ovlivňuje cukrovku 2. typu. Látky zvané saponiny navíc usnadňují vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích. Juka dále snižuje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje celkovou imunitu.
Připravila: Věra Hájková