Ostružiník maliník, nebo také maliník obecný (Rubus idaeus) je známý a často pěstovaný zejména pro své plody. Léčivými účinky však vynikají také jeho listy, které navíc dodávají příjemnou chuť čajovým směsím.
Ostružiníky jsou na našem území hojně rozšířené, můžeme je nalézt na okrajích lesů a pasekách, kde je dostatek světla i vláhy.
Léčivé účinky maliníku
Léčivou sílu mají jak listy, tak i plody maliníku.
Listy:
Podle webu medicinenet.com pomáhají listy maliníku při chorobách způsobených prochladnutím (chřipka, angína), snižují horečku, mají potopudné účinky, léčí střevní a žaludeční katary a koliky. Působí proti průjmu, zvyšují vylučování žluči, působí jako spasmolytikum (pomáhá při křečích), pomáhají při překyselení žaludku. Léčí onemocnění dýchacích cest. Mohou zmírnit bolesti hlavy. Používají se při nadměrném krvotoku při menstruaci nebo pokud ji doprovází křeče a bolesti. Pomáhají při slabosti močového měchýře a močových kaméncích. Zevně se používají na zlepšení hojení popálenin, kožní problémy a zánět spojivek.
Plody
Maliny můžeme na zahrádce sklízet většinou od června do září. Podle webu webmd.com jsou maliny účinným zdrojem vitaminů a minerálů, antioxidantů a vlákniny. Konkrétně třeba draslík, který pomáhá snižovat vysoký tlak. Také mangan, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Prospívají při horečnatých stavech, proti arterioskleróze, při hypertrofii a nechutenství.
Dávkování maliníku
Maliník je možné podávat i dětem, nedoporučuje se v prvních měsících těhotenství.
Nálev – na 0,25 l vroucí vody použijeme 1 lžíci drcených sušených listů, necháme asi 10 minut louhovat. Užíváme 2-3x denně.
Další využití
Maliny jsou oblíbeným drobným ovocem často pěstovaným na zahrádkách. Lze je konzumovat samotné, v ovocných salátech, jako součást čajů a výborně se hodí k přípravě sladkých dezertů.
Kdy sklízet a jak uchovávat
Pro sklizeň listů je vhodné období po odkvětu od června do srpna. Sbíráme pouze listové čepele bez tuhých řapíků. Sušíme ve stínu buď přirozenou teplotou nebo umělým teplem do 45 oC. Usušená droga nemá výraznou vůni, chuť je nahořklá. Skladujeme na suchém, tmavém místě.
Připravila: Věra Hájková