Česnek kuchyňský je po staletí uznávaný jako ochránce před nemocemi různého původu. O jeho blahodárných účincích na lidské zdraví není pochyb, jen se stále rozšiřuje spektrum zdravotních potížích, se kterými nám mohou látky obsažené v česneku pomoci.
Mocná síla známá už 5000 let
Už ve sbírce lékařských předpisů, nazývané Eversův papyrus, která pochází z doby zhruba před 3600 lety, jsou popsány potíže, které lze léčit česnekem. Uvedeny jsou zde například bolesti hlavy, gynekologické potíže, ekzémy či srdeční nemoci. Mezi zastánce léčebných účinků česneku patřili Hippokrates nebo Dioskureides, kteří doporučovali česnek proti střevním parazitům, na zahleněný krk, zánět průdušek, ale také jako významný zdroj životní energie. V polovině 19. století zkoumal jeho antibakteriální účinky Louis Pasteur a vojenští lékaři česnekem léčili poranění způsobená na válečném poli.
Zpomaluje projevy stárnutí
Rodově je česnek, kterému se také přezdívá „zázračná hlíza“, příbuzný s cibulí, šalotkou a dalšími rostlinami čeledi Allium. Nejsilnější aroma, které jedni milují a druzí právě kvůli němu odmítají přidat česnek do svého jídelníčku, je koncentrováno v cibulce. Česnek dokáže redukovat krevní srážlivost, snižovat vysokou hladinu cholesterolu, ale také tuků v krvi a zároveň rozšiřovat cévy, čímž snižuje krevní tlak. Celkově působí česnek jako prevence proti procesům stárnutí, které se projevují arteriosklerózou, autoimunitními nemocemi, chorobami srdce a zraku.
Působí proti bakteriím, virům a plísním
Kromě toho, že jej můžeme považovat za jakýsi elixír mládí, má česnek i mnoho dalších blahodárných účinků na lidské zdraví. Dokáže totiž také mírnit záněty, ničit bakterie, viry, houby, a to hlavně kvasinky rodu Candida. Alicin, který je v česneku obsažený vzniká až proměnou sirných aminokyselin při mechanickém poškození stroužku česneku, potlačuje růst a bujení některých bakteriích – poradí si například se stafylokoky nebo salmonelou. Alicin také blokuje enzymy, které infekčním organismům a parazitům dodávají schopnost napadat a poškozovat tkáně. Tím pádem je účinný i při léčbě mykotických onemocnění nohou a zvukovodů. Česnek disponuje i schopnostmi zasáhnout proti virům chřipky a rýmy, proti zánětům horních cest dýchacích, chrapotu a kašli.
Stevní mikroflóra
Tato rostlina totiž vylepšuje i stav střevní mikroflóry. Likviduje cizorodé organismy, potlačuje hnilobné procesy a pomáhá s obnovou přirozeného prostřední mikroflóry ve střevech. Jeho účinků můžete využít i při detoxikaci, a to především při otravě těžkými kovy, nebo při chronické otravě nikotinem. Allium sativum je také účinným přírodním prostředkem ústní hygieny pro péči o sliznici dutiny ústní, dásně a zuby. Lze jej ale použít nejen vnitřně, ale také k zevnímu užití při léčbě onemocnění kůže. Látky obsažené v česneku totiž příznivě ovlivňují hojení drobných poranění, plísňová onemocnění kůže a nehtového lůžka a účinně působí také na opary.
Připravila: Eva Šarfová