Wellness

Nebojte se ovoce ani při dietě: Stačí vědět, jak na to

Sbírání lístečků

Ovoce je při dietě zakázané. Pokud chcete zhubnout, vyhýbejte se mu obloukem! Tyto věty už jistě slyšel někdy v životě prakticky každý, kdo se snažil shodit pár přebytečných kil. Jak je to ale doopravdy?

Jako první se zamyslete, zda se opravdu přebytečných kil potřebujete zbavit. Pokud ano, velkým pomocníkem je online BMI kalkulačka. „Dnes už víme, že ovoce ve správném množství naši váhu v žádném případě nezvedá. Naopak, je přírodním zdrojem celé řady látek, které dnešní populace potřebuje pro svůj vyvážený životní styl,“ vysvětluje Ivana Kabelková, výživová poradkyně programu The 1:1 Diet (spolukiladolu.cz), která upozorňuje, že v ovoci nalezneme celý komplex vitaminů, minerálních látek a tolik potřebné vlákniny. Jak jej zařadit do jídelníčku, aby z něj měl člověk ten největší užitek?

Doporučení – kolik je dost?

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby každý v rámci tolik potřebného vyváženého životního stylu snědl denně nejméně 400 gramů ovoce a zeleniny. To jsou přibližně tři až čtyři kousky. „Díky konzumaci takového množství ovoce a zeleniny člověk napomáhá prevenci před civilizačními i chronickými onemocněními, například před rakovinou, srdečními chorobami, obezitou nebo snižuje hladinu cukru v krvi“ upozorňuje na benefity Ivana Kabelková s tím, že Češi se tímto doporučením téměř neřídí. Z výzkumů vyplývá, že téměř polovina českých obyvatel ovoce a zeleninu do svého jídelníčku pravidelně nezařazuje vůbec a doporučené množství pravidelně konzumuje pouhých 10 % Čechů.

Jaké ovoce a v jakém množství?

Pokud už Češi po ovoci sáhnou, jedná se hlavně o lokální produkci – jablka a hrušky, ale také meruňky, třešně, švestky a bobuloviny – rybíz, borůvky, jahody i maliny. Z exotického ovoce jsou to pak citrusy, ale i banány nebo kiwi a ananas. Důvodů, proč se řídit doporučeními a ovoce do svého jídelníčku pravidelně zařazovat, je hned několik. „Tím hlavním jsou účinné biologicky aktivní látky, tzv. fytochemikálie, které jsou nejrůznějšími mechanismy schopné příznivě ovlivňovat zdraví člověka.

Podle některých odhadů mohou být v jednom kusu ovoce hned desítky až stovky těchto biologicky aktivních látek,“ upozorňuje výživová poradkyně programu The 1:1 Diet (spolukiladolu.cz) a dodává, že právě jejich přirozený obsah v potravinách je jedním z důvodů, proč nemohou výživové doplňky plně nahradit konzumaci čerstvého ovoce. „Důležité také je, že fytochemikálie se vyskytují pouze v rostlinné stravě, v potravinách živočišného původu nikoliv,“ říká Ivana Kabelková a doporučuje tak všem, aby se nad vyvážeností svého jídelníčku alespoň zamysleli.

Nejvíce bioaktivních látek bylo zjištěno u černého rybízu, dále pak v grapefruitech, kiwi nebo pomerančích. Z tradičního českého ovoce jsou to během léta švestky, jablka, ale také hrušky nebo nektarinky.

V našem redukčním programu je ovoce povoleno od Kroku 4.

Ovoce při dietě
Ovoce při dietě

Tip: Jak šetrně zpracovávat ovoce

Blanšírovaná zelenina je stálicí v českých kuchyních, tato metoda však funguje i u přípravy ovoce. Díky ní účinně zbavíte ovoce virů, bakterií, ale i zbytků pesticidů, které se na ovoci mohou vyskytovat. Principem blanšírování je rozdělit ovoce na menší kousky, které se na cca minutu až dvě vloží do vařící vody. Následuje prudké ochlazení ihned po vytažení zvody tak, že jej položíte do ledové lázně. Díky tomuto postupu zajistíte křehkost ovoce, ale i jeho stálou barevnost. Nutriční hodnota se přitom sníží jen mírně. Blanšírování je vhodné pro tvrdší ovoce, jako například meruňky nebo broskve, které pak můžete využít například do salátů.

Dalším ideálním způsobem, jak uchovat sezónní ovoce, je sušení. Díky němu totiž ovoce neztratí ani vitaminy, minerály nebo vlákninu. K tomu může dopomoct i šetrná elektrická sušička potravin. Následné správné uskladnění nasušeného ovoce v uzavíratelných nádobách nebo látkových sáčcích pak zaručí jeho dlouhou trvanlivost.

Komerční prezentace

Zdroj informací: spolukiladolu.cz
Zdroj fotografií: spolukiladolu.cz, shutterstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků