Brýle jsou sice dioptrickou pomůckou, která by měla být funkční a pohodlná, ale současně také dotvářejí vaši osobnost. Pro všechny, kdo nosí brýle, jsme připravili následující doporučení, díky nimž vám budou nové brýle sloužit co nejdéle.
Nosíte je každý den?
Brýle nezřídka fungují i jako módní doplněk, ale pokud je skutečně nosíte denně, musí vám ladit k nejrůznějšímu oblečení. Proto se vyplatí volit tvarově i barevně nadčasové modely, které jen tak nevyjdou z módy.
Vybírejte je s doprovodem
Určitě jste to už zažili. Jdete do optiky, kde poctivě hodinu zkoušíte nejrůznější obruby a pořád nevíte, které jsou ty pravé. Je dobré vyslechnout si názor specializovaného prodejce, a ještě lepší bude, když si s sebou vezmete ochotnou kamarádku nebo někoho jiného, kdo vás dobře zná. Názor dalšího člověka se vyplatí.
A pokud se i přesto nedokážete rozhodnout, nechte si čas na rozmyšlenou. Investice do brýlí včetně skel či plastů je poměrně vysoká, tak nač se ukvapovat.
Pozor na velikost
Pokud nebude horní okraj obruby lícovat s obočím, riskuje nositel výraz stále udiveného člověka. Obvyklou chybou také bývá, když se dolní okraj dotýká pleti. Příliš široké obroučky zase můžou evokovat retro image – což je fajn, ale jen tehdy, pokud je to váš záměr. A malé brýle obličej opticky zvětšují.
Současně se poraďte s optometristou, zda se do vámi zvolených obrub hodí čočky, které chcete nebo potřebujete – ne vždy je to možné, problémy můžou nastat například u velmi vysokých dioptrií (silná čočka se nemusí „vejít“ do subtilních obrouček) a také u poloobrub či brýlí bez obrouček.
Jak se o ně postarat
S brýlemi mnohdy manipulujeme tak neobratně, až by se, kdyby mohly mluvit, patrně ozvaly nahlas. Chcete-li je používat v dobrém stavu co nejdéle, musíte o ně dobře pečovat:
- Když je delší čas nenosíte, nenechávejte je jen tak někde ležet, raději je uložte do pouzdra. Což platí vždy i mimo domov, třeba při návštěvě bazénu, u kadeřnice a podobně.
- Brýle sundávejte oběma rukama.
- Nepokládejte je na místa, která obroučkám, ať už plastovým či kovovým, nesvědčí (pozor zejména na teplé a horké plochy, například rozpálenou palubní desku v autě).
- S brýlemi na nose si nelakujte vlasy, ani byste s nimi neměli plavat v mořské vodě či ve vodě s přídavkem mořské soli. Moře a chemikálie můžou poškodit povrchovou vrstvu brýlových čoček, tedy různé filtry a antireflexní úpravy.
- K čištění brýlových čoček se doporučuje mini utěrka z mikrovlákna. Ale ne každému vyhovuje. V tom případě použijte čistý bavlněný kapesník. Papírové ubrousky nejsou vhodné.
Připravila: Věra Hájková