Zelená lékárna

Ořechy: Jak nám prospějí kešu, makadamové a arašídy

Sbírání lístečků

Kešu ořechy jsou zajímavé tvarem. Jakmile se do nich zakousnete, překvapí vás i originální chuť. Makadamové, stejně jako arašídy, vlastně ořechy nejsou. Zmiňujeme je proto, že se obsahem výživných látek ořechům velice podobají. Další zajímavosti nám prozradí naše průvodkyně světem ořechů Lucie Svobodová, odbornice na výživu a zdravý životní styl.

Kešu ořechy

Tato jedlá semena pocházejí z tropického stromu ledvinovníku západního. Jeho název se odvozuje od ledvinovitého tvaru ořechu, který tak trochu připomíná hrušku zavěšenou na stopce. Podle webu www.webmd.com obsahují vitamíny skupiny B, hodně kyseliny listové, železa, draslíku a fosforu. Samozřejmě obsahují také tuk. Je v nich nejvíce hořčíku ze všech ořechů, proto jsou velice účinné proti křečím dutých orgánů (při bolestivé menstruaci, podrážděném tlustém střevu a podobně). Zdůraznit je třeba i vysoký podíl železa. Potřebujete-li se lépe soustředit a eliminovat únavu, sáhněte právě po kešu. Pomáhají při depresi a nervozitě. Díky vysokému množství karotenoidů přispívají k léčení očí, kůže a sliznic. Používají se jako základ vitariánských dezertů a jiných pochoutek.

Makadamové ořechy

Jde o peckovice podobné kaštanům, které se však vizuálně podobají lískovým ořechům. Jen jsou o trochu větší a mají kulatější tvar. Podle webu www.webmd.com mají ze všech ořechů nejvyšší obsah nenasycených tuků. Jejich konzumace je prospěšná v prevenci srdečních a cévních chorob. Představují skvělý přírodní zdroj potřebných antioxidantů. Kromě jiného v nich najdete například selen, vitamíny A, B či E, vápník, hořčík, fosfor nebo železo. Užijete je nejen vnitřně. Olej z makadamových ořechů je ceněný i v kosmetickém průmyslu. Bývá základem luxusních masážních a pěstících olejů. Podporuje regeneraci a hydrataci pokožky, jež se pak lépe udržuje pružná. Stejně dobře tento olej prospěje i poškozeným vlasům. Dokonce se hodí i pro jemnou dětskou pokožku.

Arašídy

Semena podzemnice olejné, která botanicky patří mezi luštěniny, se nazývají také burské oříšky. To zřejmě víte. Ale tušíte, jak vám můžou prospět? Podle webu www.webmd.com obsahují 45 až 50 procent zdravých nenasycených tuků. Mají vysoký obsah bílkovin. Rovněž jsou bohaté na vitamíny a minerální látky (například vitamín B, vápník, hořčík, zinek, fosfor). Působí blahodárně na kardiovaskulární systém a podporují krvetvorbu. Velmi oblíbené je arašídové máslo. V potravinářství se také používá arašídový olej, který se současně uplatňuje při výrobě kosmetických produktů.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: výživová poradkyně Lucie Svobodová, www.webmd.com/diet/health-benefits-cashews, www.webmd.com/diet/health-benefits-macadamia-nuts, www.webmd.com/diet/health-benefits-peanuts
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků