Náš seriál zakončíme pohledem na kešu oříšky, zastavíme se také u makadamských ořechů a alespoň slovně si pochutnáme na arašídech.
Kešu ořechy jsou zajímavé tvarem, a jakmile se do nich zakousnete, překvapí vás i originální chuť. Makadamské, stejně jako arašídy, vlastně ořechy nejsou, ale zmiňujeme je proto, že se obsahem výživných látek ořechům velice podobají. Další zajímavosti nám opět prozradí naše průvodkyně světem ořechů Lucie Svobodová, odbornice na výživu a zdravý životní styl.
Kešu ořechy nejen pro vitariány
Tato jedlá semena pocházejí z tropického stromu ledvinovníku západního. Jeho název se odvozuje od ledvinovitého tvaru ořechu, který tak trochu připomíná hrušku zavěšenou na stopce.
- Nabízejí vitamíny skupiny B, hodně kyseliny listové, železa, draslíku a fosforu. Samozřejmě obsahují také tuk a to asi 45 procent.
- Co je zajímavé? Slibují nejvíce hořčíku ze všech ořechů, proto jsou velice účinné proti křečím dutých orgánů (při bolestivé menstruaci, podrážděném tlustém střevu a podobně).
- Zdůraznit je třeba i vysoký podíl železa (je vyšší než v hovězím mase), který je zásadní pro přenos kyslíku krví a prokrvení tkání. Potřebujete-li se lépe soustředit nejen při práci a eliminovat únavu, sáhněte právě po kešu.
- Dále se je doporučuje konzumovat při depresi a nervozitě, díky vysokému množství karotenoidů přispívají k léčení očí, kůže a sliznic.
- Používají se jako základ vitariánských dezertů a jiných pochoutek.
V čem jsou nejlepší makadamské ořechy
Jde o peckovice podobné kaštanům, které se však vizuálně podobají lískovým ořechům, jen jsou o trochu větší a mají kulatější tvar. Považují se za krále, či spíše královny mezi ořechy, o tom ostatně svědčí i fakt, že jsou drahé.
- Ze všech ořechů mají nejvyšší obsah nenasycených tuků (75 procent), jejich konzumace je tedy velmi prospěšná v prevenci srdečních a cévních chorob.
- Představují skvělý přírodní zdroj potřebných antioxidantů. Kromě jiného v nich najdete například selen, vitamíny A,B či E, vápník, hořčík, fosfor nebo železo.
- Užijete je nejen vnitřně. Olej z makadamských ořechů je ceněný i v kosmetickém průmyslu. Bývá základem luxusních masážních a pěstících olejů, slibuje regeneraci a hydrataci pokožky, jež se pak lépe udržuje pružná. Ovšem stejně dobře tento olej prospěje i poškozeným vlasům. Dokonce se hodí i pro jemnou dětskou pokožku.
Arašídy má snad každý rád
Semena podzemnice olejné, která botanicky patří mezi luštěniny, se nazývají také burské oříšky. To zřejmě víte. Ale tušíte, jak vám můžou prospět?
- Obsahují 45 až 50 procent zdravých nenasycených tuků.
- Také mají svůj primát – ve skupině ořechů se chlubí nejvyšším obsahem bílkovin, jde asi o 25 až 30 procent.
- Rovněž jsou bohaté na vitamíny a minerální látky (například vitamín B, vápník, hořčík, zinek, fosfor).
- Působí blahodárně na kardiovaskulární systém, podporují krvetvorbu a zajímavostí je, že se považují za přírodní prevenci proti zubnímu kazu.
- Jejich konzumace podporuje tvorbu mateřského mléka.
- Velmi oblíbené je arašídové máslo, v potravinářství se také používá arašídový olej, který se současně uplatňuje při výrobě kosmetických produktů (mimo jiné jde o mýdla či šampóny).
Připravila: Marcela
Foto: Lucie – Centrum zdraví
27. 11. 2014