Zelená lékárna

Ostropestřec: prospívá játrům i žlučníku

Sbírání lístečků

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je rostlina připomínající bodlák, s bíle skvrnitými, tuhými listy po okrajích lemovanými trny. Kvete fialově na vysokých stoncích. Může růst jako jednoletá nebo dvouletá rostlina.

Podle webu www.verywellhealth.com je ostropestřec mariánský jedním z nejúčinnějších prostředků pro podporu zdraví jater. Používá se při mnoha chorobách s nimi spojených, ale také například po prodělané chemoterapii. Nejčastěji se s ním setkáme ve formě oleje lisovaného z jeho semen, není to však jediná možná cesta.

Léčivé účinky ostropestře

Podle webu www.verywellhealth.com se vnitřně používá proti ztučnění jater (hlavně preventivně při nadváze). Při nebo po zánětech jater (hepatitidách). Působí proti vysoké hladině cholesterolu v krvi, při žloutence nebo mononukleóze, proti cirhóze jater. Používá se všeobecně pro odbourávání toxických látek z jater (otrava léky, chemikáliemi, po prodělané chemoterapii). Má pozitivní vliv i na žlučník. Může pomoci i při bolestech hlavy a depresích. Je vhodný jako prevence potíží při nezdravé životosprávě. Někdy může pomoci i na kožní problémy a alergie. Vyrovnává nízký krevní tlak. Je vhodný při rekonvalescenci, nedostatečné krvetvorbě. Může podpořit hubnutí.

Dávkování ostropestře

Nejúčinnější je přímo konzumace semen – cca 20-60 ks po každém větším jídle. Semena je nutné pořádně rozkousat, aby je organismus strávil. Slupky jsou pro náš organismus neškodné, spíše užitečné, nelze je však doporučit lidem se záněty trávicího ústrojí – v tomto případě je nejlepší semena pomlít na mlýnku těsně před konzumací.

Můžeme také použít odvar z ostropestřce – i v tomto případě je lepší jej před vařením pomlít, jinak by trvala příprava velmi dlouho. Na šálek nálevu postačí 1 lžička semen vařená 5-10 minut, semena ponecháváme ve vodě až do jejího zchládnutí na požadovanou teplotu. Poté odvar scedíme a pijeme – ideálně během jídla nebo těsně po něm. Podávání ostropeřce je možné i v těhotenství, dokonce bývá doporučováno.

Další využití ostropestře

Ostropestřec je i poměrně vzhledná rostlina, proto ji můžeme pěstovat i pro okrasu. Hodí se však spíše do míst, kudy nemusíte procházet a kde nepobíhají děti, protože je značně pichlavá. Toho ale lze i využít – vysázením ostropestřce na okraje záhonů zabráníte zvířatům v okusu Vašich rostlin, protože přes hradbu ostnů nic neprojde. Pozor však na zaplevelování – ostropestřec má sklon se rychle rozrůstat a šířit.

Kdy sklízet a jak uchovávat ostropestřec

Sbírají se postupně dozrálá semena během srpna a září. Menší množství účinných látek obsahuje také kořen a listy, ty se ale většinou nepoužívají. Při sběru si dejte pozor na nepříjemně ostré ostny.

Semena obsahují velké množství oleje, který je ale na vzduchu nestálý – vylisovaný olej se musí rychle mísit s jinými rostlinnými oleji, které tak rychle nežluknou. Proto je nejlepší používat přímo semena, která se rozemelou těsně před konzumací nebo louhováním.
Zralá semena skladujeme v suchu a tmě v papírových sáčcích.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.verywellhealth.com/the-benefits-of-milk-thistle-88325, health.clevelandclinic.org/milk-thistle-benefits, pestovani.in
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků