Když je venku hodně chladno, oblékáme se a bez zimních bot nevyjdeme ven. Stejnou starostlivost bychom však měly dopřát i své pleti. Víte, co nám prospěje?
Před čím v zimě chránit svou pleť?
Před větrem, mrazem a změnami teplot. „Když nepoužijete vhodný krém, může dojít k porušení kvality pokožky, v případě suché a citlivé pleti i k jejímu poškození, vzniku červených žilek a šupinek,“ vysvětluje kosmetička a konzultantka v oblasti zdravého životního stylu Hana Bednářová ze Studia zdraví a krásy www.doprejsi.cz. Proto jsme se jí zeptali:
Jakými přípravky mají ženy chránit svou pleť právě v zimě?
Těmi, které fungují na principu voda v oleji – vodná částice krému má kolem sebe olejový film. V praxi to znamená, že aktivní látky v krému se dostanou do struktur pokožky, ovšem na povrchu zůstane lehký tukový film, který působí jako „osobní strážce“ pleti; nepustí dovnitř mráz, vítr, ale ani smog a prachové částice.
Prý nám prospějí i takzvané coldcreamy – je to pravda?
Ty jsou obzvláště vhodné do mrazivého počasí, protože chrání pleť před extrémními podmínkami jako mráz, déšť, znečištěné prostředí, sníh… Posilují ochrannou vrstvu a obranyschopnost pokožky a hydratují epidermis – nejsvrchnější vrstvu kůže.
Co byste poradila ženám s popraskanými žilkami?
Cílenou péči o pleť, neustále, tedy nejen v zimě. Měly by používat speciální krémy na popraskané žilky, které zpevňují cévní stěnu. Tyto produkty většinou obsahují rostlinné oleje – sójový a mandlový, dále kaštanový extrakt, kakaové máslo, éterické oleje typu jalovec, cypřiš a citron, komonicový extrakt, rovněž rutin a glycerin. A protože problém s popraskanými žilkami řeší mnoho žen, je dobré vědět, že v zimě mají nejprve použít speciální přípravek na žilky a potom nanést na obličej coldcream.
Co bychom ještě měly své pleti dopřát?
Volte péči přímo určenou pro zimní období podle typu. Krém aplikujte také na krk a uši, pokud nepoužíváte čepici, a na horách nezapomeňte na krémy s UV faktorem, aplikaci přípravků na oční partie a noste ochranné brýle. Myslete i na rty, balzám nanášejte několikrát denně, abyste předešly popraskání tenké kůžičky. A na horách i v nížinách nepoužívejte odličovací vodu s alkoholem, zbytečně pokožku vysušujete.
Doporučila byste vsadit na takzvané bio přípravky?
Proč ne, vyzkoušet můžete i krémy založené na přírodní bázi. V nich se často používá bambucké a avokádové máslo, které je bohaté na nenasycené mastné kyseliny, vitamíny A, D, E, F a tak poskytuje pokožce kompletní výživu a regeneraci. Ovšem nejde jen o aplikaci správných přípravků. Své pleti pospějete, když budete dodržovat vhodný pitný režim. Omezte přísun alkoholu a černé kávy, která podle tradiční čínské medicíny ochlazuje zažívání, ovlivňuje srdce a následně močový měchýř – tím odvodňuje, pak chodímt často na toaletu a pleť se stává dehydratovanou.
Co bychom tedy měly pít?
Nejlépe vlažnou vodu a potom některý z bylinkových čajů, například z přesličky. Tato rostlina nabízí až 16 procent kyseliny křemičité a vůbec má vysoký obsah minerálů, které jsou velmi cenné pro pojivové a vazivové tkáně, zpevňují kůži a sliznice. Přeslička blahodárně působí i na vlasy a nehty a z ryze zdravotního hlediska posiluje plicní tepny, průdušky a močový měchýř. Jak na to: do 1 litru vody dejte 2 polévkové lžíce sušené přesličky a máčejte přes noc. Druhý den vařte na mírném ohni 10 minut a pijte čtyřikrát denně.
Můžeme si doma připravit i povzbuzující pleťové masky?
Samozřejmě. Pro zimní období bych mastné pleti doporučovala do 2 lžic smetanového jogurtu nadrobit 1 lžičku droždí nebo 1 lžíci vařené strouhané mrkve; směs promíchejte a naneste na obličej na 15 minut. Pro suchou nebo citlivou pleť je vhodný smetanový tvaroh se syrovým žloutkem. Masku naneste na pleť a krk a přikryjte gázou, po 20 minutách smyjte. A normální pleť ocení masku z kombinace žloutku a lžíce medu, doba působení je 10 až 15 minut. Očištěnou pokožku nakonec vždy ošetřete krémem.
Připravila: Marcela
Foto: iStock
2. 12. 2019