Pro naše zdraví – zejména pro správnou funkci zažívacího ústrojí, ale i celkově dobrou kondici organismu – je velmi důležitý poměr mezi patogenními mikroorganismy uvnitř střev a nepatogenními bakteriemi mléčného kvašení (tzv. probiotickými bakteriemi).
Nepatogenní bakterie nevyvolávají onemocnění, zato významně ovlivňují imunitní systém tenkého i tlustého střeva, zdravě ho stimulují, což se přenáší do celého organismu a vede pak k posilování obranyschopnosti nejen lokálně, ale i celého organismu.
„Mezi zdravé bakterie se řadí rody Laktobacillus, Bifidobakterium a Streptococcus. Vylučují látky, které potlačují růst patogenů, soutěží s nimi o živiny a vazebná místa na povrchu střevního epitelu a tím, že zkvašují cukry za vzniku kyseliny mléčné, posunují pH uvnitř střev do kyselé zóny, což blokuje růst a množení patogenních mikrobů. Pokud je probiotických bakterií uvnitř střev dostatek, hovoříme o normální střevní mikroflóře (tzv. střevní eubióze). Pokud získají převahu patogenní mikrobi, pak tento stav označujeme jako střevní dysbiózu,“ vysvětluje gastroenterolog a odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty MUDr. Pavel Hanzelka.
Střevní dysbióza nastává za těchto situací:
- léčba antibiotiky: antibiotika výrazně potlačují růst a množení probiotických bakterií, u nichž se ani nemůže vyvinout odolnost na jejich působení (tzv. rezistence),
- léčba kortikoidy, cytostatiky a imunosupresivy: tedy obecně léky, které potlačují funkci imunitního systému, čímž umožní převahu patogenů nad zdravými laktobacily,
- civilizační strava s nadměrným příjmem masa a bílkovin živočišného původu: bílkoviny podporují růst hnilobných bakterií,
- civilizační strava s nedostatkem rozpustné vlákniny (z ovoce a zeleniny): tento druh vlákniny podporuje růst zdravých bakterií – je pro ně potravou a posunuje pH ve střevě do kyselé zóny, což těmto bakteriím prospívá,
- nadměrný obsah konzervantů v civilizační stravě,
- hormonální antikoncepce u žen: stimuluje růst kvasinek na úkor probiotických bakterií,
- onemocnění zažívacího traktu (zejména střevní záněty).
Přemnožení patogenních bakterií má pro organismus dva důsledky:
- Vede k poškození střevního epitelu, kterým pak do organismu ve zvýšené míře pronikají toxiny a alergeny (jedná se tzv. syndrom zvýšené střevní propustnosti). To vede ke zhoršení řady chorob – např. kožních alergických chorob (ekzémů), akné, respiračních alergických chorob (astma) apod.
- Vede ke zvýšené produkci tzv. kancerogenů (vznikají ze žlučových kyselin v důsledku nadměrné konzumaci masa a tuků), které zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva.
Jak můžeme probiotika tělu dodat?
Probiotické bakterie můžeme dodat tělu zvenčí, a posílit tak jejich vliv na úkor patogenních mikrobů. Stav střevní dysbiózy tak díky tomu můžeme vrátit do fyziologické eubiózy. Tělu je můžeme dodat ve formě potravinových doplňků, které obsahují probiotické bakterie (tzv. probatika). Potravinové doplňky, které obsahují jen rozpustnou vlákninu, jež podporuje růst zdravé mikroflóry, se označují jako prebiotika. Přípravky, které obsahují obojí, se označují za symbiotika. „Doporučit lze v tomto směru velice kvalitní a čistě přírodní doplněk stravy od společnosti LR Health & Beauty LIFETAKT Pro 12 Kapsle. Jedná se o symbiotikum, které obsahuje jak zdravé bakterie (12 kmenů!!!), tak i jejich výživu. Jedna kapsle obsahuje až miliardu těchto bakterií a je dvojitě zapouzdřena, což znamená, že uvnitř makrokapsle jsou ještě mikrokapsličky, které jsou odolné vůči kyselině chlorovodíkové, a minimalizují tak poškození vlivem kyselého prostředí v žaludku,“ říká MUDr. Pavel Hanzelka.
Kdy a proč probiotika užívat?
- dlouhodobé užívání probiotik může snížit riziko rakoviny tlustého střeva, stimuluje imunitní systém a zdravě ho trénuje, což má význam u jedinců s opakovanými infekcemi např. respiračního traktu, oslabenou imunitou, ale i jen preventivně,
- jejich užívání má význam u všech onemocnění, při nichž lze očekávat poškození střevní mikroflóry a při nichž by případná střevní dysbióza mohla výrazně zhoršit jejich průběh. Jedná se např. o zánětlivé střevní choroby (Crohnova choroba, ulcerosní kolitida), průjmovitá onemocnění infekčního i neinfekčního původu, léčba antibiotiky a stavy po léčbě antibiotiky včetně antibiotických průjmů, dlouhodobá léčba kortikoidy, cytostatiky či imunosupresivy, akné, ekzematické kožní nemoci včetně atopického ekzému, astma bronchiale a ostatní respirační alergie, opakované kvasinkovité vaginální infekce, ale i při únavovém syndromu, migréně apod.
- při nesnášenlivosti mléčného cukru (tzv. laktosové intoleranci), která se projevuje průjmy a bolestmi břicha po konzumaci nezkvašených mléčných výrobků (mléka, smetany, šlehačky, smetanové omáčky…),
- podle posledních výzkumů mohou zlepšovat dokonce i náš psychický stav a kondici.
Probiotika představují silný nástroj k ovlivnění průběhu i prevenci řady onemocnění. Více o produktu LIFETAKT Pro 12 Kapsle a dalších nabízených produktech společnosti LR Health & Beauty pro zdraví naleznete na www.lr-czech.com/.
Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Pavlem Hanzelkou, gastroenterologem a odborným konzultantem společnosti LR Health & Beauty.
KP
Foto: Health & Beauty
10. 9. 2018