Wellness

Raclette: Zdravá sýrová pochoutka ideální pro party s přáteli

Sbírání lístečků

Přestalo vás bavit klasické grilování, respektive rádi byste si užili nějako jeho novou netradiční variantu, která by zároveň plně uspokojila požadavky na zdravou výživu?

Pokud máte chuť obměnit svůj jídelníček o novou výživově hodnotnou lahůdku, vyzkoušejte švýcarskou specialitu zvanou raclette. Co se pod tímto názvem skrývá?

Tradiční švýcarský sýr

Když vyslovíte slovo „raclette“ před rodilým Švýcarem, bude takříkajíc hned „doma.“ Raclette je totiž oblíbeným švýcarským sýrem. Seženete ho v malých žlutých bochnících vážících zhruba 6 kg. Druhem jde o polotvrdý slaný sýr, který se vyrábí z kravského mléka. Vyniká typickou jemnou oříškovou chutí. Zároveň je na trhu k dostání hned v několika variantách, a to bagnes, gomser, orsieres. Zraje minimálně šest týdnů a je charakterem polotučný.

Koktejl, který nadchne vaše chuťové pohárky

Ovšem nejde jenom o sýr samotný, pod stejným názvem, tedy raclette, známe i velmi oblíbené švýcarské jídlo. Díky své výjimečné chuti se postupně rozšířilo coby švýcarská specialita do celého světa. V hlavní roli je při přípravě pokrmu právě sýr raclette. Na ohni se pomocí speciálního náčiní sýr raclette nahřívá, rozpéká. Jakmile získá tekutou konzistenci, servíruje se na talířky. Současně s ním se ale podávají i další tradiční přílohy. Jde o brambory vařené ve slupce, dále nakládanou zeleninu, nakládané cibulky, okurky, žampiony, rajčata, ale také maso, a to buď marinované, uzené či také sušené. Kombinace chuti roztaveného jemného sýra a dalších ingrediencí tvoří specifický koktejl, který nadchne vaše chuťové pohárky.

Hostina místo hašení požáru

Příprava raclette je zároveň příjemnou zábavou pro všechny zúčastněné strávníky. Jedná se proto o ideální pokrm na party s přáteli, pořádanými ať už na zahradě nebo doma. Dokonce o přípravě tohoto pokrmu existují legendy, vyprávějící, jak toto jídlo v minulosti vzniklo. První příběh tvrdí, že jednoho dne v horách postihl švýcarský sklad zrajících sýrů požár. V ohni se začaly uskladněné sýry tavit a vonět. Vesničany vůně přilákala a rozhodli se taveninu ochutnat. Roztírali si ji na chleba a zjistili, že chutná opravdu úžasně. Místo hašení požáru tak vznikla nečekaná hostina, při které se do sytosti najedla celá vesnice.

Novinka z vinobraní

Druhá varianta příběhu říká, že všechno vzniklo u vinařů v oblasti Wallis. Ti si během vinobraní opékali k večeři sýr. Nechtěli ale, aby roztavený sýr unikal do plamenů, a tak pod něj kladli kousky čerstvého chleba, na který tavenina stékala. Unikátní kombinace čerstvých kousků chlebového bochníku a rozteklého sýra jim mimořádně zachutnala a zrodilo se nové jídlo.

Velmi jednoduchá příprava

Jde vlastně o mimořádně jednoduchý princip přípravy pokrmu. Kus sýra raclette, což je polotučný sýr, se napíchne na vidlici, nahřívá se na ohni, a ve chvíli, kdy se roztéká, se stírá dřevěnou škrabkou. Zatímco dříve bylo nutné k přípravě popsaného pokrmu rozdělat v přírodě oheň, dnes už to není nutné. Stačí pořídit si raclette gril. Příprava s jeho pomocí je zdravá. Sýr se nenapichuje na vidličku, ale součástí rakletovací soupravy jsou malé pánvičky. Na ty vložíte všechno, co byste chtěli zapéct společně se sýrem. Kromě brambor, nakládané zeleniny a chleba může jít třeba i o kousky masa.

Bez malé pánvičky to nejde

Grily pro rakletování jsou elektrické. V horní části je topná deska, na které je možné péct. Dole pod topnou spirálou jsou potom po obvodu umístěny rakletovací pánvičky a tam se rakletuje. Obvykle jde o kombinaci klasického a raclette grilu, kdy na horní desce se peče, vespod na pánvičkách rakletuje. Gril má většinou nepřilnavý teflonový povrch, někdy jde také o kámen (grily s lávovými kameny). Podstatnou součástí tohoto typu grilu je regulátor teploty. Vrchní deska k pečení totiž snese vyšší teploty, zatímco spodní část určená k rakletování si žádá spíše teploty nižší. Pánviček se tam vejde několik. Mají buď trojúhelníkový nebo čtyřhranný tvar a držadlo z izolačního materiálu, abyste se nepopálili.

Naprosto jednoduchý postup

Recept je tedy prostý. Na pánvičku si každý host položí kousky pečiva, brambory uvařené ve slupce, nakládanou zeleninu podle své chuti či maso. Vše zakryje plátky sýra. Naplněnou pánvičku pak vsune pod gril. Když se sýr nataví, seškrábne si obsah pánvičky na svůj talíř a může si pochutnávat. Přípravu tedy zvládne každý, probíhá formou samoobsluhy z hostitelem přichystaných ingrediencí.

Recepty na raclette:

  • Klasická varianta s brambory a pečivem.
  • Upravená klasická varianta s ochuceným sýrem, například s pepřem.
  • S bramborami ve slupce, nakládanými cibulkami a okurkami.
  • Mix s masem – kousky kuřecího, vepřové panenky, hovězí svíčkové, ideální je, bude-li maso předem cca hodinu marinované a nakrájené na tenké plátky.
  • S nakládanými sušenými rajčaty, nakládanými olivami, uzeninami, bramborami vařenými ve slupce.
  • Se slaninou a vajíčkem.
  • S pikantními klobáskami.
  • S nakládanými žampiony.
  • S ovocem.

Pokrmy vylehčí zeleninové saláty a jogurtové dipy

Aby bylo jídlo maximálně zdravé, je vhodné k raclette přichystat zeleninové saláty, které obsah taveniny z pánviček skvěle odlehčí a pomohou vám dobře trávit. Dále jsou příjemným zpestřením i studené omáčky a dipy, především připravené z jogurtů nebo zakysané smetany, ty jsou na rozdíl od omáček s majonézou mnohem lehčí a z pohledu nutričního složení i množství zkonzumovaných kalorií zdravější. Plusem je skutečnost, že celková příprava tohoto jídla je zdravá, bez tuku, nevznikají při ní žádné karcinogenní zplodiny.

KP
Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků