Zelená lékárna

Řeřicha: proč ji pěstovat?

V některých zemích se její semínka považují za afrodiziakum, což jistě není informace k zahození ani pro nás. Ovšem důvodů, proč si doma vypěstovat řeřichu, najdete mnohem vice.

Právě nyní, kdy je čerstvých surovin, jež se akuálně vypěstují v našich zeměpisných podmínkách, pomálu, se řeřicha vysloveně nabízí. Navíc její pěstování zvládne skutečně každý, bez obav zapojte take děti. A třetí dobrý důvod? Jde o vzhledem malou, zato obsahem vitamínů, minerálů a dalších užitečných látek velice prospěšnou rostlinku. Až ci možná řeknete – kde se to v ní bere?


Jak pěstovat řeřichu

Semínka řeřicha jsou k dostání celoročně; podívejte se v hobby marektech nebo si zajděte do specializované prodejny se semeny, případně si je lze objednat prostřednictívm internetu. Až je přinesete domů, vysejte, respektive vysypte je na vlhkou vatu umístěnou v mělké misce. Chcete-li být důkladnější, samozřejmě můžete nejprve do hlubší misky nasypat vrstvu kamínků jako drenáž, následně zeminu pro pokojové rostliny a na ní teprve semínka. V obou případech však platí, že byste misku měli umístit na světlo místo, nejlépe k oknu (ne však na přímé slunce). Jako optimální teplota se uvádí cca 20 °C. A i kdybyste růst chtěli urychlit hnojením, tak na okamžitě zapomeňte.


Sklizeň řeřichy? Už za týden!

Průběžně řeřichu zalévejte nebo roste a přibližně za týden byste mohli sklízet mladé čerstvé lístky. Nasekejte si je na chleba s tvarohem, přidejte do zeleninových salátů, okořeňte jimi vajíčka, brambory, ale třeba i omáčky a mnohé další pokrmy. Co je dobré vědět? Řeřicha má velmi výraznou chuť, někomu může připadat až příliš hořká. Pak se nabízí rostlinku spařit, avšak co si budeme nalhávat – čerstvá je pro náš organismus skutečně nejlepší.


Účinky řeřichy

Řeřicha se považuje za dobrý přírodní prostředek podporující práci ledvin, proto se často uvádí i mezi surovinami, jež je vhodné přidávat do detoxikačních směsí (pomáhá našemu tělu zbavovat se toxických látek, působí močopudně) či užívat při zánětech močových cest, i preventivně. Dále podporuje krvetvorbu, působí jako antibiotikum, vsadit na ni můžete, i když jste nachlazení či vás trápí průdušky. Rovněž se uvádí, že podporuje trávicí proces, proto se přisypává i do tučnějších pokrmů. Celkově podporuje náš imunitní systém.
A konkrétně? Tato drobná rostlinka nabízí řadu vitamínů (řady B, dále C, E či K), minerálů (například sodík, vápník, fosfor a jiné), vlákninu, mastné kyseliny a další složky.

Připravila: Marcela
Foto: SXC
17. 05. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků