Zelená lékárna

Řeřicha: jak nám prospěje a jak ji pěstovat

Sbírání lístečků

Důvodů, proč si doma vypěstovat řeřichu, najdeme mnoho. Její pěstování zvládne skutečně každý, bez obav zapojte také děti. Jde o vzhledem malou, zato prospěšnou rostlinku.

Jak pěstovat řeřichu

Semínka řeřicha jsou k dostání celoročně; podívejte se v hobby marektech nebo si zajděte do specializované prodejny se semeny, případně si je lze objednat prostřednictívm internetu. Až je přinesete domů, vysejte, respektive vysypte je na vlhkou vatu umístěnou v mělké misce. Chcete-li být důkladnější, samozřejmě můžete nejprve do hlubší misky nasypat vrstvu kamínků jako drenáž, následně zeminu pro pokojové rostliny a na ní teprve semínka. V obou případech však platí, že byste misku měli umístit na světlo místo, nejlépe k oknu (ne však na přímé slunce). Jako optimální teplota se uvádí cca 20 °C. A i kdybyste růst chtěli urychlit hnojením, tak na okamžitě zapomeňte.

Sklizeň řeřichy

Průběžně řeřichu zalévejte nebo roste a přibližně za týden byste mohli sklízet mladé čerstvé lístky. Nasekejte si je na chleba s tvarohem, přidejte do zeleninových salátů, okořeňte jimi vajíčka, brambory, ale třeba i omáčky a mnohé další pokrmy. Co je dobré vědět? Řeřicha má velmi výraznou chuť, někomu může připadat až příliš hořká. Pak se nabízí rostlinku spařit, avšak co si budeme nalhávat – čerstvá je pro náš organismus skutečně nejlepší.

Jak nám prospěje řeřicha

Podle webu webmd.com obsahuje řeřicha vitamin A, který prospívá očím. Vitamin C podoruje imunitu a tvorbu kolagenu. Je zdrojem tří minerálů důležitých pro zdravé kosti: vápník hořčík a draslík.

Podle webu medicinenet.com pomáhají antioxidační vastnosti řeřichy oddálit nástup cukrovky a rozvoj srdečních problémů a pomáhá snížit cholesterol. Řeřicha obsahuje dusičnany, které pomáhají uvolnit cévy a tím podpořit sportovní výkon. Tato drobná rostlinka nabízí řadu vitamínů (řady B, dále C, E, A či K), minerálů (například vápník, hořčík, draslík, mangan a fosfor) a vlákninu.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.webmd.com/diet/health-benefits-watercress, www.medicinenet.com/13_impressive_health_benefits_of_watercress/article.htm
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků