Krása

Trápí vás padání vlasů nebo jejich nezdravý vzhled? Nejspíš máte nedostatek některých živin

Sbírání lístečků

Krásné a pokud možno husté vlasy by chtěl mít asi každý. Jenže matka příroda nebyla, co se vlasů týče, ke každému stejně štědrá. Pojďme se podívat, jak můžete svým kadeřím pomoci stravou. Přesně totiž víme, jakou výživu vaše vlasy potřebují. Co by vám tedy nemělo chybět?

Železo, zinek a selen

Železo a zinek napomáhají vývoji a růstu vlasových folikul. Železo je pro vlasy mimořádně důležitý minerál, a jeho nedostatek (anémie) je hlavní příčinou vypadávání vlasů. Vlasové folikuly a kořínky vyživuje krev bohatá na živiny. Když hladina železa spadne pod jistý bod, může se rozvinout anémie. Ta narušuje dodávku živin do vlasových folikul, což ovlivňuje růstový cyklus vlasu a může způsobit vypadávání vlasů.

Vhodným zdrojem je červené maso, které je na obě živiny bohaté. Měli byste ho konzumovat dvakrát týdně. Spárujte jej také s nemasitými potravinami a vegetariánskými zdroji železa jako jsou sójové boby, čočka, špenát a další listová zelenina (třeba brokolice, kapusta či různé saláty). Tato jídla kombinujte s potravinami bohatými na vitamín C, které podpoří absorpci železa. Živočišná strava (červené maso, kuřecí a ryby) dodává železo s vysokou biologickou dostupností. To znamená, že je toto železo snadno a okamžitě dostupné pro užití v organismu.

I nedostatek zinku může způsobit problémy s kšticí a vést k vypadávání vlasů a suché pokožce hlavy s tendencí ke tvorbě lupů. Vhodným zdrojem jsou o zinek obohacené cereálie a další potraviny, stejně jako ústřice, hovězí maso a vejce. Kromě růstu vlasů potřebuje kštice také ochranu. Aby byla vlasová část hlavy skutečně chráněná, je důležité do stravy zahrnout kromě zinku a železa i další minerály, a to zejména selen. Ten najdeme třeba v para ořeších.
 

Beatiful Hair

Beatiful Hair By Brandeis Clinic

Ideální kombinaci živin pro krásné vlasy najdete v doplňku stravy BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic!

Vitamín D

Podle posledních výzkumů napomáhá vitamín D aktivovat růst vlasů. Jen málo potravin jej obsahuje přirozeně. Podpořit produkci tohoto vitamínu v organismu vám však pomůže i pár minut denně strávených na sluníčku.

Vitamín C

Vitamín C zlepšuje absorpci železa, takže jídla bohatá na vitamín C je vhodné konzumovat je spojení s potravinami bohatými na železo. Vitamín C je také silný antioxidant, tím pádem jej organismus snadno využívá. Nejlepšími zdroji jsou černý rybíz, borůvky, brokolice, guava, kiwi, pomeranče, papája, jahody a sladké brambory. Vitamín C navíc podporuje produkci kolagenu, který posiluje kapiláry vyživující vlasy.

Bílkoviny

Bílkoviny jsou stavebními kameny života, podporují růst i regeneraci buněk – a také posilují vlasy! Ženy by měly za den zkonzumovat nejméně 46 gramů bílkovin.

Vlasy jsou tvořeny bílkovinami, proto je jejich dostatečný příjem pro krásné, silné a zdravé vlasy klíčový. Je-li bílkovin ve stravě nedostatek, vlasy mohou být suché, lámavé a slabé. Extrémní nedostatek bílkovin pak může způsobit dokonce vypadávání vlasů. Konzumujte kuřecí či krůtí maso, ryby, mléčné výrobky a vajíčka, mezi nejlepší vegetariánské zdroje bílkovin patří luštěniny a ořechy.

Kromě správného stravování je vhodné doplnit starostlivost o vaše vlasy, také produkty, které zastaví vypadávaní vlasů a podpoří jejich opětovný růst, jako například Sérum proti vypadávaní vlasů Renokin.

Vitamín A

Vitamín A potřebuje organismus, aby mohl produkovat sebum (kožní maz). Tato olejovitá látka, kterou produkují naše mazové žlázy u chloupků, poskytuje vlasovému skalpu přírodní kondicionér. Bez kožního mazu by nás pokožka na hlavě svědila a vlasy by byly příliš vysušené. Do stravy proto zahrňte maso a mléčné produkty, oranžově a žlutě zbarvenou zeleninu, která je bohatá na betakaroten (ten v těle vytváří vitamín A), jako jsou mrkve, dýně či sladké brambory.

Omega-3 mastné kyseliny

Konzumace tučných ryb jako je losos, herinky, sardinky, pstruh či makrela dvakrát týdně zaručí vašim vlasům dostatečnou hydrataci. Jejich konzumace je důležitá, protože si tyto tuky náš organismus není schopen vytvářet sám, a je proto nutné získávat je ze stravy. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v buňkách, které ohraničují skalp a také poskytují dostatek tuku, které skalp i vlasy udržují hydratovaný. Mezi rostlinné zdroje se řadí avokádo, dýňová semínka a vlašské ořechy.

Biotin

Tento ve vodě rozpustný vitamín je základem pro růst. Jeho nedostatek může vést ke zvýšenému padání vlasů. Proto byste si měli dopřávat potraviny, které jsou na něj bohaté, jako jsou vajíčka, celozrnné potraviny, játra či droždí.

Vitamín E

Slunce může naše vlasy poškodit stejně jako naši pleť, je proto nutné konzumovat jídla bohatá na vitamín E, abychom vlasy před ultrafialovým zářením chránili. Dejte si ořechy, které kromě vitamínu E dodají i zinek a selen.


Komerční prezentace
Foto: Medaprex
12. 8. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků