Vlčí mák (Papaver rhoeas) je půvabná květina, která často roste i v dost nehostinných podmínkách. Z jejích jasně červených květních plátků můžeme vyrobit léčivý čaj nebo tinkturu. Díky své barvě vypadá krásně v čajových směsích.
Tato známá rostlinka má mnoho lidových názvů jako je ohníček, pikavec, divoký mák apod. Vlčí mák roste v Evropě, Malé Asii i severní Africe. V Čechách kvete od května do srpna. Pokud je příznivé počasí, může kvést ještě v říjnu.
Květ vlčího máku se používá jako symbol na počest vojáků, kteří padli za první světové války. Vídáme ho v klopách lidí při oslavách Dne válečných veteránů, který se slaví 11. listopadu.
Hojně se využívají i semena máku. Pro potravinářské účely se používají odrůdy, které obsahují nízké hladiny morfinových alkaloidů. Jde o mák semenného typu, tzv. mák setý. Hlavní využití najde mák v kuchyni. Používá se jako náplň do buchet, koláčů nebo jako posyp pečiva. Receptů s ním je nepočítaně. Jeho chuť má charakteristické ořechové aroma, které můžete ještě zvýraznit tím, že jej opražíte na pánvi. Díky tomu se totiž z máku uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. Mák můžete konzumovat jak v syrovém, tak i tepelně upraveném stavu.
Léčivé účinky vlčího máku
Podle webu www.kew.org se okvětní plátky používají proti dráždivému kašli, na choroby dýchacích cest, pro usnadnění vykašlávání,jako mírné sedativum i na podporu kvalitního spáneku.
Kdy sklízet a jak uchovávat
Sbíráme červené květní plátky po celou dobu kvetení (květen, červen). Mák sbíráme pouze za suchého počasí. Plátky jsou citlivé na poškození, proto je třeba s nimi manipulovat značně opatrně. Sušíme ve stínu přirozeným teplem nebo umělým do 40 °C. Skladujeme v dobře uzavřených nádobách ve tmě.
Maková semena obsahují až šedesát procent oleje. Určitě jste se už setkali s tím, že když jste si po delší době otevřeli sáček namletého máku z obchodu, tak nehezky voněl. Může za to právě olej v semenech, který je náchylný k oxidaci a žluknutí. A samozřejmě i špatné skladování. Doporučené skladování je v uzavřené nádobě, temnu, suchu a chladu. Vůbec nejlepší je si vždy mák umlít dle spotřeby a namletý mák skladovat co nejkratší dobu, ideálně v mrazničce, kde pak vydrží i půl roku.
Připravila: Věra Hájková