Wellness

Vyspěte se dorůžova

Sbírání lístečků

Potíže se spánkem má každý třetí dospělý člověk a s přibývajícím věkem se situace ještě zhoršuje. Jak docílit kýženého odpočinku? Než sáhnete po prášcích, upravte životní styl.

Stres je už v současnosti společník takřka každodenní a příchod zimy v kombinaci s nevyspaním je ideálním startem pro rozjezd depresí, únavy a celkového vyčerpání organismu. Doplňte proto svůj jídelníček o vitamíny a přes den dbejte na dostatek tekutin. Ideální je především čistá neslazená voda nebo nápoje bez zbytečného cukru. I obezita je totiž jedním z faktorů, který v nespavosti hraje svoji roli. A spíme-li hůře, snadněji přibereme.

 

Pozor na vliv cvičení na spánek

Jistě pohyb potřebujete, ale důležité je si ho správně načasovat. Vyhněte se fyzické aktivitě alespoň pět hodin před usnutím. Především na začátku boje s nespavostí je třeba vaše tělo zklidnit, aby si zvyklo na pravidelný klidový režim ve večerních hodinách.

 

Před spaním otevřete okna

Přípravy na spánek odstartujte kontrolou, zda je vaše ložnice správně vyvětraná. Dostatek čerstvého vzduchu a pořádně natřesené peřiny se sice mohou zdát jako drobnosti, ale vše hraje svoji roli a vy svůj rituál musíte striktně dodržovat. Stejně jako si musíte pevně stanovit čas, kdy půjdete do postele a držet se ho. Důležité je, abyste i o víkendu odolali pokušení dát si dvacet třeba po obědě.

Podstatné je, abyste večer pociťovali únavu a dodrželi pravidelný režim od vyvětrání místnosti po teplou vanu nebo sprchu, které můžete doplnit o relaxační a zklidňující pěny do koupele nebo sprchové gely. Jako pomocník vám mohou posloužit také bylinkové čaje, zkusit můžete meduňkový čaj nebo různé sypké směsi s kozlíkem lékařským, chmelem a mučenkou. Pokud vám bylinky v podobě čajů a výluhů nevyhovují a jejich příprava je pro vás zdlouhavá, sáhněte po volně prodejných potravinových doplňcích, které obsahují bylinné výtažky.

 

Vypněte „telku“

Kromě přípravy na spánek je velmi důležité správné usínání. Zapomeňte na zapnutou televizi nebo rozsvícenou lampičku. Světlo stimuluje mozkové buňky, aby začaly fungovat. Světlem se tedy mozek „přepíná“ ze spánkového režimu do stavu bdění a vaše předchozí snaha by přišla vniveč.

Po příjemné teplé koupeli si vyvětranou ložnici dostatečně zatemněte, aby vás nerušily ani světla z ulice a v klidu si lehněte. Nečekejte zázraky, první dny to jistě samo nepůjde, ale pokud budete vše dodržovat a s pravidelným neměnným postupem vytrváte, pomůže to vaší psychice a spánek se k vám postupně vrátí. Nezapomeňte, že čím více se snahou usnout budete stresovat, tím vyčerpanější budete. Jestli spánek nepřijde hned, vytrvejte. Ležte v pohodlné pozici a v klidu myslete na něco hezkého.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
28. 11. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků