Bojíte se ráno podívat do zrcadla, protože tušíte, že se na vaší bradě či nose přes noc objevilo něco nepřehlédnutelného? Útěchou vám asi nebude sdělení, že zanícené pupínky poznamenávají drtivou většinu dospívajících a některé dospělé i v pozdějším věku. Určitě chcete radši vědět, jak se jich zbavit a jak projevům akné předcházet.
Co je vlastně akné
Akné je jedno z nejčastějších a nejrozšířenějších chronických kožních onemocnění, v pubertě se s ním v nějaké formě setká skoro každý. Kromě fyzických projevů (vyrážky, jizvy) může přivodit i psychické potíže. Souvisí s hormonální aktivitou v dospívání a také u žen v těhotenství. Projevy akné zhoršuje špatné stravování, stres, nedbalá péče o pleť, některé léky a drogy.
Kde a jak se akné projevuje
Akné se vyskytuje na obličeji (hlavně v T-zóně, což je brada, nos a čelo), na krku, ramenou, horní části hrudníku a na velké ploše se objevuje akné na zádech. To, co postiženého trápí nejvíc, jsou viditelné projevy – černé nebo bílé tečky, červené zanícené pupínky, u někoho až bolestivé fialové kožní uzly a jizvy. Akné vzniká v chlupovém folikulu a s ním spojené mazové žláze, které mají společný vývod. Problémy s ucpáváním mazových žlázek způsobují:
- zvýšená tvorba mazu vlivem mužských pohlavních hormonů (androgenů), v dospívání se zvyšují jejich hladiny;
- zvýšená produkce rohoviny, která ucpává vývod folikulů jako rohovinová „zátka“, maz a rohovina se hromadí za překážkou a vedou k rozšíření vývodů a vzniku nezánětlivých projevů akné – komedonů;
- pomnožení bakterií – nadměrné množství mazu vytváří příznivé prostředí pro bakterie, které přispívají tvorbě komedonů a zánětů;
- zánět vzniká po prasknutí stěny folikulu, objeví se zrudnutí, otok a bolest.
Jak předcházet zhoršování akné
Víme, čím se projevy akné zhoršují, proto je možné se pokusit je odstranit. U dospívajících je ale právě tohle velký problém. Strava by měla být bohatá na vitamíny a minerály, hlavně zinek, to znamená, že součástí jídelníčku je zelenina a ovoce, luštěniny a ryby. Naopak by se měla velmi omezit kořeněná a mastná jídla nebo jídla, která jsou bohatá na cukry a umělá barviva, omezit také alkohol a kouření. Ideální je více pohybu na čerstvém vzduchu a více spánku.
Jak o problematickou pleť pečovat
Mastná pleť s projevy akné vyžaduje správnou péči. Měla by být pravidelná, neměli byste ji vynechávat, ale ani přehánět. Každé ráno a večer speciálními prostředky (pleťové mléko, pleťová voda, mycí gel) očistěte obličej od nečistot a naneste krémy určené přímo pro problematickou pleť. Vhodná je šetrná přírodní kosmetika. Přípravky s alkoholem používejte jen na zanícená místa. Každý týden je dobré použít peeling na hlubší vyčistění a odstranění odumřelých buněk. Ideální je také jednou za čas navštívit kosmetičku a dopřát si odbornou péči a ošetření.
Možnosti léčby akné
Závažnější problémy s akné patří do rukou lékařů. Ti se mohou zaměřit na postižená místa, která se potírají dezinfekčními přípravky, nebo se na ně užívají lokální antibiotika. Celková léčba je zaměřena na celý organismus a je dlouhodobá. Mladým dívkám lékaři stále ještě doporučují a předepisují hormonální antikoncepci, i když už se ví o jejích vážných vedlejších účincích. Dalšími možnostmi jsou ošetření laserem, chladem, chirurgickým zákrokem.
KP
Foto: iStock