Zelená lékárna

Aromaterapie v dětském věku 1. díl

Sbírání lístečků

Jsou malí a mají nad námi velkou moc, nemusí mluvit a přitom toho mnoho řeknou, jsou na nás závislí, ale snaží se chovat svobodně. O kom to mluvím – přece o našich dětech. O těch velkých osobnostech v malém tělíčku, kterým se snažíme vysvětlovat zákonitosti tohoto světa, i když ony vnímají mnohem více, než jsme schopni my dospělí.

Já mám to štěstí, že mám kolem sebe neustále velké množství těch úžasných stvoření, od kterých se mohu učit. Stýkám se s nimi každý den a ony, pokud jsem naladěná na jejich vlny, mi otevírají dveře do svého srdíčka. Někdy se přijdou podělit o svoji radost, někdy si přijdou pro pohlazení, pochvalu či si jen tak pohrát. Někdy si přijdou odpočinout. Čas od času se však stane, že mám pocit, jako by volaly o pomoc. Děti, jejichž „volání “ nikdo neslyší začnou své potřeby vyjadřovat jinak. Dochází u nich ke změnám zdravotního stavu – opakovaným infekcím dýchacích cest, trávicím problémům nebo alergiím. A maminkám pak nezbývá nic jiného, než aby střídaly různé lékařské kapacity a specialisty, aby příznaky alespoň trochu zmírnily. Nevědí, že podstata problému může být i někde jinde…

Až jednou do mého života vstoupila ONA. Jakoby úplně náhodou ke mně přišla a nabídla mi své možnosti. Svět vůní, lásky a porozumění, ale hlavně náznak cesty do svého nitra. Byla to AROMATERAPIE.

Dovolte mi, abych i pro vás trošku pootevřela její dveře a dovolila nahlédnout do tajemné kuchyně plné překrásných vůní. Pojďte prostřednictvím těchto vůní objevovat svůj vnitřní svět, svět našich dětí a našich nejbližších.

Aromaterapie – je podle odborné definice jedna z metod alternativních způsobů prevence a léčby různých zdravotních problémů, využívající při tom silic (=éterických olejů). Pokud silice působí svou biologickou aktivitou na živý organizmus, jedná se o aromaterapii. Pro mě je aromaterapie jednou z mnoha alternativních metod, které v situacích, kdy chci někomu pomoci, využívám. Je to především vůně, je to příroda, jsou to životy mnoha lidí – těch velkých, ale i těch nejmenších, je to životní styl, je to harmonie.

To, co dělá aromaterapii aromaterapií, jsou éterické oleje neboli silice. Jedná se o různými technologickými postupy získané čistě přírodní voňavé látky, které jsou v různých částech rostlin. Znáte třeba vůni rozmarýnu, která vám ulpí na ruce, pokud ho trošku „požmouláme“ – tak to je silice. A tyto silice sebereme a zavřeme je do lahvičky. A máme tu kouzelnou, léčivou, 100% přírodní, látku, která je pro aromaterapii tak důležitá.

Éterické oleje vyrábí spousta výrobců. Ne všechno, co je však vydáváno za éterický olej je kvalitní produkt.

Jak to tedy poznat?

Tady je pár dobře míněných rad:

  1. Éterické oleje používané pro řešení zdravotních problémů by měly být velmi kvalitní. Výlučně by se mělo jednat o silice, které jsou určeny k aplikaci na tělo a neslouží pouze k provonění ovzduší. O to spíše, pokud se jedná o využití aromaterapeutických postupů u dětí.
  2. Pokud vybírám éterický olej, vždy kontroluji následující informace
  • Latinský botanický název rostliny
  • Místo sběru – Země původu
  • Označení druhu – variety

Silice vybírám výlučně od renomovaných výrobců, kteří jsou schopni dodat ke každé silici povolení hlavního hygienika, informace o chemickém složení silice – tzv. biochemická specifita, případně o způsobu pěstování – ekologické zemědělství, případně další informace (některé éterické oleje jsou pěstovány například v různých nadmořských výškách a pak vykazují různé složení).

První informací o kvalitě silice je i cena. I ty nejlevnější oleje neseženete levněji než cca za 100,-Kč /5 ml.

Pozor si dejte na různé směsi éterických olejů. Vždy je lepší namíchat si to, co právě potřebuji, než použít směs několika éterických olejů s univerzálním použitím. Vždyť každý z nás je jedinečný a má trochu jiné problémy než ten druhý. Já za celou svoji cca 10-ti letou praxi jsem nenamíchala 2x tu samou směs. Kombinací a možností je nekonečno.

Druhou neméně důležitou součástí aromaterapie je správné naředění éterického oleje do oleje základního. Základní olej slouží jako nosič éterických olejů, zajišťuje skluznost a tak i rovnoměrnou distribuci éterických olejů po kůži, obsahuje některé látky důležité pro výživu, regeneraci, elasticitu či hydrataci kůže – zajišťují správnou trofiku kůže. Některé základní oleje působí synergicky (podporují účinky jednotlivých éterických olejů). Základní oleje by měly být kvalitní – ideálně za studena lisované, aby si uchovaly co nejvíce biologicky aktivních látek. Mezi mé nejoblíbenější oleje patří olivový, makový, meruňkový a jojobový. Ale určitě každý si po určité době vybere ten svůj.

Autor: Stanislava Pujmanová, odborný aromaterapeut

Zdroj informací: lucnikonik.cz
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků