Zelená lékárna

Sibiřská čaga: houba obsahující elixír mládí

Sbírání lístečků

„No a co, obyčejná houba, která parazituje na bříze,“ ohradili byste se možná, kdyby vás někdo při procházce březovým hájkem upozornil na tuto dřevokaznou houbu. Přitom sibiřská čaga, jak se nazývá, pomáhá v ruském léčitelství i tradiční čínské medicíně. Seznamte se s ní, pokud jste o ní ještě neslyšeli.

Pomoc při léčbě mnoha nemocí

Sibiřská čaga, nebo také chaga, či svým českým názvem rezavec šikmý, má velmi rozmanité léčivé schopnosti. Ve studiích se ukázalo, že pomáhá následujícím způsobem:

• Dokáže pomoci intenzivnějšímu hojení ran
• Působí antibakteriálně a protizánětlivě
• Napomáhá vylučování parazitů
• Pomáhá léčit virová onemocnění a zlepšuje odolnost organismu
• Účinně léčí žaludeční problémy
• Působí jako ochrana kůže
• Má omlazovací účinky, působí proti stárnutí
• Je užitečná při léčbě rakoviny
 

Podpora imunity a omlazení pokožky

Velmi podstatnou složkou sibiřské čagy jsou především betaglukany, dále kyselina betulinová a také melanin. Proč hrají betaglukany tak důležitou roli? Jedná se polysacharidy, které významně podporují aktivitu imunitních buněk. Díky tomu pomáhají tělu bojovat s nemocemi. Významná je rovněž kyselina betulinová vyznačující se protizánětlivými účinky. Velký potenciál má i v pomoci s bolestí břicha a virovými chorobami. Určitě jste také už někdy slyšeli o melaninu. Tento pigment se nalézá například v očích, kůži nebo vlasech. Právě v jeho obsahu se skrývá omlazovací efekt čagy. Kůže dosahuje díky zvýšenému obsahu melaninu lepší ochranu a zároveň má mladší vzhled.


Čaj snížil podíl rakoviny i chorob žaludku

Dřevokazná houba čaga roste na břízách, z nichž čerpá živiny a transformuje je nám lidem do stravitelné podoby. Čínská tradiční medicína jejích schopností využívá už po tisíce let, ruská lidová medicína se s ní seznámila asi v 16. století. V Rusku se z této houby připravuje čaj. Výzkumy vědců pak následně potvrdily, že v oblastech, kde Rusové tento čaj popíjejí, je výskyt žaludečních problémů a rakoviny menší, než jinde. Podle ruských léčitelů je dobrá i březová kůra na hnisající rány. V břízách se totiž nachází betulin a již zmiňovaná kyselina betulinová. Ovšem v čaze můžete tuto kyselinu konzumovat i vnitřně a je pro vás lehce stravitelná.


Tablety musí mít 40 % polysacharidů

V tomto rozhovoru mluví známý český lékař Jan Šula o tom, jaké prostředky užívá pro zachování svého zdraví a zmiňuje zde čagu a houbu reishi. Zdůrazňuje, že díky užívání těchto hub můžete předejít chřipce. Pokud byste rádi posílili imunitu a dali si omlazovací kůru, užívejte čagu pravidelně jako doplněk stravy. Dejte si ale velmi dobrý pozor na to, jakou vybíráte. Neměla by mít méně než 40 % polysacharidů. Tablety s extraktem z čagy s nižší koncentrací totiž nezaručují dostatečnou účinnost.
 

Připravila: Katka
Foto: Superionherb
20. 11. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL