Zelená lékárna

Zázvor: podpoří zdraví i zachutná

Sbírání lístečků

Atypická a tím i jasně identifikovatelná chuť zázvoru je dnes už docela známá, naučili jsme se ho používat v kuchyni i pro zdraví. Dokáže ještě překvapit?

Zkušené kuchařinky používají zázvor nejen při přípravě pokrmů indické či asijské kuchyně. My všichni ostatní pak na něj určitě nedáme dopustit právě teď, když se blíží sezona chřipek a nachlazení.

Co zázvor dokáže?

  • Prohřívá organismus, podporuje rozpouštění hlenu, takže se vám bude lépe dýchat.
  • Považuje se za přírodní antitusikum – ulevuje při nepříjemném kašli.
  • Zmírňuje bolesti v krku, díky svým protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem.
  • Dokáže snížit horečku, slibuje antipyretický účinek.

 

Široké využití zázvoru

Kromě zmiňovaných chřipek a nachlazení, a také angín či zánětů průdušek, zázvor využijete i při jiných příležitostech. Doporučuje se při problémech s trávením (nesmí vás však trápit vředy), působí preventivně proti ateroskleróze a srdečním obtížím, snižuje takzvaný sérový cholesterol a považuje se za výborný prostředek při cestovní nevolnosti.

Zkuste nejen kořen zázvoru

Zázvorový sirup

Zázvorový sirup

Celoročně je v obchodech k dostání kořen zázvoru, který stačí oloupat a používat podle potřeby. Ovšem kromě něj se nabízejí i jinačí lahůdky. Zkuste například zázvorové výrobky americké společnosti The Ginger People, která si pečlivě vybírá regiony i rodinné farmy – pěstitele, od nichž zázvor odebírá. V Asii se pěstování zázvoru dědí z generace na generaci, navíc dodnes se sklízí ručně. Na celý proces sklizně, ale i následného zpracování zázvoru pak zmiňovaná americká společnost bedlivě dohlíží.

Jak si pochutnat na zázvoru

Určitě už jste se setkali s tím, že zázvor lze kandovat. Stačí ho pak jen mlsat nebo přidat do sladkostí. Široké použití nabízí také zázvorový sirup, jím se nabízí pokapat například palačinky nebo lívance či ho přidat do nápojů včetně horkého čaje. Pro ještě dokonalejší využití se prodává zázvor v mleté podobě nebo v plátcích. A není divu, že mnohé produkty se můžou pochlubit certifikátem bio kvality.

Zdravé bonbony se jmenují Gins

Gins original

Gins original

Mít po ruce něco dobrého a současně zdravého se hodí v každém ročním období. Vyzkoušejte například zázvorové bonbony GinGins originál, které obsahují deset procent tohoto kořene, nebo bonbony GingGins Super s třicetiprocentním obsahem zázvoru.

Ostatně hodí se vám nejen na mlsání, ale i tehdy, když si budete chtít uvařit horký nápoj. Zázvorový sirup přidejte do šálku bylinkového čaje, nebo do čaje vhoďte a nechte rozpustit jeden bonbon GinGins. Lze také doporučit kombinaci zázvorového čaje a k tomu přidat špetku hřebíčku a skořice.

Nezapomeňte, že vždy je lepší chorobám předcházet, než je řešit. Suroviny vyrobené ze zázvoru se nabízí používat i preventivně, a tak třeba se zázvorovými bonbóny nebo sirupem posílit svou imunitu.

 

Zkuste také zdravou limonádu

zázvorový sirup zalijte sodovkou a podle chuti přidejte citrónovou, limetkovou nebo pomerančovou šťávu.

Výrobky ze zázvoru si můžete koupit v lékárnách nebo na eshopu www.studiovanda.cz.


Komerční prezentace
Foto: iStock, Euromd
20. 10. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL